| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Od 2015 r. zacznie obowiązywać ustawa o podatku węglowodorowym

Od 2015 r. zacznie obowiązywać ustawa o podatku węglowodorowym

W dniu 7 maja 2014 roku odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym (SPW). Dokument ten przewiduje nałożenie specjalnego podatku od gazu ziemnego i ropy naftowej na podmioty prowadzące działalność w ramach wydobywania węglowodorów. Nowe uregulowania w tym zakresie mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Multipakiet: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - aktualny stan prawny

Wskazanym przez Ministerstwo Finansów celem uzasadniającym podjęcie inicjatywy ustawodawczej jest zapewnienie trwałego, atrakcyjnego i przejrzystego środowiska regulacyjnego dla branży wydobywczej, który jednocześnie ma stanowić impuls inwestycyjny dla polskiej gospodarki oraz zapewnić sprawiedliwy podział zysków z wydobycia kopalin między państwem a przedsiębiorcami.

Obowiązek odprowadzania dodatkowego podatku będzie miał niestety negatywny wpływ na finanse firm, które posiadają koncesje i prowadzą działalność wydobywczą. Bezpośrednią konsekwencją zwiększenia obciążeń podatkowych będzie obniżenie uzyskiwanych przez przedsiębiorców rocznych zysków. Taka sytuacja może skutkować wyhamowaniem rozwoju branży wydobywczej. Biorąc jednak pod uwagę założenia długoterminowej polityki finansowej przedsiębiorstwa skutek może zostać uzyskany zgodnie z oczekiwaniami i de facto wpłynie stymulująco na rozwój sektora wydobywania surowców węglowodorowych.

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych w 2015 r.

Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów - zmiany od 1 stycznia 2015 r.


Renta surowcowa ok. 40 procent


Nowo projektowany system opodatkowania obejmować będzie, poza dotychczas obowiązującym podatkiem CIT i dodatkowymi daninami publicznymi, również specjalny podatek węglowodorowy oraz podatek od wydobycia niektórych kopalin ( dotyczący gazu ziemnego, w tym łupkowego i ropy naftowej). Oznacza to, że podniesiona zostanie - z ok. 21 do ok. 40 %  - wysokość pobieranej przez państwo renty surowcowej (tzw. resource rent) stanowiącej nadwyżkę przychodów ze sprzedaży surowca nad całkowitymi kosztami jego wydobycia.

Czynnikami kształtującymi wysokość nałożonego specjalnego podatku węglowodorowego (SPW) będzie zależność relacji przychodów do wydatków - stawka ma się wahać od 0 do 25 procent. Natomiast w przypadku drugiego nowego podatku, tj. podatku od wydobycia niektórych kopalin stawka ma oscylować od 1,5 do 6 % i oparta będzie na wielkości wydobycia oraz cenie wydobytego surowca (uzależnionej od cen na rynkach światowych).

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK