REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Konsekwencje zmian VAT

Projekty czekają

Sejmie znajdują się dwa poselskie projekty ustaw o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Związany z podatkiem od towarów i usług jest też projekt ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Jak na razie wszystkie projekty zostały skierowane do Komisji Finansów Publicznych i nic nie wskazuje na to, że zmiany zostaną szybko uchwalone.

Będą kolejki przed PKO

Jak ustalić cenę sprzedaży samochodu dla wspólnika

Firma wykupuje samochód z leasingu, następnie sprzedaje jednemu ze wspólników. W jaki sposób ustalić cenę sprzedaży, aby nie zachodziło prawdopodobieństwo zaniżenia obrotu? Czy dana transakcja będzie opodatkowana VAT, jeśli przy wykupie z leasingu firma ma możliwość odliczenia tylko 50% VAT?

REKLAMA

Jak rozliczyć podatek od poniesionych wydatków na reprezentację firmy

Czy zakup alkoholu, kawy, napojów itp. w większych ilościach na cele reprezentacji po 1 maja br. jest czynnością opodatkowaną VAT i czy powstanie obowiązek opodatkowania tej czynności należnym VAT w przypadku odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych produktów na podstawie faktury wewnętrznej.

Cel dotacji a jej opodatkowanie

Czy otrzymana przez muzeum dotacja na zainstalowanie klimatyzacji w obiekcie muzealnym podlega opodatkowaniu VAT?

Ważna nowelizacja ustawy o rachunkowości

Wzrośnie akcyza na autogaz

REKLAMA

Nie, dla stawki 50 proc.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych nie poparła wczoraj poselskich propozycji objęcia w przyszłym roku 50-proc. stawką podatkową osób zarabiających od 12 tys. zł miesięcznie.

Obniżone stawki VAT

PIT-4 przy umowie zlecenia

Razem z żoną i synem prowadzimy niewielką firmę, w której w zasadzie nie zatrudniamy innych osób. Ostatnio jednak, w związku z nawałem pracy, zawarłem umowy zlecenia z dwoma studentami. Kilka lat temu, gdy incydentalnie zawierałem takie umowy, przekazywanych do urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od zleceniodawców nie wykazywało się w żadnej deklaracji. Teraz przeczytałem, że coś się zmieniło; czy wobec tego trzeba składać PIT-4 za każdym razem, gdy się dokonuje wypłaty z tytułu umowy zlecenia?

Leasing operacyjny a rozliczenie VAT

Spółka polska (leasingobiorca) zawarła 1 sierpnia 2004 r. ze spółką niemiecką (leasingodawcą) umowę leasingu operacyjnego na okres 2 lat. Przedmiotem leasingu jest maszyna produkcyjna. Odpisów amortyzacyjnych będzie dokonywał leasingodawca. Po upływie określonego w umowie okresu maszyna zostanie zwrócona spółce niemieckiej. Jak należy rozliczyć VAT od takiej transakcji?

Opakowania zwrotne w handlu detalicznym

Podatnik prowadzi sprzedaż detaliczną napojów w opakowaniach zwrotnych. Odbiorcami są konsumenci - osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jak w takim przypadku traktować sprzedaż opakowania zwrotnego oraz w jaki sposób przyjmować od klientów te opakowania?

Podatki 2005

Oferta PKO BP: lokaty od 11 października

Inwestorzy indywidualni będą mogli kupić akcje PKO BP zarówno w biurach maklerskich, jak i bezpośrednio w banku, korzystając z tzw. lokat prywatyzacyjnych.

Zwolnienie od podatku kwot zwróconych zleceniobiorcy tytułem podróży służbowych

Czy zleceniobiorcy można przyznać świadczenia związane ze zwrotem odbywanych podróży, które służą wykonaniu zlecenia? Czy ewentualny zwrot tych kwot korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego?

Czy do samochodu osobowego zakupionego od osoby fizycznej należy doliczyć VAT

Kupiliśmy samochód osobowy za 11 000 zł od osoby fizycznej na podstawie umowy sprzedaży. Czy mamy doliczyć do tej kwoty VAT, a jeśli tak, to jak go rozliczyć z urzędem skarbowym?

Zmiany podatków na 2005 r.

Nowy formularz PIT/O

Podwyżki składek na ZUS?

Co zrobić, gdy wystawienie faktury rozmija się w czasie z wystawieniem dowodu WZ

W jaki sposób przeprowadzić księgowania, gdy osoba, która wystawia dokumenty WZ, zapomni o wystawieniu w terminie faktury VAT, szczególnie na koniec miesiąca? Wtedy, w natłoku dokumentów, w księgach jednostki pojawia się wartość sprzedanych towarów w cenach nabycia, lecz brak jest samej sprzedaży.

Czy podatek należny może być naliczonym

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczymy usługi, których cena dotowana jest przez Ministerstwo Rolnictwa. W czerwcu na nasze konto wpłynęła kwota dotacji. Przyjęliśmy, że do otrzymanej dotacji stosuje się stawkę właściwą dla dotowanej usługi, a obowiązek podatkowy powstaje w miesiącu otrzymania pieniędzy. Czy podatek należny od uzyskanej dotacji jest jednocześnie podatkiem naliczonym?

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

Rekordy WIG

Przychody z najmu i dzierżawy w 2005 r.

Za brak uprawnień będzie kara

Czy sprzedaż w pawilonie podlega opłacie targowej

Prowadziłem sprzedaż odzieży z tzw. łóżka polowego i z tego tytułu wnosiłem opłatę targową. Jeżeli przeniosę działalność do własnego pawilonu na targowisku, to jakim opłatom będę podlegać?

Rachunkowość jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej

Jednostki nieprowadzące działalności gospodarczej, niebędące spółkami handlowymi, stosują tylko niektóre przepisy ustawy o rachunkowości jedynie w tym zakresie, jaki nie został uregulowany w przepisach specjalnego rozporządzenia. Jednostki te nie mają obowiązku sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych ani też poddawania badaniu i ogłaszania swoich sprawozdań finansowych. Co więcej, warto pamiętać, że jednostki te prowadzą rachunkowość i sporządzają sprawozdania finansowe w formie uproszczonej.

Z jaką stawką refakturować usługi udokumentowane zwykłymi rachunkami i paragonami

Jesteśmy firmą reklamową i wraz z honorarium musimy refakturować naszym klientom koszty zewnętrzne. Z jaką stawką powinniśmy refakturować: umowy zlecenia, usługi gastronomiczne, noclegowe i taksówki dokumentowane zwykłymi rachunkami lub paragonami fiskalnymi?

Licencja na używanie znaku towarowego

Licencja na używanie znaku towarowego została udzielona na podstawie umowy z grudnia ub. r. Czy taka licencja, zarejestrowana w urzędzie skarbowym na początku maja br., korzysta obecnie ze zwolnienia od VAT?

Outsourcing z zagranicy a VAT

Spółka zamierza korzystać z usług outsourcingu świadczonych przez podmioty zagraniczne. Jakie skutki podatkowe powoduje to w VAT?

Programowanie wykorzystania środków UE przeznaczonych na politykę spójności w projekcie nowej regulacji KE

Nowe rozwiązania w zakresie funkcjonowania wspólnotowej polityki spójności obejmują również zmiany w zakresie programowania strategii wykorzystania dostępnych środków. Polityka spójności, zgodnie z propozycją KE, będzie realizowana za pomocą środków udostępnianych poprzez Fundusz Spójności, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejski Fundusz Społeczny (EFS).

Podatek rolny od gruntów stanowiących współwłasność

Pismo Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru z 2 marca 2004 r. do wójta gminy (...) (nr LK-120/LP/04/AP)

Dopłata do wypoczynku pracownika

Czy dopłaty do wypoczynku pracownika mogą być zwolnione od podatku, jeżeli zostały sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Akcyza bez zmian

Niższy VAT i ryczałt w 2005 r.

Przesłanki szacowania przychodu

Przesłanki szacowania przychoduPo przeprowadzeniu postępowania podatkowego naczelnik urzędu skarbowego wydał decyzję, w której zarzucono spółce naruszenie przepisów art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz określono dochód w drodze oszacowania. Organy podatkowe stwierdziły, że pomiędzy naszą firmą a naszym kontrahentem (spółką akcyjną) istniały powiązania tego typu, że członek zarządu w naszej spółce jest jednocześnie prezesem zarządu S.A. i posiada w niej 90 proc. udziałów. W transakcjach z tą spółką stosowaliśmy rabat wynoszący 15 proc., ponieważ spółka ta była głównym odbiorcą naszych towarów i kontrakty z nią miały dużą wartość i szczególne znaczenie dla nas. Ponadto kontrahent towar odbierał własnym transportem. Pomimo tych wyjaśnień wydano niekorzystną dla nas decyzję. Uzasadnienie decyzji oparto wyłącznie na fakcie powiązań osobowo-kapitałowych i przyznanym rabacie w wysokości 15 proc., którego nie stosowano wobec innych naszych klientów. Czy w takiej sytuacji organ podatkowy miał prawo zastosować przepis art. 11?

Podnajem - przychód i koszty

Kiedy usługi dostępu do internetu dla użytkowników indywidualnych są zwolnione z VAT

Verheugen o konkurencji podatkowej

Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Rząd przeciwny zmianom w podatkach

Niższy limit do prowadzenia ksiąg

Zwolnienie od podatku świadczenia urlopowego

W naszym zakładzie nie tworzymy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, natomiast wypłacamy pracownikom świadczenie urlopowe. Czy podlega ono zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Czy każdy musi wnosić opłatę skarbową

Dowiedziałam się w urzędzie miasta, że niektórzy nie mają obowiązku ponoszenia kosztów opłaty skarbowej. Kto ma taki przywilej?

Czy można odliczać odsetki

Czy kredyt mieszkaniowy na zakup mieszkania na wtórnym rynku jest objęty ulgą odsetkową, tzn. czy można odliczyć od podatku część spłaconych odsetek od takiego kredytu?

Projekt SLD zmian w podatkach nie wejdzie pod obrady

Podatek od samochodów używanych

RPP pozostawiła stopy bez zmian

Jaka decyzja RPP?

REKLAMA