| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Zasady zwrotu pomocy publicznej w przypadku cofnięcia zezwolenia w SSE

Zasady zwrotu pomocy publicznej w przypadku cofnięcia zezwolenia w SSE

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji z 10 maja 2018 r. zmieniła także zasady zwrotu pomocy publicznej przez przedsiębiorców prowadzących działalność w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE). Czy przedsiębiorca będzie musiał zapłacić podatek od dochodu, którego nie osiągnął?

Co w sytuacji cofnięcia zezwolenia strefowego?

W uzasadnieniu do projektu ustawy z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji czytamy o konieczności wprowadzenia nowego mechanizmu udzielania wsparcia dla inwestorów planujących inwestycje w Polsce, w tym zwiększeniu szans mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Nowa ustawa zmienia jednak również przepisy ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych oraz przepisy ustaw podatkowych dotyczące zwolnień od podatku dochodowego podmiotów, które już zainwestowały w specjalnej strefie ekonomicznej. W szczególności warto przyjrzeć się regulacjom zmienionego art. 17 ust. 6 ustawy o CIT. Przepis ten odnosi się do obowiązku zwrotu uzyskania pomocy publicznej w sytuacji, gdy przedsiębiorcy zostaje cofnięte zezwolenie strefowe.

To zależy od ilości zezwoleń

W razie cofnięcia zezwolenia strefowego, tak jak obecnie, przedsiębiorca straci prawo do zwolnienia podatkowego i będzie zobowiązany do zapłaty podatku. Zmieniły się jednak zasady obliczania kwoty należnego podatku dochodowego, a jej wysokość zależeć będzie od tego, czy inwestor korzystał z jednego, czy z większej ilości zezwoleń na prowadzenie działalności na terenie SSE (albo decyzji o wsparciu).

Przedsiębiorca posiadający jedno zezwolenie musi zapłacić podatek

Jeżeli przedsiębiorca korzystał z prawa do pomocy publicznej posiadając jedno zezwolenie strefowe (lub decyzję o wsparciu), w przypadku jego cofnięcia zobowiązany będzie do zapłaty kwoty podatku dochodowego obliczonego od dochodu osiągniętego z działalności gospodarczej określonej w cofniętym zezwoleniu. Na pierwszy rzut oka nic się nie zmienia, gdyż przed zmianą przepisów także cofnięcie zezwolenia strefowego wiązało się z obowiązkiem zapłaty podatku od dochodu wcześniej zwolnionego. Jednak zgodnie z dotychczasowym brzmieniem przepisu art. 17 ust. 6 ustawy o CIT, podatnik który poniósł stratę, musiał ją zmniejszyć o tzw. „stratę strefową”. Nowy przepis wspomnianego artykułu o rozliczeniu straty strefowej milczy. Wydaje się zatem, że stratę poniesioną w związku z inwestycją w SSE w takim przypadku będzie można rozliczyć podatkowo.

Przedsiębiorca, który uzyskał więcej niż jedno zezwolenie, zapłaci podatek od wirtualnego dochodu?

Inaczej będzie w przypadku podatników korzystających z kilku zezwoleń strefowych i/lub decyzji o wsparciu. Jeżeli takiemu przedsiębiorcy zostanie cofnięte jedno z nich, podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku od dochodu wynikającego z cofniętego zezwolenia. Dalej czytamy, że kwotę podatku należnego stanowić będzie kwota maksymalnej pomocy publicznej określonej w cofniętym zezwoleniu lub decyzji o wsparciu. Powyższy zapis został sformułowany w sposób mogący wzbudzać obawy podatników. Czy ustawodawca miał na myśli to, że nawet, gdy inwestor poniesie stratę podatkową i nie rozpoczął korzystania z pomocy publicznej (nie osiągnął dochodu zwolnionego od podatku), musi zapłacić „karę” w postaci podatku wyliczonego od dochodu, którego nie uzyskał? Wydaje się że tak, gdyż przepis stanowi o obowiązku zapłaty maksymalnej dopuszczalnej kwoty pomocy publicznej określonej w zezwoleniu. Wygląda też na to, że jeżeli przedsiębiorca uzyskał już dochód z drugiego zezwolenia, ale po pewnym czasie okaże się, że nie dotrzyma jednak warunków określonych w drugim zezwoleniu, będzie musiał zapłacić podatek także od dochodu, którego nie uzyskał. Tak skonstruowany przepis rodzi poważne ryzyko dla inwestorów.

Polecamy: CIT 2018. Komentarz

Warto także przyjrzeć się zmienionym przepisom dotyczącym wygaszania zezwoleń na działalność w strefie. Obecnie przedsiębiorca, który posiada więcej niż jedno takie zezwolenie może złożyć wniosek o wygaśnięcie zezwolenia – jednak minister właściwy do spraw gospodarki stwierdzi wygaśnięcie takiego zezwolenia jedynie wtedy, gdy przedsiębiorca nie osiągnął przychodów z inwestycji na którą uzyskał zezwolenie oraz nie korzystał ze zwolnienia w ramach zezwolenia. Oznacza to, że jeżeli inwestor strefowy wykaże jakikolwiek przychód strefowy, jego zezwolenie nie zostanie wygaszone, ale może zostać cofnięte z wszystkimi negatywnymi konsekwencjami opisanymi powyżej. Biorąc powyższe pod uwagę, przedsiębiorcy posiadający więcej niż jedno zezwolenia strefowe oraz ci, którzy występują z wnioskami o wydanie decyzji o wsparciu powinni poważnie rozważyć ryzyko niespełnienia warunków inwestycji na terenie strefy.

Autor: Magdalena Patryas – doradca podatkowy, partner w KSP Legal & Tax Advice w Katowicach

KSP Legal & Tax Advice – Blog o Podatkach

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zdjęcia

Zasady zwrotu pomocy publicznej w przypadku cofnięcia zezwolenia w SSE /fot.shutterstock
Zasady zwrotu pomocy publicznej w przypadku cofnięcia zezwolenia w SSE /fot.shutterstock

Magdalena Patryas, doradca podatkowy, partner w KSP Legal & Tax Advice w Katowicach
Magdalena Patryas, doradca podatkowy, partner w KSP Legal & Tax Advice w Katowicach

Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »