reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Sprzedaż maszyny wykorzystywanej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSE) - skutki w CIT

Sprzedaż maszyny wykorzystywanej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSE) - skutki w CIT

Specjalne Strefy Ekonomiczne są częścią terytorium kraju wyodrębnioną administracyjnie, na której możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach, a w szczególności korzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego o czym wyraźnie stanowi art. 12 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (dalej – ustawa o SSE). Podstawą do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym jest zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (art. 16 ust. 1 ustawy o SSE).

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej – ustawa o CIT) wolne od podatku dochodowego są dochody podatników (...) uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o SSE, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie niniejszego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Stosownie natomiast do art. 17  ust. 4 tej samej ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 34 przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Biorąc powyższe unormowania pod uwagę należy wskazać, iż zwolnienie od podatku dochodowego przysługuje z tytułu działalności prowadzonej wyłącznie: 

  • na terenie specjalnej strefy ekonomicznej;
  • w zakresie określonym w zezwoleniu.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Jeżeli dany rodzaj (przedmiot) działalności gospodarczej nie jest wymieniony w zezwoleniu, to dochód z takiej działalności nie podlega zwolnieniu. Podobnie w przypadku gdy dany rodzaj działalności jest prowadzony poza terenem strefy, wówczas również działalność taka nie będzie podlegała zwolnieniu.

Mając na uwadze powyższe należy jednak przyjąć, że przychodami podlegającymi zwolnieniu, czyli uzyskiwanymi z tytułu działalności prowadzonej w SSE, są jedynie przychody z tytułu wytworzenia przez podatnika różnego rodzaju produktów na terenie SSE a tym samym sprzedaż maszyny zakupionej wcześniej do produkcji realizowanej na terenie SSE, nawet jeśli produkowane towary można zakwalifikować do tzw. wyrobów „strefowych”, nie może być traktowana jako wytworzenie na terenie strefy produktu (nie może podlegać zwolnieniu).  

Zwolnieniu z opodatkowania nie podlega sprzedaż maszyny nawet wtedy, gdy zezwolenie na działalność w SSE obejmuje działalność handlową w zakresie takich maszyn. W tym zakresie należy zauważyć, że sprzedaż maszyn faktycznie może zostać uznana za działalność handlową polegająca na odsprzedaży maszyny – co na mocy §2 ust. 1 pkt 8 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych w ogóle nie może stanowić przedmiotu objętego zezwoleniem na działalność prowadzoną w SSE.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama