| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Ulga na nowe technologie w CIT

Ulga na nowe technologie w CIT

Ulga podatkowa uregulowana w art. 18b ustawy o CIT, powszechnie znana jako „ulga na nowe technologie” polega na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowych technologii. Przy czym nie przysługuje ona, jeżeli w roku podatkowym lub roku poprzedzającym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Za nowe technologie uważa się wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalenie wyrobów lub usług, i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat, co potwierdza opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. Nr 96, poz. 615).

Należy zauważyć, że jednym z elementów definicji nowych technologii jest umożliwianie wytwarzania nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Co więcej, nie może być ona stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat, co powinno być potwierdzone przez jednostki naukowe wskazane w ustawie o zasadach finansowania nauki - prowadzące w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe, tj.:

a) podstawowe jednostki organizacyjne uczelni w rozumieniu statutów tych uczelni,

b) jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk,

c) instytuty badawcze

d) międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych przepisów działające na terytorium RP,

e) Polską Akademię Umiejętności,

f) inne jednostki organizacyjne, niewymienione w lit. a-e, posiadające osobowość prawną i siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym przedsiębiorców posiadających status centrum badawczo-rozwojowego, nadawany na podstawie ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. Nr 116, poz. 730 oraz z 2010 r. Nr 75, poz. 473).

Dla skorzystania z ulgi niezbędne więc będzie dysponowanie przez podatnika stosownym poświadczeniem wskazującym na innowacyjność nabywanej technologii, wydanym przez jeden ze wskazanych podmiotów.

Podstawą ustalenia wielkości odliczenia jest kwota wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowej technologii, uwzględnionych w wartości początkowej, w części, w jakiej została zapłacona podmiotowi uprawnionemu w roku podatkowym, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych lub w roku następującym po tym roku, oraz w której nie została zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Tak więc podatnik, który wprowadził np. nowatorski program komputerowy do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w roku 2011, będzie uprawniony wykorzystać ulgę w wysokości 50% kosztów, jakie uiścił w tym roku podatkowym (bądź kolejnym) na rzecz zbywającego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

LingoLab.pl

Internetowa Szkoła Językowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »