reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Wsparcie dla brytyjskich firm w związku z COVID-19

Wsparcie dla brytyjskich firm w związku z COVID-19

Każde z państw europejskich stara się ochronić gospodarkę przed negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Zakres pomocy jest szczególnie imponujący w Wielkiej Brytanii, gdzie uruchomiono kilkanaście programów pomocy, które mają uchronić przedsiębiorców oraz pracowników przed bankructwem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z punktów, z których skorzystać mogą brytyjscy przedsiębiorcy.

Dopłaty do wynagrodzeń pracowników

Wiele firm dotkniętych kryzysem zostało zmuszonych do redukcji etatów. Aby zapobiec zwolnieniom, brytyjski rząd zdecydował się zrefundować aż 80% ich wynagrodzeń, pokrywając dodatkowo koszty ubezpieczeń. Przedsiębiorcom pozwoli to na zatrzymanie pracowników w firmie, a pracowników uchroni przed utratą stałego źródła zarobku. Wniosek o dopłatę pracodawca można wypełnić online, a pieniądze trafiają bezpośrednio jego konto  w ciągu 6 dni.

Pożyczki rządowe

Małe i średnie przedsiębiorstwa, czyli takie które wykazały obrót do 45 milionów funtów rocznie, mogą skorzystać z pożyczek na preferencyjnych warunkach. W zależności od przeznaczenia oraz branży, firmy mogą liczyć na wsparcie od 2000 do 50000 funtów w gotówce lub regulację długoterminowych zobowiązań do kwoty 5 milionów funtów. Dodatkowo rząd Wielkiej Brytanii wystawia kredytobiorcom gwarancje kredytowe do wysokości 80% pożyczki, aby zapewnić im dostęp do finansowania. W przypadku niektórych pożyczek raty oraz odsetki zamrożone są przez pierwsze 12 miesięcy. Pożyczki mogą być zaciągnięte na okres do 6 lat.

Pomoc dla samozatrudnionych

Nie tylko MŚP mogą liczyć na pomoc rządu. Każdy samozatrudniony, który pokaże, że utracił dochody z powodu koronawirusa, może liczyć na bezzwrotny grant w wysokości 80% swoich zysków z poprzednich lat, lecz nie więcej niż 2500 funtów netto w skali miesiąca. Dotacja niestety podlega opodatkowaniu oraz objęciu składkami ubezpieczeniowymi, tak jak zwykły dochód.

Płatności podatku VAT

Na obecną chwilę rząd brytyjski zwalnia przedsiębiorców z obowiązku płacenia podatku VAT w terminie i oferuje dodatkowe 3 miesiące na zapłatę tego podatku. Należy jednak pamiętać o tym, aby nadal składać rozliczenia w terminie.

Polecamy: Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją. Poradnik Gazety Prawnej 4/2020

Pomoc dla pracowników

Jeśli pracodawca został zmuszony do zwolnienia pracownika z powodu epidemii, rząd może wypłacić zwolnionemu 80% wynagrodzenia przez okres czterech miesięcy. Dodatkowo w trakcie choroby rząd zwiększył kwotę pomocy dla osób, które nie mogą wykonywać swojej pracy ze względu na stan zdrowia do 94,25 funta tygodniowo, czyli blisko 2000 zł miesięcznie. Zasiłek wypłacany jest już od pierwszego dnia zwolnienia, a nie jak do tej pory od czwartego.

Firma w Anglii ltd.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama