REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hosting danych a podatek u źródła

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Hosting danych a podatek u źródła
Hosting danych a podatek u źródła

REKLAMA

REKLAMA

Usługi hostingu danych, polegające co do zasady na udostępnieniu pewnej przestrzeni w tzw. chmurze w celu przechowywania danych, cieszą się rosnącą popularnością. Coraz częściej nabywane są od podmiotów niebędących polskimi rezydentami podatkowymi. Może to prowadzić do wątpliwości związanych z podleganiem wynagrodzenia z tytułu tych usług opodatkowaniu tzw. podatkiem u źródła.

Obowiązek poboru tego podatku został określony w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o CIT). Zgodnie z tym przepisem, zobowiązane do jego pobrania są podmioty regulujące należności z tytułów wskazanych w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT. W przepisie tym nie wymieniono wprost usług hostingu, nie wydaje się także aby były one świadczeniami o charakterze podobnym do tych wymienionych we wskazanym przepisie. Uzasadnione wydaje się szukanie podobieństwa z usługami przetwarzania danych, należy jednak zaznaczyć, iż w przypadku hostingu dane są jedynie przechowywane, nie dochodzi natomiast do ich przekształcenia, co jest istotą usług ich przetwarzania.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Komplet podatki 2019

Polecamy: Podatki 2018 Samochód osobowy w firmie

Czy zatem w przypadku usług hostingu należy pobierać podatek źródła? Zdaniem organów podatkowych - tak. W ostatnio wydanej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zaprezentował pogląd, w myśl którego należności regulowane za usługi hostingu danych należy uznać za opłaty za korzystanie z urządzenia przemysłowego (zob. Interpretacja indywidualna DKIS z 26.09.2018 roku znak 0111-KDIB1-2.4010.318.2018.1.MS oraz z 7.08.2018 r., znak 0111-KDIB1-2.4010.256.2018.1.MS). W uzasadnieniu organ przywołał słownikowe znaczenie pojęć „urządzenie” oraz „przemysłowe”. Organ wskazał jednocześnie, iż pojęcie urządzenia przemysłowego na gruncie ustawy o CIT należy rozumieć maksymalnie szeroko.

Choć stanowisko to może budzić wątpliwości, jest ono stałą praktyką organów podatkowych w przypadkach analizowania tego terminu. Na podstawie powyższej wykładni wskazanego pojęcia organ uznał, iż serwer, jako infrastruktura informatyczna, mieści się w jego zakresie, zatem korzystanie z serwera należy uznać za korzystanie z urządzenia przemysłowego. W konsekwencji  powyższej kwalifikacji trzeba przyjąć, iż należności te będą objęte regulacją art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT (użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego), a zatem będą podlegały opodatkowaniu podatkiem u źródła, ze stawką w wysokości 20% przychodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Należy jednak wskazać, iż zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy o CIT przepisy te trzeba stosować z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez RP (dalej jako UPO). Znaczna część UPO zalicza opłaty za użytkowanie urządzenia przemysłowego do kategorii należności licencyjnych.

W przywołanym powyżej stanowisku organu podatkowego, podmiot zawarł umowę z kontrahentem z Niemiec. W ramach przykładu można zatem posłużyć się Umową między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (UPO z Niemcami). Zgodnie z treścią jej art. 12 ust. 2, należności licencyjne mogą być opodatkowane w państwie powstania i zgodnie z jego przepisami, jednakże gdy podmiot uprawniony jest rezydentem drugiego państwa - stawka podatku może wynosić maksymalnie 5% kwoty brutto należności licencyjnych. W myśl ust. 3 tego artykułu, opłaty za użytkowanie urządzenia przemysłowego stanowią należności licencyjne. Polski podmiot, dokonujący wypłaty należności z tego tytułu na rzecz nierezydenta będzie zatem zobowiązany do poboru podatku, jednakże w wysokości określonej  zgodnie z art. 12 ust. 2 UPO z Niemcami, pod warunkiem posiadania ważnego certyfikatu rezydencji kontrahenta.

Bartosz Suławko, Młodszy konsultant podatkowy w ECDP Sp. z o.o.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płatniku, sporządź i wyślij poprawnie PIT-11, PIT-R, PIT-4R i PIT-8AR

Ministerstwo Finansów przypomina płatnikom o obowiązku sporządzenia i przesłania deklaracji podatkowych za 2024 rok. Sprawdź, jak przygotować formularze, na co zwrócić uwagę i jak uniknąć błędów w dokumentach PIT.

31 stycznia to ważna data dla płatników – pamiętaj o obowiązkach PIT

Czas na złożenie dokumentów PIT-11, PIT-R, PIT-8C i PIT-40A/11A za 2024 rok upływa 31 stycznia. To nie tylko formalność – poprawne dane, w tym PESEL lub NIP, są kluczowe, aby uniknąć problemów z rozliczeniem podatkowym. Dowiedz się, jak prawidłowo przygotować formularze, uwzględnić ulgi podatkowe i złożyć dokumenty drogą elektroniczną. Sprawdź szczegóły, aby wszystko poszło sprawnie!

Ceny transferowe: Recharakteryzacja – kiedy i kogo dotyczy

Podatnicy, którzy co roku stają przed obowiązkami z zakresu cen transferowych w ostatnim czasie coraz częściej mogą usłyszeć ostrzeżenie przed recharakteryzacją. Co tak naprawdę oznacza to pojęcie i czy dotyczyć może każdego podatnika?

Przełomowy wyrok SN: Naczelna Izba Aptekarska może być traktowana jak przedsiębiorca

Czy samorząd zawodowy może działać jak przedsiębiorca? Sąd Najwyższy uznał, że w przypadku Naczelnej Izby Aptekarskiej to możliwe. Wyrok zapadł w sprawie sporu z siecią aptek Gemini, dotyczącego ochrony dóbr osobistych i nieuczciwej konkurencji. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia, a decyzja SN może mieć dalekosiężne konsekwencje dla funkcjonowania organizacji samorządowych.

REKLAMA

Nowa luka w VAT od 2025 r. Prof. Modzelewski: to błąd podstawowy, daje możliwość nieograniczonych zwrotów; konieczna szybka nowelizacja

Najnowsza nowelizacja ustawy o VAT, obowiązująca od początku 2025 roku, wprowadza w Polsce nieznaną w całej ponad trzydziestoletniej historii tego podatku lukę umożliwiającą nieograniczony zwrot tego podatku – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Każdy podatnik wykonujący czynności w sensie prawnym poza terytorium kraju, które w Polsce byłyby zwolnione od tego podatku, uzyska z tego tytułu od początku roku zwrot podatku naliczonego - dodaje Profesor.

Faktura korygująca - do kiedy można wystawić (termin graniczny)

Na przedawnienie zobowiązania podatkowego nie wpływa wystawienie przez podatnika faktury korygującej, również zwiększającej. Korekta faktury nie kreuje bowiem obowiązku podatkowego, gdyż odnosi się do faktury pierwotnej, która odzwierciedla zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych, by w przypadku korekty faktury początek 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wiązać z datą korekty faktury, a nie ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego po upływie 5-letniego terminu przedawnienia nie istnieje możliwość wystawiania przez podatników faktur korygujących.

Fałszowanie faktur: jakie skutki w VAT dla kupującego i sprzedawcy. Faktury puste, wystawione przez osoby nieuprawnione, bez wiedzy i zgody podatnika

Odpowiedzialność podatników VAT za „puste” lub nierzetelne faktury wywołuje od dłuższego czasu spore kontrowersje, szczególnie gdy wystawcą był pracownik. Po korzystnym wyroku TSUE pracodawca może uwolnić się od obowiązku zapłaty VAT wynikającego z faktur wystawionych przez nieuczciwych pracowników. Wymaga to jednak od niego dochowania należytej staranności przy kontrolowaniu poczynań pracowników. NSA w wyroku z 3 września 2024 r. (sygn. akt I FSK 1212/18) uznał, że pracodawca nie dochował staranności, skoro proceder trwał przez dłuższy okres (ponad 3 lata).

ZUS wycofuje decyzje i umarza postępowania wobec przedsiębiorców. Skuteczna interwencja Rzecznika MŚP

Dzięki interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców ZUS wycofał błędne decyzje oraz umorzył postępowania wobec przedsiębiorców korzystających z ulgi „Mały ZUS Plus”. To ważne zwycięstwo w walce o sprawiedliwe traktowanie firm.

REKLAMA

Księgowi nie muszą się bać sztucznej inteligencji – AI jako konkurenta do miejsc pracy. Wystarczy, że postawią na rozwój pewnych swoich kompetencji, jakich

Niemal wszyscy są zgodni, iż w księgowości sztuczna inteligencja nie ma szans z ludzkim ekspertem w budowaniu relacji z klientem, kreatywności czy w negocjacjach. I na takie tak zwane kompetencje miękkie powinni stawiać księgowi w swoim rozwoju i edukacji.

Podatek od ogrodzenia w 2025 r. Ministerstwo Finansów objaśnia kto nie musi płacić podatku od płotu nawet, gdy prowadzi firmę

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 19 stycznia 2025 r. poinformowało, że wszelkie informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej i powielane przez media na temat wprowadzenia nowego obciążenia w postaci podatku od ogrodzeń należy uznać za wprowadzające w błąd.

REKLAMA