| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Ogólnopolski program pomocy w formie zwolnień z podatków lokalnych

Ogólnopolski program pomocy w formie zwolnień z podatków lokalnych

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które ma na celu stworzenie ogólnopolskiego programu pomocy w formie zwolnień z podatków lokalnych (z podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych).

Nowy program pomocowy w formie zwolnień z podatku od nieruchomości i podatku od  środków transportowych zakłada przyjęte 9 stycznia 2015 r. rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od  środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną, pomoc na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, pomoc na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną oraz pomoc na infrastrukturę lokalną.

Wprowadzenie nowych regulacji jest związane z potrzebą stworzenia ogólnopolskiego programu pomocy w formie zwolnień z podatku od  nieruchomości oraz podatku od środków transportowych. Rozporządzenie ma na celu zapewnienie ciągłości udzielania pomocy regionalnej w formie zwolnień z podatków lokalnych, po utracie mocy z dniem 30 czerwca 2014 r. ogólnopolskiego programu pomocy, który stanowiło rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 2008 r. w sprawie warunków udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną (Dz. U. Nr 146, poz. 927 oraz z 2013 r. poz. 1648).

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Nowe rozporządzenie określa w szczególności:

- warunki korzystania z programu pomocowego,

- rodzaje kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą warunkujące uzyskanie pomocy,

- maksymalną intensywność (wielkość) pomocy, której nieprzekroczenie jest warunkiem korzystania z pomocy,

- zasady kumulacji pomocy dla zachowania warunku nieprzekroczenia kwoty pomocy.

Zmiany mają ścisły związek z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r., które weszło w życie1 lipca 2014 r., uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187, z 26.6.2014), które jest częścią nowej perspektywy pomocy publicznej na lata 2014-2020. Określa ono m.in. zasady udzielania pomocy regionalnej oraz innych rodzajów pomocy państwa, które mogą stanowić element gminnych programów pomocy publicznej.

W nowych przepisach unijnych zmieniono wiele rozwiązań odnoszących się do udzielania pomocy regionalnej, jak również powstały nowe rodzaje pomocy, nieznane w poprzedniej perspektywie 2007-2013. Niektóre z nich, m.in. pomoc na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, pomoc na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną, oraz pomoc na infrastrukturę lokalną (objęte sekcją 11, 12 i 13 rozporządzenia Komisji (UE)), mogą stanowić, ważny element gminnych programów pomocy publicznej. Projektowanym programem pomocy planuje się objąć oprócz zasadniczej w programie regionalnej pomocy inwestycyjnej, również wyżej wymienione rodzaje pomocy. Jest to zmiana w porównaniu do poprzedniego programu pomocy w formie wymienionych zwolnień podatkowych, który dotyczył jedynie regionalnej pomocy inwestycyjnej.

Górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2015 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »