Dane podatkowe największych firm będą upubliczniane od 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
W dniu 28 czerwca br. na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Regulacje zawarte w projekcie zakładają wprowadzenie zmian, które umożliwią ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Ministrowi Rozwoju i Finansów) publikowanie informacji, zawierającej dane dotyczące wybranych, podstawowych danych/informacji podatkowych, wynikających ze składanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych zeznań podatkowych.
REKLAMA
Upublicznianie informacji dotyczących rozliczeń podatkowych będzie możliwe dzięki zniesieniu tajemnicy skarbowej w stosunku do niektórych danych wynikających z zeznań składanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Minister właściwy do spraw finansów publicznych uzyska kompetencję do podania do publicznej wiadomości takich informacji, w szczególności poprzez publikację elektroniczną.
Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM
Dane, które mają być ujawniane przez fiskusa będą obejmować informacje o:
- wysokości osiągniętych przez poszczególnych podatników w danym roku podatkowym przychodów, lub
- wysokości poniesionych kosztów uzyskania przychodów, lub
- wysokości osiągniętego dochodu albo poniesionej straty, lub
- wysokości podstawy opodatkowania lub
- kwocie należnego podatku.
Publikowane będą także dane identyfikujące podatnika, tj. nazwa i identyfikator podatkowy NIP wraz ze wskazaniem roku podatkowego, za który te informacje są publikowane. Podana do publicznej wiadomości będzie mogła być także efektywna stopa podatkowa obliczona jako procentowy udział kwoty podatku należnego w zysku brutto wykazanym w sprawozdaniu finansowym.
Upublicznianie danych obejmie 4,5 tys. podatników o najwyższych przychodach, a także podatników posiadających status podatkowej grupy kapitałowej bez względu na wysokości przychodów. Wskazanie na podatników posiadających status podatkowej grupy kapitałowej, jak wyjaśnia ustawodawca, związane jest z tym, iż nie wszyscy tacy podatnicy są obowiązani w składanym zeznaniu do zawarcia informacji o wysokości osiągniętych przychodów. Projektowane rozwiązanie dotyczy zatem tylko tych podatników, których wpływ na gospodarkę i budżet państwa jest istotny z punktu widzenia zarówno ich pozycji na rynku, jak też z uwagi na ich potencjalny wpływ na dochody budżetu państwa.
Dane podatkowe były publikowane w terminie do końca września roku następującego po zakończeniu roku podatkowego danego podatnika.
Dodatkowo, w ramach przepisów przejściowych, wskazuje się, iż nowe regulacje będą miały zastosowanie począwszy od roku podatkowego, który rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2018 r. i zakończy się po dniu 31 grudnia 2017 r. Proponuje się także, aby podane do wiadomości były również dane podatników wynikające z zeznań za wcześniejsze lata podatkowe, począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2011 r. (termin ten jest powiązany z przewidzianym przepisami ustawy - Ordynacja podatkowa terminem przedawnienia zobowiązań podatkowych). Nowelizacja ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.
Zdaniem ustawodawcy zmiany będą miały pozytywny wpływ na warunki funkcjonowania i rozwoju mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców. Korzystny wpływ na ich działalność będzie miała przede wszystkim możliwość ograniczenia podejmowanych przez „dużych” podatników działań umożliwiających takie planowanie podatkowe, którego efektem może być unikanie opodatkowania. Skutkiem tego rodzaju działań jest uzyskiwanie przez podmioty je stosujące nieuzasadnionej przewagi konkurencyjnej, co zaburza równą konkurencję na danym rynku.
Rozwiązanie polegające na publikowaniu danych podatkowych dotyczących indywidualnych podatników, funkcjonuje już obecnie w systemach prawnych innych państw Unii Europejskiej. W projekcie ustawy wskazuje się, że przykładem tego rodzaju regulacji może być ustawodawstwo duńskie, które przewiduje, iż informacje o kosztach, obrotach, dochodach, czy podatkach poszczególnych firm znajdują się na ogólnodostępnej stronie rejestru duńskich firm, tzw. rejestr CVR. Również w Szwecji istnieje możliwość uzyskania informacji o prowadzonej przez przedsiębiorców działalności, z tym że informacje te są dostępne na wniosek. W Szwecji informacje można uzyskać w Urzędzie ds. rejestracji przedsiębiorstw Bolagsverket (dane dotyczące obrotów, strat i zysków firmy), a także w Urzędzie podatkowym Skatteverket (dane dotyczące podatków firmy).
Zobacz: Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat