| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Wydatki na alkohol nie są kosztem uzyskania przychodu

Wydatki na alkohol nie są kosztem uzyskania przychodu

Wydatki na napoje alkoholowe, także te podawane przy okazji różnego rodzaju szkoleń i konferencji, nawet jeżeli uznawane są za zwyczajowo przyjęte i zostaną dostosowane do charakteru spotkania, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Bez względu na taką ocenę pozostaje również ilość i rodzaj podawanego alkoholu. Wydatki na alkohol nie mają związku z celami określonymi w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Co ciekawe, WSA powołał się także na wyrok NSA z 5 kwietnia 2012 r. (sygn. akt II FSK 2101/10), w którym NSA zasugerował, iż w przypadku spotkań integracyjnych (okolicznościowych) sytuacja jest bardziej złożona.

Według Sądu celem tych spotkań jest rozrywka i integracja, a więc – w znaczeniu socjologicznym – dostosowywanie się do siebie zachowań ludzi w grupie oraz wywołanie pozytywnego skutku tego procesu.

Alkohol nie może być kosztem uzyskania przychodu

W przypadku bowiem pracowników wzajemne kontakty oraz integracja przyczyniają się do tworzenia więzi, które zwiększą zaangażowanie, a przez to również efektywność pracowników, przekładającą się na wzrost przychodów. Tego typu spotkania mogą zatem, w pewnych okolicznościach, pozytywnie wpływać na funkcjonowanie zespołu pracowniczego, dlatego też ponoszone przez pracodawcę wydatki na ten cel mogą być uznane za racjonalne i pośrednio ukierunkowane na osiągnięcie przychodów, mogą zatem stanowić koszty uzyskania przychodów.

W związku z tym, NSA skonkludował, że alkohol wchodzący w skład całościowej usługi konsumpcyjnej, mógłby stanowić koszt podatkowy.

Jednakże przytoczona opinia, nie wpisuje się w powszechny nurt interpretacji podatkowych, więc nie należy się spodziewać, aby organy podatkowe zmieniły swoje podejście w tej sprawie i w przypadku kontroli skarbowej zaakceptowały wydatki na alkohol jako koszty uzyskania przychodów.h żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Paulina Góra, starszy konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK