Rabat naturalny nie jest nieodpłatnym świadczeniem opodatkowanym CIT
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 1 grudnia 2016 r., 2461-IBPB-1-3.4510.912.2016.1.KB.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki z o.o. należącej do grupy kapitałowej. Spółka prowadzi działalność w zakresie dystrybucji żywności mrożonej w Polsce, w tym dostaw towarów nabywanych uprzednio u dostawców/producentów niezależnych, jak i dostawców/producentów organizacyjnie należących do grupy. W ramach stałej współpracy z dostawcami, w przypadku zakupu przez spółkę określonej ilości towaru dostawcy przekazują gratisowe towary.
W związku z tym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w związku z otrzymywanymi gratisami ma obowiązek rozpoznać przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że otrzymanie gratisów nie kreuje przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. W ocenie spółki nieodpłatne świadczenie ma miejsce, gdy świadczeniu jednego z podmiotów nie towarzyszy świadczenie drugostronne. Otrzymane przez spółkę gratisy związane są z dokonywanymi u dostawców zakupami. W konsekwencji stanowią swoisty „rabat towarowy”. Zdaniem spółki, udzielenie rabatu wiąże się bezpośrednio z wynagrodzeniem za konkretną dostawę lub dostawy, a dodatkowe towary są wydawane w ramach tego samego stosunku prawnego co ta dostawa/dostawy. Otrzymanie rabatu towarowego nie kreuje zatem po stronie spółki nieodpłatnego świadczenia.
Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu podkreślił, że udzielenie rabatu towarowego polega na dodaniu do zakupionego towaru określonej ilości takiego samego towaru. Realizowany jest więc równocześnie z nabyciem określonego towaru, a warunkiem jego otrzymania jest dokonanie zakupu określonej ilości tego towaru. Otrzymanie przez spółkę gratisów stanowiących rabat naturalny, nie powoduje zatem obowiązku rozpoznania przychodu podatkowego z tytułu wartości otrzymanych nieodpłatnie rzeczy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Patrycja Łukasiewicz
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat