REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podmioty powiązane - organy kontroli skarbowej sprawdzają profile funkcjonalne

Podmioty powiązane - organy kontroli skarbowej sprawdzają profile funkcjonalne/ Fotolia
Podmioty powiązane - organy kontroli skarbowej sprawdzają profile funkcjonalne/ Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Organy kontroli skarbowej coraz częściej weryfikują profile funkcjonalne podmiotów powiązanych. Mogą również niezależnie badać zasadność ponoszenia kosztów i posiadane dowody na współmierność kosztów z przychodami prowadzonej działalności.

Autopromocja

Przykładem może być Wyrok WSA w Łodzi z dnia 2 lutego 2017 r. (sygn. akt. I Sa/Łd 1060/16). Przedmiotowe orzeczenie jest szczególnie ciekawe, gdyż w opisanym stanie faktycznym organy skarbowe zakwestionowały sposób rozliczeń między pomiotami powiązanymi, który w kolejnych latach został objęty porozumieniem cenowym (APA).

Stan faktyczny

Przedmiotowe orzeczenie dotyczyło umowy operacyjnej pomiędzy podmiotami powiązanymi (A i B) działającymi w branży opakowań dla wyrobów tytoniowych.

Zgodnie z postanowieniami umowy operacyjnej spółka A była podmiotem o ograniczonym ryzyku, działającym wyłącznie w określonych ramach i w oparciu o stałe wynagrodzenie na poziomie 2% sprzedaży powiększone o 12% majątku spółki A. Z tego tytułu B wystawiała na rzecz A faktury, aby skorygować zyskowność A. Ponadto w badanym okresie pomiędzy A i B obowiązywały także dwie inne umowy: umowa agencyjna oraz umowa administracyjna.

Organ kontrolny dokonał analizy funkcji, aktywów i ryzyk ponoszonych przez spółki A i B w badanym okresie wskazując, iż:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Spółka A ponosiła ograniczone ryzyko rynkowe i gospodarcze dotyczące spadku popytu i produkcji. Niemniej Spółka A ponosiła ryzyko kursowe oraz ryzyko spadku jakości produkcji;
  • Spółka B natomiast ponosiła długoterminowe ryzyko rynkowe, ryzyko negocjacyjne, ryzyko związane z jakością oferowanych produktów na poziomie globalnym, ryzyko kursowe, ryzyko związane z zaopatrzeniem i umowami długoterminowymi z klientami.

Co ciekawe, taki model biznesowy został potwierdzony jednostronnym porozumieniem APA, jednak obowiązującym w kolejnych latach podatkowych niż rok podatkowy objęty kontrolą.

W toku kontroli okazało się, iż Spółka A otrzymała w badanym okresie trzy faktury od B, których podstawą była umowa operacyjna. Spółka A najpierw nie zaliczyła za rok podatkowy objęty kontrolą kosztów umowy operacyjnej jako KUP, następnie dokonała, już po uzyskaniu APA na kolejne okresy, korekty deklaracji za badany rok.

Dlatego też organ zweryfikował każdą z płatności pod kątem posiadania przez spółkę A dowodów, które w sposób jednoznaczny potwierdzą jakie wsparcie spółka A otrzymywała od B w ramach umowy operacyjnej. W tym zakresie wartość dwóch z trzech faktur organ uznał za niestanowiące KUP zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy CIT. Organ stwierdził, iż spółka A nie była w stanie udowodnić, iż w badanym okresie usługodawca ponosił zwiększone ryzyko gospodarcze pozwalające na korektę rentowności operacyjnej spółki A. Innym argumentem wskazanym przez organ był fakt, iż w badanym okresie nie były wprowadzane ustalenia umowne pozwalające na korektę wynagrodzenia A w taki sposób, w jaki zrealizowały to podmioty powiązane.

W skardze podatnik sugerował m. in., iż organ powinien zweryfikować czy profil funkcjonalny A i B w kolejnych latach podatkowych, objętych już APA, różnił się od tego, jaki oba podmioty miały w badanym okresie i dopiero na tej podstawie dokonywać ewentualnych korekt.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Stanowisko WSA

WSA przychylił się do stanowiska organów kontrolnych, iż skarga nie jest zasadna. WSA podkreślił fakt, iż porozumienie APA dotyczy wyłącznie zdarzeń przyszłych, tak więc porównanie postulowane przez podatnika nie może być głównym czynnikiem decydującym o prawidłowości dokonanych rozliczeń. Sąd podkreślił, iż „(…) niewątpliwie takie porównanie pozwala na pełniejsze ustalenie mechanizmów gospodarczych i fiskalnych, w ramach których odbywa się współpraca między podmiotami powiązanymi, lecz nie może być jedynie miarodajne i wystarczające w rozpoznawanej sprawie, dotyczącej poniesienia kosztów uzyskania przychodu przez krajowy podmiot powiązany”.


WSA określił powyższym brakiem miarodajności przede wszystkim brak jasnych podziałów zakresów umów operacyjnej, agencyjnej i administracyjnej, które uznał za nakładające się wzajemnie zakresami, jak również brak współmierności dowodów przedkładanych przez podatnika (przede wszystkim poprzez brak współmierności czasowej danych usług z okresem obowiązywania umowy operacyjnej). WSA potwierdził ustalenia organów skarbowych, iż „(…) spółka skarżąca nie wykazała, aby B wykonywała na rzecz spółki skarżącej jakiekolwiek usługi niematerialne na podstawie umowy operacyjnej, których zakres wykraczałby poza granice umowy o usługi administracyjne i umowy agencyjnej”.

Podsumowując, WSA stwierdził, iż wystawienie dwóch zakwestionowanych faktur miało na celu skorygowanie poziomu rentowności aktywów i sprzedaży spółki A w oparciu o założenia wynikające z umowy (i suplementu do niej) w momencie, gdy rentowność A była już znana. To założenie, w praktyce, zdaniem Sądu oznacza, iż nie można mówić o zwiększonym ryzyku spółki B, uprawniającym do uzyskania dodatkowego wynagrodzenia.

Podsumowanie

Analizowany wyrok WSA to ciekawy przykład spojrzenia na kwestie ekonomicznego podziału funkcji, aktywów ryzyk w sposób niezależny od uznania poszczególnych przepływów za koszt uzyskania przychodów. Po raz kolejny brak praktycznego zakwestionowania profili funkcjonalnych i zyskowności podmiotów powiązanych nie ma wpływu na kwestię istotności odpowiedniego uzasadnienia / posiadania odpowiednich dowodów współmierności ponoszonych kosztów z przychodami z prowadzonej działalności.

Z przedstawionego wyroku nie sposób zweryfikować, czy podatnik w sposób wystarczający uzasadnił poniesione koszty, niemniej kwestia ta w przedmiotowym stanie faktycznym była znacznie istotniejsza dla organu skarbowego aniżeli podział funkcji, aktywów i ryzyk w Grupie. Warto pamiętać zatem zarówno o dokumentowaniu ponoszonych kosztów, jak i o zabezpieczaniu profilu funkcjonalnego podmiotów powiązanych.

Autor: Krzysztof Liszka, Manager w Zespole Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA