REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Restrukturyzacja w grupach kapitałowych w kontekście cen transferowych

Restrukturyzacja w grupach kapitałowych w kontekście cen transferowych
Restrukturyzacja w grupach kapitałowych w kontekście cen transferowych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z perspektywy dokumentowania cen transferowych, jak również mając na uwadze wprowadzenie klauzuli obejścia prawa, przygotowanie uzasadnienia biznesowego dla istotnych zmian dokonywanych wewnątrz grup kapitałowych (restrukturyzacji) może stać się nowym obowiązkiem dla polskich podatników działających w grupach podmiotów powiązanych.

Restrukturyzacja a ceny transferowe

Zgodnie z § 23a Rozporządzenia1 restrukturyzacja to „przeniesienie pomiędzy podmiotami powiązanymi istotnych ekonomicznie funkcji lub aktywów, lub ryzyk.” Przedstawiona definicja na gruncie polskiego prawa podatkowego pozwala interpretować to pojęcie bardzo szeroko. Z kolei OECD posługuje się zawężoną definicją, zgodnie z którą restrukturyzacje dotyczą transferów za granicę pomiędzy podmiotami powiązanymi w zakresie funkcji, aktywów lub ryzyk2. Do działań o charakterze restrukturyzacyjnym należą w szczególności:

Autopromocja

- transfer środków trwałych lub wartości niematerialnych,

- transfer całego przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części,

- transfer baz klientów,

- transfer istotnych umów,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- centralizacja lub decentralizacja funkcji w grupie,

- ograniczenie działalności.

Pomimo faktu, iż wiele działań restrukturyzacyjnych jest konsekwencją decyzji o charakterze czysto biznesowym bądź też wynika wprost z regulacji KSH3, podatnicy muszą być w stanie w sposób przekonujący uzasadnić podjęte decyzje w razie kontroli obszaru cen transferowych.

Ceny transferowe 2017 – jak przygotować się do zmian

Co więcej, niezależnie od motywów jakimi kierowali się podatnicy przy dokonywaniu restrukturyzacji w grupach kapitałowych, obszar ten wzbudza coraz większe zainteresowanie organów podatkowych. Wskazuje na to m. in. Krajowy Plan Administracji Podatkowej na 2016 r.4

Dlatego też, niezwykle ważne jest odpowiednie uzasadnienie przeprowadzanych procesów. Wszelkie przeniesienie istotnych funkcji, aktywów lub ryzyk pomiędzy podmiotami powiązanymi powinno mieć, zgodnie z zasadą ceny rynkowej, ekonomiczne (biznesowe) uzasadnienie. W przypadku transakcji towarowych lub usługowych, zawieranych z podmiotami powiązanymi, ich warunki powinny odpowiadać tym, jakie zawarłyby ze sobą podmioty niezależne.

Podobne rozumowanie należy zastosować do działań restrukturyzacyjnych. Rozporządzenie wskazuje, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy ocenie zasadności dokonywanych lub planowanych zmian:

- gospodarcze przyczyny dokonania restrukturyzacji,

- oczekiwane korzyści, w tym ewentualne efekty synergii,

- opcje realistycznie dostępne dla podmiotów powiązanych biorących udział w restrukturyzacji,

- w odniesieniu do restrukturyzacji, których efektem jest transfer ryzyka – zdolność do podejmowania decyzji w zakresie zarządzania ryzykiem oraz zdolność finansowa do ponoszenia obciążeń w przypadku materializacji ryzyka.

Powyższe wytyczne, choć skierowane do kontrolujących, dostarczają precyzyjnych wskazówek, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy planowaniu restrukturyzacji. Co więcej Ministerstwo Finansów w lutym 2014 r. wydało specjalne wyjaśnienia5, które doprecyzowują wskazane powyżej przepisy.

Dokumentacja cen transferowych przez podmioty publiczne

W oparciu o przedstawione wyjaśnienia kluczowe wydaje się scharakteryzowanie dwóch aspektów, które należy przeanalizować w kontekście planowanej lub dokonanej już restrukturyzacji, a które mogą generować trudności interpretacyjne po stronie podatników. Aspektami tymi są opcje realistycznie dostępne dla podmiotów powiązanych oraz efekty synergii.

Opcje realistycznie dostępne wynikają bezpośrednio z zasady ceny rynkowej (ang. arm’s length). Podmioty uczestniczące w restrukturyzacji powinny wziąć pod uwagę alternatywne rozwiązania, które potencjalnie mogłoby dla nich być bardziej korzystne (np. przynieść większe wynagrodzenie) wobec przekształceń restrukturyzacyjnych, a więc zachować się jak niezależne podmioty.


W przypadku restrukturyzacji efekt synergii, czyli dodatkowe korzyści wynikające z centralizacji/koncentracji pewnych funkcji w grupie, może być jej rezultatem, choć wcale nie musi. W wyjaśnieniach MF wskazano, iż synergia może się nie zmaterializować m. in. ze względu na niską efektywność zarządzania scentralizowanej działalności lub chęć utrzymania jedynie pozycji konkurencyjnej grupy.

Powyższe regulacje oraz wyjaśnienia dobitnie wskazują, iż z punktu widzenia cen transferowych przygotowanie uzasadnienia biznesowego zmian dokonywanych w grupach kapitałowych jest niezwykle istotne z perspektywy redukcji ryzyka w zakresie cen transferowych. Kontrola tego typu działań będzie się z pewnością nasilać, a od 1 stycznia 2017 r. znaczna część podatników będzie wprost zobowiązana do ujawniania organom podatkowym tego typu działań (w ramach deklaracji CIT-TP i PIT-TP).

Klauzula obejścia prawa

Dodatkowym bodźcem dla poświęcenia większej uwagi tej tematyce będzie z pewnością obowiązująca od połowy lipca tzw. klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania, przyjęta w formie zmian do Ordynacji Podatkowej6. Choć obecnie trudno jest przewidzieć zakres i możliwości zastosowania tych przepisów, próba ich wykorzystania wobec zrealizowanych oraz planowanych restrukturyzacji biznesowych wydaje się wysoce prawdopodobna. Kontrolujący będą potencjalnie dążyć do weryfikacji takich działań chcąc wykazać, iż zostały one dokonane bez należytego uzasadnienia ekonomicznego.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w polskim prawie podatkowym

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę zarówno perspektywę cen transferowych, jak również mając na uwadze planowane wprowadzenie klauzuli obejścia prawa, przygotowanie uzasadnienia biznesowego dla istotnych zmian dokonywanych wewnątrz grup kapitałowych może stać się nowym obowiązkiem dla polskich podatników działających w grupach podmiotów powiązanych, pomimo braku bezpośrednich przepisów generujących taki obowiązek.

Autor: Krzysztof Liszka, Manager w Zespole Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

_________________

1 Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 czerwca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (t. j. Dz. U. 2014, poz. 1186).
2 Report on the transfer pricing aspects of business restructurings, Chapter IX of the transfer pricing guidelines, 22 lipca 2010 r.
3 Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. 2013, poz. 1030).
4 Krajowy Plan Działań Administracji Podatkowej na rok 2016 z dnia 16.10.2015 r.
5 Restrukturyzacja działalności pomiędzy podmiotami powiązanymi, 27.02.2014 r.
6 Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2015, poz. 613).

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

REKLAMA