| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Dofinansowanie z funduszy europejskich na opracowanie strategii wzorniczej

Dofinansowanie z funduszy europejskich na opracowanie strategii wzorniczej

Przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie z funduszy europejskich na przeprowadzenie audytu wzorniczego i opracowanie strategii wzorniczej, na podstawie której wdrożona zostanie innowacja w przedsiębiorstwie. Program skierowany jest do przedsiębiorstw zlokalizowanych w Polsce Wschodniej.

Na wzmocnienie konkurencyjności i innowacji w przedsiębiorstwie przeznaczony jest konkurs w ramach poddziałania 3.2.1 Badania na rynek. Nabór wniosków w ramach konkursu został zaplanowany w dwóch terminach. W pierwszej połowie roku – od 25 marca do 8 maja oraz na jesieni. Nabór w ramach drugiej rundy będzie trwać przez cały październik. Konkurs przeznaczony jest dla sektora MŚP i jest najlepszą formą dofinansowania dla przedsiębiorców, którzy już posiadają wyniki prac badawczo rozwojowych i planują ich wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów. Konkurs dotyczy również wdrożenia w przedsiębiorstwie innowacyjnych procesów technologicznych. Ważną kwestią jest to, że innowacja produktowa lub procesowa musi mieć charakter co najmniej w skali kraju, innymi słowy, musi to być innowacyjny produkt, który nie występuje jeszcze na rynku polskim.

Wydatki podlegające dofinansowaniu to m.in.:

  • zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do uruchomienia produkcji nowych produktów,
  • zakup nieruchomości,
  • przeprowadzenie robót budowlanych,
  • budowlowa hali produkcyjnej z uwzględnieniem nowej linii produkcyjnej,
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how jak również innych praw własności intelektualnej,
  • przeprowadzenie eksperymentalnych prac rozwojowych, 
  • sfinansowanie usług doradczych.

Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu wynosi 1 mln zł, natomiast maksymalna – do 50 mln euro. Limity dofinansowania w zakresie eksperymentalnych prac rozwojowych i usług doradczych wynoszą odpowiednio na każde z nich 1 mln zł.

Intensywność dofinansowania na eksperymentalne prace rozwojowe wynosi:

  • 35% kosztów kwalifikowalnych dla średnich przedsiębiorców,
  • 45% kosztów kwalifikowalnych dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców.

W zakresie usług doradczych jest to 50% kosztów kwalifikowalnych.

Podsumowanie

Podane rozwiązania inwestycyjne mają na celu wzmacnianie dynamiki rozwoju wzornictwa przemysłowego, tworzenia innowacji produktowych, co w ostateczności ma się przyczynić do wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Tworzenie nowych, innowacyjnych produktów przyczyni się do wypracowania nowoczesnych marek produktowych stosujących najnowsze technologie czy rozwiązania takie jak „eco-design”, odnoszące się do dbania o środowisko naturalne. Każdy z przedsiębiorców, który planuje wdrożenie nowego produktu powinien rozważyć dostępne obecnie możliwości dofinansowania z funduszy europejskich. Wachlarz propozycji pozwala na inwestycje rozpoczynające się od etapu opracowania strategii wzorniczej, aż do momentu jej wdrożenia. Przy tworzeniu nowego produktu należy pamiętać, że zgodnie z wytycznymi konkursów planowana innowacja procesowa lub produktowa powinna mieć charakter co najmniej w skali kraju oraz wpisywać się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje.

Accreo

Zobacz także: Moja firma

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Dofinansowanie z funduszy europejskich na opracowanie strategii wzorniczej /Fot. Fotolia
Dofinansowanie z funduszy europejskich na opracowanie strategii wzorniczej /Fot. Fotolia

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »