| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Dane podatkowe największych firm będą upubliczniane od 2018 r.

Dane podatkowe największych firm będą upubliczniane od 2018 r.

Do publicznej wiadomości będą podawane dane podatkowe dotyczące 4,5 tys. podmiotów o najwyższych przychodach, a także podatników posiadających status podatkowej grupy kapitałowej – takie rozwiązanie zakłada projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

W dniu 28 czerwca br. na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Regulacje zawarte w projekcie zakładają wprowadzenie zmian, które umożliwią ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Ministrowi Rozwoju i Finansów) publikowanie informacji, zawierającej dane dotyczące wybranych, podstawowych danych/informacji podatkowych, wynikających ze składanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych zeznań podatkowych.

Upublicznianie informacji dotyczących rozliczeń podatkowych będzie możliwe dzięki zniesieniu tajemnicy skarbowej w stosunku do niektórych danych wynikających z zeznań składanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Minister właściwy do spraw finansów publicznych uzyska kompetencję do podania do publicznej wiadomości takich informacji, w szczególności poprzez publikację elektroniczną.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Dane, które mają być ujawniane przez fiskusa będą obejmować informacje o:

- wysokości osiągniętych przez poszczególnych podatników w danym roku podatkowym przychodów, lub

- wysokości poniesionych kosztów uzyskania przychodów, lub

- wysokości osiągniętego dochodu albo poniesionej straty, lub

- wysokości podstawy opodatkowania lub 

- kwocie należnego podatku.

Publikowane będą także dane identyfikujące podatnika, tj. nazwa i identyfikator podatkowy NIP wraz ze wskazaniem roku podatkowego, za który te informacje są publikowane. Podana do publicznej wiadomości będzie mogła być także efektywna stopa podatkowa obliczona jako procentowy udział kwoty podatku należnego w zysku brutto wykazanym w sprawozdaniu finansowym.

Upublicznianie danych obejmie 4,5 tys. podatników o najwyższych przychodach, a także podatników posiadających status podatkowej grupy kapitałowej bez względu na wysokości przychodów. Wskazanie na podatników posiadających status podatkowej grupy kapitałowej, jak wyjaśnia ustawodawca, związane jest z tym, iż nie wszyscy tacy podatnicy są obowiązani w składanym zeznaniu do zawarcia informacji o wysokości osiągniętych przychodów. Projektowane rozwiązanie dotyczy zatem tylko tych podatników, których wpływ na gospodarkę i budżet państwa jest istotny z punktu widzenia zarówno ich pozycji na rynku, jak też z uwagi na ich potencjalny wpływ na dochody budżetu państwa.

Dane podatkowe były publikowane w terminie do końca września roku następującego po zakończeniu roku podatkowego danego podatnika.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 2.0 – najważniejsze założenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »