| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Ogólnopolski program pomocy w formie zwolnień z podatków lokalnych

Ogólnopolski program pomocy w formie zwolnień z podatków lokalnych

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które ma na celu stworzenie ogólnopolskiego programu pomocy w formie zwolnień z podatków lokalnych (z podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych).

Nowy program pomocowy w formie zwolnień z podatku od nieruchomości i podatku od  środków transportowych zakłada przyjęte 9 stycznia 2015 r. rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od  środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną, pomoc na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, pomoc na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną oraz pomoc na infrastrukturę lokalną.

Wprowadzenie nowych regulacji jest związane z potrzebą stworzenia ogólnopolskiego programu pomocy w formie zwolnień z podatku od  nieruchomości oraz podatku od środków transportowych. Rozporządzenie ma na celu zapewnienie ciągłości udzielania pomocy regionalnej w formie zwolnień z podatków lokalnych, po utracie mocy z dniem 30 czerwca 2014 r. ogólnopolskiego programu pomocy, który stanowiło rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 2008 r. w sprawie warunków udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną (Dz. U. Nr 146, poz. 927 oraz z 2013 r. poz. 1648).

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Nowe rozporządzenie określa w szczególności:

- warunki korzystania z programu pomocowego,

- rodzaje kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą warunkujące uzyskanie pomocy,

- maksymalną intensywność (wielkość) pomocy, której nieprzekroczenie jest warunkiem korzystania z pomocy,

- zasady kumulacji pomocy dla zachowania warunku nieprzekroczenia kwoty pomocy.

Zmiany mają ścisły związek z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r., które weszło w życie1 lipca 2014 r., uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187, z 26.6.2014), które jest częścią nowej perspektywy pomocy publicznej na lata 2014-2020. Określa ono m.in. zasady udzielania pomocy regionalnej oraz innych rodzajów pomocy państwa, które mogą stanowić element gminnych programów pomocy publicznej.

W nowych przepisach unijnych zmieniono wiele rozwiązań odnoszących się do udzielania pomocy regionalnej, jak również powstały nowe rodzaje pomocy, nieznane w poprzedniej perspektywie 2007-2013. Niektóre z nich, m.in. pomoc na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, pomoc na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną, oraz pomoc na infrastrukturę lokalną (objęte sekcją 11, 12 i 13 rozporządzenia Komisji (UE)), mogą stanowić, ważny element gminnych programów pomocy publicznej. Projektowanym programem pomocy planuje się objąć oprócz zasadniczej w programie regionalnej pomocy inwestycyjnej, również wyżej wymienione rodzaje pomocy. Jest to zmiana w porównaniu do poprzedniego programu pomocy w formie wymienionych zwolnień podatkowych, który dotyczył jedynie regionalnej pomocy inwestycyjnej.

Górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2015 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK