Kategorie

Zasady zwrotu pomocy publicznej w przypadku cofnięcia zezwolenia w SSE

Andersen w Polsce
Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.
Zasady zwrotu pomocy publicznej w przypadku cofnięcia zezwolenia w SSE /fot.shutterstock
Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji z 10 maja 2018 r. zmieniła także zasady zwrotu pomocy publicznej przez przedsiębiorców prowadzących działalność w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE). Czy przedsiębiorca będzie musiał zapłacić podatek od dochodu, którego nie osiągnął?

Co w sytuacji cofnięcia zezwolenia strefowego?

W uzasadnieniu do projektu ustawy z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji czytamy o konieczności wprowadzenia nowego mechanizmu udzielania wsparcia dla inwestorów planujących inwestycje w Polsce, w tym zwiększeniu szans mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Nowa ustawa zmienia jednak również przepisy ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych oraz przepisy ustaw podatkowych dotyczące zwolnień od podatku dochodowego podmiotów, które już zainwestowały w specjalnej strefie ekonomicznej. W szczególności warto przyjrzeć się regulacjom zmienionego art. 17 ust. 6 ustawy o CIT. Przepis ten odnosi się do obowiązku zwrotu uzyskania pomocy publicznej w sytuacji, gdy przedsiębiorcy zostaje cofnięte zezwolenie strefowe.

To zależy od ilości zezwoleń

W razie cofnięcia zezwolenia strefowego, tak jak obecnie, przedsiębiorca straci prawo do zwolnienia podatkowego i będzie zobowiązany do zapłaty podatku. Zmieniły się jednak zasady obliczania kwoty należnego podatku dochodowego, a jej wysokość zależeć będzie od tego, czy inwestor korzystał z jednego, czy z większej ilości zezwoleń na prowadzenie działalności na terenie SSE (albo decyzji o wsparciu).

Przedsiębiorca posiadający jedno zezwolenie musi zapłacić podatek

Jeżeli przedsiębiorca korzystał z prawa do pomocy publicznej posiadając jedno zezwolenie strefowe (lub decyzję o wsparciu), w przypadku jego cofnięcia zobowiązany będzie do zapłaty kwoty podatku dochodowego obliczonego od dochodu osiągniętego z działalności gospodarczej określonej w cofniętym zezwoleniu. Na pierwszy rzut oka nic się nie zmienia, gdyż przed zmianą przepisów także cofnięcie zezwolenia strefowego wiązało się z obowiązkiem zapłaty podatku od dochodu wcześniej zwolnionego. Jednak zgodnie z dotychczasowym brzmieniem przepisu art. 17 ust. 6 ustawy o CIT, podatnik który poniósł stratę, musiał ją zmniejszyć o tzw. „stratę strefową”. Nowy przepis wspomnianego artykułu o rozliczeniu straty strefowej milczy. Wydaje się zatem, że stratę poniesioną w związku z inwestycją w SSE w takim przypadku będzie można rozliczyć podatkowo.

Przedsiębiorca, który uzyskał więcej niż jedno zezwolenie, zapłaci podatek od wirtualnego dochodu?

Inaczej będzie w przypadku podatników korzystających z kilku zezwoleń strefowych i/lub decyzji o wsparciu. Jeżeli takiemu przedsiębiorcy zostanie cofnięte jedno z nich, podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku od dochodu wynikającego z cofniętego zezwolenia. Dalej czytamy, że kwotę podatku należnego stanowić będzie kwota maksymalnej pomocy publicznej określonej w cofniętym zezwoleniu lub decyzji o wsparciu. Powyższy zapis został sformułowany w sposób mogący wzbudzać obawy podatników. Czy ustawodawca miał na myśli to, że nawet, gdy inwestor poniesie stratę podatkową i nie rozpoczął korzystania z pomocy publicznej (nie osiągnął dochodu zwolnionego od podatku), musi zapłacić „karę” w postaci podatku wyliczonego od dochodu, którego nie uzyskał? Wydaje się że tak, gdyż przepis stanowi o obowiązku zapłaty maksymalnej dopuszczalnej kwoty pomocy publicznej określonej w zezwoleniu. Wygląda też na to, że jeżeli przedsiębiorca uzyskał już dochód z drugiego zezwolenia, ale po pewnym czasie okaże się, że nie dotrzyma jednak warunków określonych w drugim zezwoleniu, będzie musiał zapłacić podatek także od dochodu, którego nie uzyskał. Tak skonstruowany przepis rodzi poważne ryzyko dla inwestorów.

Polecamy: CIT 2018. Komentarz

Warto także przyjrzeć się zmienionym przepisom dotyczącym wygaszania zezwoleń na działalność w strefie. Obecnie przedsiębiorca, który posiada więcej niż jedno takie zezwolenie może złożyć wniosek o wygaśnięcie zezwolenia – jednak minister właściwy do spraw gospodarki stwierdzi wygaśnięcie takiego zezwolenia jedynie wtedy, gdy przedsiębiorca nie osiągnął przychodów z inwestycji na którą uzyskał zezwolenie oraz nie korzystał ze zwolnienia w ramach zezwolenia. Oznacza to, że jeżeli inwestor strefowy wykaże jakikolwiek przychód strefowy, jego zezwolenie nie zostanie wygaszone, ale może zostać cofnięte z wszystkimi negatywnymi konsekwencjami opisanymi powyżej. Biorąc powyższe pod uwagę, przedsiębiorcy posiadający więcej niż jedno zezwolenia strefowe oraz ci, którzy występują z wnioskami o wydanie decyzji o wsparciu powinni poważnie rozważyć ryzyko niespełnienia warunków inwestycji na terenie strefy.

Autor: Magdalena Patryas – doradca podatkowy, partner w KSP Legal & Tax Advice w Katowicach

KSP Legal & Tax Advice – Blog o Podatkach

Magdalena Patryas, doradca podatkowy, partner w KSP Legal & Tax Advice w Katowicach
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Wpłaty do PPK - kiedy pobrać zaliczkę na PIT?

  Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę stanowią przychód pracownika oszczędzającego w PPK (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Oznacza to, że pracodawca powinien naliczyć i pobrać od tych wpłat zaliczkę na PIT zgodnie z obowiązującą danego pracownika skalą podatkową (17% lub 32%).

  Składka na ubezpieczenie zdrowotne a PIT w 2022 roku – jak być powinno

  Składka na ubezpieczenie zdrowotne a PIT. Jak rozwiązać problem składki na ubezpieczenie zdrowotne w nowym systemie opodatkowania dochodów osób fizycznych (PIT), który ma obowiązywać od 2022 roku? Profesor Witold Modzelewski proponuje, by – przy spełnieniu dwóch innych warunków - kwota składki była dla wszystkich podatników kosztem uzyskania przychodów lub była wyłączona z podstawy opodatkowania.

  Opłata reprograficzna a komputery przenośne i stacjonarne

  Opłata reprograficzna nie powinna dotyczyć komputerów przenośnych i stacjonarnych, natomiast w przypadku pozostałych urządzeń i nośników powinna być znacznie obniżona - uważa Konfederacja Lewiatan.

  Polski Ład: Investor Desk, Interpretacja 590, PGK VAT i inne udogodnienia dla inwestorów

  Polski Ład: Investor Desk, Interpretacja 590, PGK VAT i inne udogodnienia dla inwestorów. Ministerstwo Finansów informuje, że w ramach Polskiego Ładu zostaną wdrożone nowe rozwiązania prawne i organizacyjne mające na celu przyciąganie do Polski strategicznych inwestorów. Już w 2022 roku kompleksowa i szybka obsługa inwestorów ma stać się (wg zamierzeń MF i Rządu) wizytówką naszego kraju. Uruchomiony zostanie tzw. Investor Desk i Interpretacja 590. Będą też korzystne rozwiązania podatkowe dla holdingów (w tym PGK VAT) i zachęta do inwestycji dla instytucji finansowych.

