REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady zwrotu pomocy publicznej w przypadku cofnięcia zezwolenia w SSE

Andersen w Polsce
Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.
Zasady zwrotu pomocy publicznej w przypadku cofnięcia zezwolenia w SSE /fot.shutterstock
Zasady zwrotu pomocy publicznej w przypadku cofnięcia zezwolenia w SSE /fot.shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji z 10 maja 2018 r. zmieniła także zasady zwrotu pomocy publicznej przez przedsiębiorców prowadzących działalność w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE). Czy przedsiębiorca będzie musiał zapłacić podatek od dochodu, którego nie osiągnął?

Co w sytuacji cofnięcia zezwolenia strefowego?

Autopromocja

W uzasadnieniu do projektu ustawy z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji czytamy o konieczności wprowadzenia nowego mechanizmu udzielania wsparcia dla inwestorów planujących inwestycje w Polsce, w tym zwiększeniu szans mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Nowa ustawa zmienia jednak również przepisy ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych oraz przepisy ustaw podatkowych dotyczące zwolnień od podatku dochodowego podmiotów, które już zainwestowały w specjalnej strefie ekonomicznej. W szczególności warto przyjrzeć się regulacjom zmienionego art. 17 ust. 6 ustawy o CIT. Przepis ten odnosi się do obowiązku zwrotu uzyskania pomocy publicznej w sytuacji, gdy przedsiębiorcy zostaje cofnięte zezwolenie strefowe.

To zależy od ilości zezwoleń

W razie cofnięcia zezwolenia strefowego, tak jak obecnie, przedsiębiorca straci prawo do zwolnienia podatkowego i będzie zobowiązany do zapłaty podatku. Zmieniły się jednak zasady obliczania kwoty należnego podatku dochodowego, a jej wysokość zależeć będzie od tego, czy inwestor korzystał z jednego, czy z większej ilości zezwoleń na prowadzenie działalności na terenie SSE (albo decyzji o wsparciu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca posiadający jedno zezwolenie musi zapłacić podatek

Jeżeli przedsiębiorca korzystał z prawa do pomocy publicznej posiadając jedno zezwolenie strefowe (lub decyzję o wsparciu), w przypadku jego cofnięcia zobowiązany będzie do zapłaty kwoty podatku dochodowego obliczonego od dochodu osiągniętego z działalności gospodarczej określonej w cofniętym zezwoleniu. Na pierwszy rzut oka nic się nie zmienia, gdyż przed zmianą przepisów także cofnięcie zezwolenia strefowego wiązało się z obowiązkiem zapłaty podatku od dochodu wcześniej zwolnionego. Jednak zgodnie z dotychczasowym brzmieniem przepisu art. 17 ust. 6 ustawy o CIT, podatnik który poniósł stratę, musiał ją zmniejszyć o tzw. „stratę strefową”. Nowy przepis wspomnianego artykułu o rozliczeniu straty strefowej milczy. Wydaje się zatem, że stratę poniesioną w związku z inwestycją w SSE w takim przypadku będzie można rozliczyć podatkowo.

Przedsiębiorca, który uzyskał więcej niż jedno zezwolenie, zapłaci podatek od wirtualnego dochodu?

Inaczej będzie w przypadku podatników korzystających z kilku zezwoleń strefowych i/lub decyzji o wsparciu. Jeżeli takiemu przedsiębiorcy zostanie cofnięte jedno z nich, podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku od dochodu wynikającego z cofniętego zezwolenia. Dalej czytamy, że kwotę podatku należnego stanowić będzie kwota maksymalnej pomocy publicznej określonej w cofniętym zezwoleniu lub decyzji o wsparciu. Powyższy zapis został sformułowany w sposób mogący wzbudzać obawy podatników. Czy ustawodawca miał na myśli to, że nawet, gdy inwestor poniesie stratę podatkową i nie rozpoczął korzystania z pomocy publicznej (nie osiągnął dochodu zwolnionego od podatku), musi zapłacić „karę” w postaci podatku wyliczonego od dochodu, którego nie uzyskał? Wydaje się że tak, gdyż przepis stanowi o obowiązku zapłaty maksymalnej dopuszczalnej kwoty pomocy publicznej określonej w zezwoleniu. Wygląda też na to, że jeżeli przedsiębiorca uzyskał już dochód z drugiego zezwolenia, ale po pewnym czasie okaże się, że nie dotrzyma jednak warunków określonych w drugim zezwoleniu, będzie musiał zapłacić podatek także od dochodu, którego nie uzyskał. Tak skonstruowany przepis rodzi poważne ryzyko dla inwestorów.

Polecamy: CIT 2018. Komentarz

Warto także przyjrzeć się zmienionym przepisom dotyczącym wygaszania zezwoleń na działalność w strefie. Obecnie przedsiębiorca, który posiada więcej niż jedno takie zezwolenie może złożyć wniosek o wygaśnięcie zezwolenia – jednak minister właściwy do spraw gospodarki stwierdzi wygaśnięcie takiego zezwolenia jedynie wtedy, gdy przedsiębiorca nie osiągnął przychodów z inwestycji na którą uzyskał zezwolenie oraz nie korzystał ze zwolnienia w ramach zezwolenia. Oznacza to, że jeżeli inwestor strefowy wykaże jakikolwiek przychód strefowy, jego zezwolenie nie zostanie wygaszone, ale może zostać cofnięte z wszystkimi negatywnymi konsekwencjami opisanymi powyżej. Biorąc powyższe pod uwagę, przedsiębiorcy posiadający więcej niż jedno zezwolenia strefowe oraz ci, którzy występują z wnioskami o wydanie decyzji o wsparciu powinni poważnie rozważyć ryzyko niespełnienia warunków inwestycji na terenie strefy.

Autor: Magdalena Patryas – doradca podatkowy, partner w KSP Legal & Tax Advice w Katowicach

KSP Legal & Tax Advice – Blog o Podatkach

Magdalena Patryas, doradca podatkowy, partner w KSP Legal & Tax Advice w Katowicach
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA