Jak zarejestrować przedsiębiorcę w KRS?
REKLAMA
REKLAMA
Krajowy Rejestr Sądowy
Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, Rejestrem jest:
REKLAMA
- rejestr przedsiębiorców,
- rejestr stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
- rejestr dłużników niewypłacalnych.
Rejestr prowadzony jest przez sądy rejonowe (sądy gospodarcze), obejmujące swoją właściwością obszar województwa lub jego część, zwane sądami rejestrowymi. Podmiotami zobowiązanymi do uzyskania wpisu w Rejestrze są te podmioty, na które ustawa nakłada taki obowiązek. Są oni wskazani w art. 36 ustawy, katalog ten pozostaje jednak otwarty.
Ważne!
Wpisowi do Rejestru nie podlega spółka cywilna, ponieważ nie jest ona przedsiębiorcą. Za przedsiębiorców uznawani są natomiast wspólnicy spółki cywilnej. Podlegają oni jednak wpisowi do CEIDG.
Za wpis należy uważać zarówno pierwszy wpis o rejestrację, jak i wpis o zmianę danych, czy też wykreślenie.
Jak przebiega postępowanie rejestrowe?
Postępowanie rejestrowe jest postępowaniem nieprocesowym, do którego stosuje się przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, a także w sprawach nieuregulowanych przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Jest ono ściśle sformalizowane, oparte na wzorach, określonych rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości.
Ważne!
Od 2017 r. obowiązują nowe wzory formularzy.
Zobacz: Wzory formularzy KRS
Złożenie wniosku o wpis
Zasadniczo wpis do rejestru dokonywany jest na wniosek. Może być również dokonany z urzędu, jeśli przepisy szczególne tak stanowią. Wnioskodawcą jest podmiot podlegający wpisowi do tego rejestru (podmiot rejestrowy). Przepisy przewidują od tego wyjątki, przykładowo wniosek o wykreślenie może złożyć syndyk, jednakże podmiot rejestrowy jest i tak uczestnikiem takiego postępowania.
Wniosek składa się na urzędowym formularzu dostępnym w siedzibach sądu oraz w urzędach gmin w odniesieniu do spółki jawnej lub na formularzu w systemie teleinformatycznym. Dopuszczalne jest złożenie wniosku na niebarwnych formularzach stanowiących wydruki komputerowe lub będących kserokopiami formularzy urzędowych.
Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry
Należy pamiętać, że w przypadku składania wniosku drogą elektroniczną, istnieje obowiązek opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Spośród formularzy wniosków można wyodrębnić trzy grupy:
- KRS-W (do złożenia pierwszego wpisu o rejestrację),
- KRS-X (do wykreślenia podmiotu z rejestru),
- KRS-Z (do zmiany danych w rejestrze).
Formularze te będą różniły się w zależności od formy prawnej podmiotu rejestrowego.
Poza formularzem należy złożyć także dokumenty potwierdzające prawdziwość zgłaszanych danych (przykład: umowa/statut spółki, zgoda prokurenta na jego powołanie). Ponadto należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej za wpis oraz ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (tabela opłat znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości). Wskazane dokumenty składa się w oryginałach lub w poświadczonych urzędowo odpisach i wyciągach.
Badanie wniosku przez sąd
Po złożeniu wniosku, sąd powinien go rozpoznać w ciągu siedmiu dni (termin instrukcyjny). Sąd bada, czy wniosek spełnia wymogi formalne:
- został złożony na aktualnym formularzu urzędowym,
- jest wypełniony prawidłowo,
- jest opłacony.
REKLAMA
Gdy wszystkie wymogi są spełnione, sąd wydaje postanowienie o wpisie. Na podstawie zaś tego postanowienia następuje wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. W przypadku braków, co do wyżej wskazanych przesłanek, sąd zwraca wniosek bez wzywania do jego uzupełnienia. Jeżeli nastąpią inne braki, przykładowo załączyliśmy dokumenty w niewłaściwej formie, zostaniemy wezwani do ich uzupełnienia.
W razie zwrotu, istnieje możliwość ponownego złożenia wniosku o wpis w terminie siedmiu dni od doręczenia zarządzenia o zwrocie. Jeśli wniosek ten nie posiada braków formalnych, wywołuje skutki od daty pierwotnego wniesienia. Skutek ten nie nastąpi jednak w przypadku ponownego zwrotu wniosku, chyba że zwrot ten nastąpił z powodu braków uprzednio niewskazanych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat