REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną
Przekształcenie spółki cywilnej w jawną

REKLAMA

REKLAMA

Gdy wspólnicy spółki cywilnej chcą zwiększyć rozmiar i zakres działalności gospodarczej, warto zastanowić się nad przekształceniem spółki cywilnej w spółkę jawną. Spółka cywilna jest po prostu umową cywilnoprawną między wspólnikami prowadzącymi działalność gospodarczą, regulowaną przepisami Kodeksu cywilnego. Natomiast spółka jawna jest spółką osobową regulowaną przepisami Kodeksu spółek handlowych. Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną nie jest trudne.

Cała procedura zmiany wymaga dostosowania umowy spółki cywilnej do przepisów Kodeksu oraz zgłoszenia do KRS-u przez wszystkich przedsiębiorców-wspólników spółki cywilnej (art. 26 § 4 i 6 Kodeksu spółek handlowych).

Autopromocja

Najważniejsze zmiany

Spółka jawna w przeciwieństwie do cywilnej jest podmiotem prawa, tj. posiada zdolność prawną (sądową) i zdolność do czynności prawnych, przez co może zaciągać zobowiązania i nabywać prawa, dzięki czemu jest bardziej wiarygodna dla kontrahentów niż współpracujący ze sobą pod szyldem spółki cywilnej przedsiębiorcy.

Plusem przemawiającym na korzyść spółki prawa handlowego jest także skurczenie się zakresu odpowiedzialności za długi. Przy spółce jawnej kontrahent czy fiskus może wyegzekwować dług z majątku jednego wspólnika dopiero, kiedy egzekucja z majątku innego wspólnika będzie bezskuteczna. W spółce cywilnej wierzyciel może żądać uregulowania zobowiązania – w całości lub w części – od wszystkich wspólników łącznie, wyłącznie od kilku z nich lub od każdego z osobna.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Generalnie przekształcona z cywilnej w jawną spółka pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały nadane wspólnikom cywilnej przed przekształceniem. O tym, czy będzie inaczej może przesądzić ustawa czy decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji czy ulgi (art. 553 § 2 ww. kodeksu). W spółce jawnej, tak samo jak w cywilnej, to wspólnicy są podatnikami PIT-u oraz płatnikami składek ZUS-owskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procedura zgłoszenia

Zgłoszenie spółki jawnej do KRS-u powinno zawierać firmę, siedzibę i adres spółki, jej przedmiot działalności, adresy, nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) wspólników oraz adres do doręczeń. Poza tym konieczne są także dane osób, które są uprawnione do reprezentowania spółki.

Spółka cywilna staje się spółką jawną z chwilą wpisu do rejestru (art. 26 § 5 Kodeksu spółek handlowych). Przysługują jej wszystkie prawa i obowiązki, jakie dotyczyły spółki cywilnej, zostaje ten sam NIP i REGON. Spółka jawna stanie się właścicielem nieruchomości czy prawa wieczystego użytkowania nieruchomości, które dotychczas stanowiły wspólność łączną wspólników (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 listopada 2014 r. o sygn. akt II CSK 90/14).

Drobnym minusem przekształcenia jest jego cena. Za wpis do KRS-u trzeba będzie zapłacić 600 zł. Ewentualna aktualizacja wpisu kosztuje 350 zł. Koszty przekształcenia mogą wzrosnąć o te związane z księgami wieczystymi, jeśli we wspólnym majątku przedsiębiorców połączonych spółką cywilną znajduje się nieruchomość.

Przekształcenie bez VAT-u

Warto pamiętać, że przekształcenie spółki cywilnej będącej podatnikiem VAT-u w spółkę jawną nie rodzi obowiązku zapłaty VAT-u. W wyniku wyłącznej zmiany formy prawnej spółki nie dochodzi do żadnej opodatkowanej transakcji, tj. ani do przeniesienia praw do rozporządzania towarem jak właściciel, ani do świadczenia usług, tym samym taka zmiana nie mieści się w przedmiotowym zakresie ustawy o VAT.


Powyższe potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 26 stycznia 2016 r. o sygn. IBPP1/4512-1015/15/KJ, w odpowiedzi na planowane przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną w celu zwiększenia skali prowadzonej działalności i usprawnienia tego prowadzenia.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

REKLAMA