  KSR „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów”

  KSR „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów” - to nowy standard rachunkowości, którego projekt został właśnie skierowany do dyskusji publicznej. Termin zgłaszania uwag do projektu upływa 8 sierpnia 2021 r. Co zawiera nowy KSR?

  SLIM VAT 2. Korekta deklaracji importowej

  SLIM VAT 2 zawiera rozwiązanie, które umożliwi podatnikowi rozliczającemu podatek z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej dokonania korekty deklaracji, w sytuacji gdyby w pierwotnej deklaracji nie rozliczył w prawidłowej wysokości podatku.

  Kolejne deklaracje akcyzowe z podpisem elektronicznym

  Deklaracje akcyzowe z podpisem elektronicznym. Ministerstwo Finansów planuje poszerzenie listy deklaracji podatkowych, które mogą być podpisywane elektronicznie o deklaracje akcyzowe AKC-UAKZ i AKC-KZ. Ponadto możliwe będzie opatrywanie podpisem zaufanym albo podpisem osobistym - deklaracji uproszczonej w sprawie podatku akcyzowego od samochodów osobowych (AKC-US) oraz podań w sprawach dotyczących podatku akcyzowego − przesyłanych przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

  Nadużywanie prawa przez organy podatkowe będzie utrudnione

  Postępowanie podatkowe. Fiskus decydując się na bezpodstawne wszczęcie postępowania podatkowego naraża się na ryzyko uchylenia decyzji administracyjnej i utratę kompetencji do zmiany rozliczenia podatkowego podatnika.

  Spłata zaległości podatkowej przez członka zarządu

  Zobowiązania podatkowe spółki. Organ podatkowy dochodził od członka zarządu spółki spłaty zobowiązań podatkowych, które już nie istniały.

  MF zaprasza na XII Forum Cen Transferowych – 24 czerwca 2021 r.

  Ministerstwo Finansów informuje, że XII edycja Forum Cen Transferowych (FCT) odbędzie się online 24 czerwca 2021 r. Zgłoszenie udziału można przesłać do 18 czerwca 2021 r. (piątek).

  Crowdfunding (finansowanie społecznościowe) - nowe przepisy od listopada 2021 r.

  Crowdfunding - nowe przepisy od listopada 2021 r. Trwają prace nad przepisami (ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych), które uregulują rynek finansowania społecznościowego. Platformy, które się tym zajmują, zgodnie z proponowaną ustawą będą działać zgodnie z licencją i podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Zwiększy się jednak kwota – z 1 mln do 5 mln euro – którą będą mogły pozyskać w ramach crowdfundingu. Podwyższony limit zacznie obowiązywać od listopada 2023 roku. – W krótkim terminie nowe przepisy zapewnią w miarę bezpieczne funkcjonowanie rynku, w długiej perspektywie mogą umożliwić rozwój platform, również za granicą – ocenia Artur Granicki, prezes Navigator Crowd.

  Polskie Ład. Wyższe dopłaty do paliwa rolniczego od 2022 r.

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze od 2022 r. W ramach programu Polski Ład ma nastąpić podniesienie stawki dopłaty do 110 zł na hektar. Wypłata dopłat według podwyższonej stawki ma nastąpić w I połowie 2022 r.

  Polski Ład - wsparcie dla rolnictwa

  Polski Ład - rolnictwo. 12 czerwca 2021 r. premier Mateusz Morawiecki podczas debaty dot. Polskiego Ładu dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Instytucie Zootechniki w Balicach koło Krakowa, przedstawił szereg pozytywnych zmian jakie czekają rolników. Ważniejsze zmiany, to: wyższe dopłaty do paliwa dla rolników, uwolnienie rolniczego handlu detalicznego, ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych, kodeks rolny, E-okienko dla rolnika, cyfrowy system pozwalający na identyfikowanie żywności „od pola do stołu”, centralny system informatyczny zasobu państwowej ziemi.

  Podwyżki stawek podatkowych i podatki korporacyjne

  Podwyżki podatków. Poza klasyczną podwyżką stawek podatkowych, kraje decydują się na dodatkowe podatki korporacyjne - stwierdza w analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Zwraca uwagę, że największym zmianom podlegają w ostatnim roku obciążenia środowiskowe.

  Ulga klęskowa w podatku rolnym

  Ulga klęskowa w podatku rolnym jest preferencją podatkową, która przewidziana jest w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Jak działa ulga klęskowa? Jakie są zasady przyznawania ulgi?

  Błąd w rozliczeniach nie jest oszustwem podatkowym

  Sankcje w VAT. Podatnik nie może być karany za błąd, który nie jest oszustwem lub uszczupleniem podatkowym - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Usługi gastronomiczne na kasie fiskalnej online - interpretacje

  Kasy fiskalne online w branży gastronomicznej pojawiły się od 1 stycznia 2021 r. Obowiązek wymiany starych kas na nowe objął bowiem usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne. Pojawiło się jednak szereg wątpliwości interpretacyjnych związanych z nowym obowiązkiem. Oto niektóre z nich.

  Polski Ład. Ile będą kosztowały zmiany podatkowe?

  Polskie Ład. Najważniejsze zmiany jeśli chodzi o kwestie ubytku PIT to jest ok. 22 mld zł dla całego sektora, dodatkowo przewidujemy ok. 4-4,5 mld zł kosztów z tego pakietu ulg dla małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

  Przeniesienie firmy za granicę a podatek w Polsce

  Przeniesienie działalności gospodarczej za granicę. Zapowiadane zmiany w ramach Polskiego Ładu, rosnące koszty prowadzenia firmy, niejasne przepisy i nadmierna biurokracja – to czynniki, przez które wielu przedsiębiorców rozważa przeniesienie działalność za granicę. Jednak samo zarejestrowanie firmy w innym kraju (nawet w UE) nie zwalnia automatycznie z płacenia podatków i składek ubezpieczeniowych w Polsce.

  Kiedy osoba fizyczna ma rezydencję podatkową w Polsce?

  Polska rezydencja podatkowa. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe z 29 kwietnia 2021 r. dotyczące zasad ustalania rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku osoby fizycznej w Polsce. Zdaniem ekspertów PwC te objaśnienia mogą być postrzegane jako zapowiedź szczególnego zainteresowania władz podatkowych rezydencją osób fizycznych, które utraciły lub utracą rezydencję podatkową w Polsce.

  Czy opodatkowanie firm w Czechach jest niższe?

  Opodatkowanie działalności gospodarczej w Czechach nie jest znacząco korzystniejsze niż w Polsce - stwierdza Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwracają uwagę, że zależy ono m.in. od branży, w której działa firma, poziomu przychodów oraz relacji między przychodami a kosztami.

  Kto musi mieć kasę fiskalną online od 1 lipca 2021 r.?

  Kasy fiskalne online. Od 1 lipca 2021 r. kolejna grupa podatników zobowiązana jest do obowiązkowego ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych online. Których podatników dotyczy ten obowiązek?

  Obowiązek podatkowy drugiego stopnia w akcyzie

  Podmiotowość podatników akcyzy z tytułu obowiązku podatkowego drugiego stopnia jest przedmiotem daleko idących kontrowersji, zresztą z wielu powodów – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Pusta faktura wymaga udowodnienia

  Puste faktury. Urząd skarbowy oskarżył firmę o nabycie pustych faktur, mimo że zeznania świadków wyraźnie stwierdzały co innego. Sprawę rozstrzygnął sąd administracyjny.

  Skutki podatkowe wycofania samochodu ze spółki cywilnej

  Skutki podatkowe wniesienia i wycofania samochodu do spółki cywilnej - cz. II wycofanie samochodu ze spółki cywilnej.