reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Jak opodatkować crowdfunding

Jak opodatkować crowdfunding

Crowdfunding to forma pozyskiwania środków finansowych, wykorzystująca możliwości jakie daje Internet. Różnego rodzaju projekty, rozpropagowane na dedykowanych platformach internetowych, forach społecznościowych a niekiedy blogach, są finansowane poprzez stosunkowo dużą liczbę, przeważnie jednorazowych i drobnych wpłat. Sposób opodatkowania crowdfundingu zależy od tego, czy podmiot pozyskujący w ten sposób finansowanie jest przedsiębiorcą, czy też nie.

Jeżeli osoba pozyskująca środki pieniężne wykonuje działalność gospodarczą, jest zobowiązana  do rozpoznania otrzymanych kwot jako przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w ramach tej działalności niezależnie, czy zbiórka crowdfundingowa jest odpłatna, czy nieodpłatna czyli, czy osoba wpłacająca środki pieniężne otrzymuje za to jakieś świadczenie, czy też nie. Z dyspozycji art. 14 ust 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przychodem z działalności gospodarczej są nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

W przypadku osoby prawnej, zgodnie z dyspozycją art. 12 ust 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem stanowiącym podstawę opodatkowania jest także wartość świadczeń otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo nieodpłatnie. Przychód powstaje więc nawet w sytuacji, gdy podatnik podatku dochodowego od osób prawnych otrzymuje wpłaty bez obowiązku dokonania świadczenia wzajemnego.

Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)

Jeżeli osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej, uzyskane środki podlegają opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ponieważ środki finansowe pozyskiwane są od osób obcych (tzn. III grupa podatkowa), kwota wolna od podatku wynosi 4902 zł. Środki powyżej tej kwoty należy opodatkować. Wysokość podatku do kwoty 10278 zł wynosi 12%; w przedziale 10278 zł do 20556 zł podatek wynosi 1233 zł 40 gr i 16% od nadwyżki ponad 10 278 zł; powyżej kwoty 20556 zł podatek wynosi 2877 zł 90 gr i 20% od nadwyżki ponad 20 556 zł. Zgłoszenia należy dokonać na deklaracji SD-3, w ciągu miesiąca od powstania obowiązku podatkowego.

W przypadku podatku VAT, jeśli nie wystąpi świadczenie wzajemne finansowanie ma charakter darowizny, nawet jeśli osoby dokonujące wpłat otrzymują jakieś świadczenia, których wartość nie jest uzależniona od wysokości datków i ma charakter „cegiełek”. W takim przypadku brak jest bezpośredniego związku między wykonaniem świadczenia a otrzymanymi datkami, a więc zapłata nie ma charakteru wynagrodzenia za dostawę towaru lub świadczenie usług, a czynność przyjęcia darowizny nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wymienionych w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Autor: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama