REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w cenach transferowych w 2017 r. - zasady ustalania przychodów i kosztów

Zmiany w cenach transferowych w 2017 r. - zasady ustalania przychodów i kosztów/ Fot. Fotolia
Zmiany w cenach transferowych w 2017 r. - zasady ustalania przychodów i kosztów/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na potrzeby ustalenia istnienia oraz zakresu obowiązku dokumentacyjnego, wynikającego z przepisów w obszarze cen transferowych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r., prawidłowy jest taki sposób określenia przychodów/kosztów podatnika, który uwzględnia „ogół” przychodów oraz „ogół” kosztów.

Takich wyjaśnień udzielił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 17 czerwca 2016 r. (nr IBPB-1-2/4510-541/16/JW).

Autopromocja

Sprawa dotyczy spółki będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz funkcjonującej w ramach grupy kapitałowej, w skład której wchodzą powiązane ze spółką podmioty krajowe i podmioty zagraniczne. Spółka zamierza w 2017 r. dokonać transakcji jednego rodzaju z podmiotami powiązanymi, których łączna wartość przekroczy w roku podatkowym 50 000 EUR. Jednocześnie w bieżącym roku podatkowym (2016) spółka przewiduje osiągnięcie zysków nadzwyczajnych w wysokości 50 000 EUR oraz poniesienie strat nadzwyczajnych o wartości 60 000 EUR.

Restrukturyzacja w grupach kapitałowych w kontekście cen transferowych

W sytuacji, w której spółka nie uwzględniłaby wskazanych powyżej wartości zysków i strat nadzwyczajnych w kategorii, odpowiednio, przychodów i kosztów, to nie przekroczyłaby w 2016 r. progu 2 000 000 EUR. W konsekwencji nie zaistniałby dla spółki obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych za rok podatkowy 2017 zgodnie z regulacjami obowiązującymi od 1 stycznia 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tym samym spółka zwróciła się do organu z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej prawidłowego sposobu ustalenia przychodów / kosztów księgowych, tj. uwzględnienia zysków i strat nadzwyczajnych.

Stanowisko spółki

Zdaniem spółki w sytuacji, w której przychody oraz koszty powstałe w wyniku zwykłej działalności gospodarczej spółki nie przekroczą 2 000 000 EUR, nie będzie ona zobowiązana do sporządzenia dokumentacji podatkowej w zakresie transakcji zawartych w 2017 r. z podmiotami powiązanymi.

Spółka, interpretując przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak również ustawy o rachunkowości oraz przywołując definicje przychodów i kosztów w rozumieniu Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej, wskazała na zasadę prawa bilansowego, zgodnie z którą do kosztów nie zalicza się skutków finansowych zdarzeń trudnych do przewidzenia i niezwiązanych z operacyjną działalnością podmiotu gospodarczego.

Tym samym, w opinii spółki na potrzeby ustalenia istnienia oraz zakresu obowiązku dokumentacyjnego należy uwzględnić wyłącznie przychody lub koszty powstałe w wyniku (zwykłej) działalności gospodarczej podatnika. W tej kategorii, zdaniem spółki, nie mieszczą się ani zyski nadzwyczajne ani straty nadzwyczajne.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Stanowisko organu

W pierwszej kolejności organ przytoczył nowe brzmienie art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z jego treścią podatnicy, których przychody lub koszty w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych, przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 2 000 000 EUR, są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej.

W opinii organu brzmienie wskazanego powyżej przepisu jednoznacznie wskazuje, że dla określenia wartości przychodów / kosztów na potrzeby ustalenia istnienia oraz zakresu obowiązku dokumentacyjnego, należy uwzględnić wszystkie przychody i wszystkie koszty – bez względu na to, czy są one skutkiem zwykłej, operacyjnej działalności podatnika, czy też są rezultatem wystąpienia zysków lub strat nadzwyczajnych.


Organ zaznaczył również, że kategorie zysków i strat nadzwyczajnych dla większości jednostek podlegających przepisom ustawy o rachunkowości zostały włączone do pozostałych przychodów operacyjnych i pozostałych kosztów operacyjnych. W konsekwencji nie następuje ich wyodrębnienie jako osobnego segmentu w rozumieniu przepisów o rachunkowości. W treści interpretacji wskazano, że sam fakt zaliczenia zdarzeń losowych do pozostałych przychodów lub kosztów operacyjnych świadczy o uznaniu ich jako związanych pośrednio z działalnością operacyjną jednostki

Organ podkreślił, że w ramach nowelizacji przepisów w obszarze cen transferowych ustawodawca nie dokonał rozróżnienia przychodów i kosztów na te, które podlegają sumowaniu oraz na te, których należy nie uwzględniać. Tym samym organ stoi na stanowisku, że, ustalając przychody i koszty na potrzeby określenia obowiązków dokumentacyjnych podatnika, należy brać pod uwagę „ogół” przychodów oraz „ogół” kosztów, zaś straty i zyski nadzwyczajne nie mogą podlegać wyłączeniu w tym zakresie.

Podsumowanie

Organ wskazał jednoznacznie, że na potrzeby ustalenia istnienia oraz zakresu nowego obowiązku dokumentacyjnego podatnik, w celu prawidłowego określenia przychodów oraz kosztów księgowych, powinien uwzględnić ogół przychodów oraz kosztów.

Kiedy można skorzystać z wyjątku i nie sporządzać dokumentacji cen transferowych

W konsekwencji, interpretując art. 9a w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. jako przychody lub koszty w rozumieniu przepisów o rachunkowości należy rozumieć odpowiednio:

  • sumę przychodów z podstawowej działalności operacyjnej, pozostałej działalności operacyjnej – w tym zysków nadzwyczajnych – oraz finansowych; lub
  • sumę kosztów z podstawowej działalności operacyjnej, pozostałej działalności operacyjnej – w tym strat nadzwyczajnych – oraz finansowych;

wynikającą z ksiąg rachunkowych podatnika, wykazaną w jego sprawozdaniu finansowym za rok podatkowy poprzedzający rok podatkowy, za który podatnik zobowiązany jest do sporządzenia dokumentacji cen transferowych.

Autor: Adrian Kardaś, Konsultant, Dział Doradztwa Podatkowego Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

REKLAMA