reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > ABC kosztów > Otrzymany rabat – korekta kosztów w CIT

Otrzymany rabat – korekta kosztów w CIT

Podatnicy mają wątpliwości jak zakwalifikować podatkowo uzyskany od kontrahenta rabat posprzedażowy – przykładowo za dobre wyniki sprzedaży. Czy jest to premia, a w związku z tym przychód? Okazuje się jednak, że nie jest to przychód podatkowy a korekta kosztów uzyskania przychodów. Kiedy trzeba dokonać takiej korekty?

Korekta kosztów uzyskania przychodów na bieżąco

Od 2016 r. korekty kosztów firmowych spowodowanej otrzymaniem rabatu dokonuje się na bieżąco, a nie wstecz. Do niedawna trzeba było wracać z dokumentującą rabat fakturą korygującą do momentu pierwotnego zakupu, co nierzadko oznaczało korektę zeznań podatkowych, a nawet powstawały zaległości podatkowe z odsetkami. Najwięcej nabywcę „kosztowało” rozliczenie upustów dotyczących już zamkniętego finansowo okresu.

Aktualnie gdy korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, nabywca dokonuje korekty poprzez zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty (art. 22 ust. 7c ustawy o PIT i art. 15 ust. 4i ustawy o CIT). Zatem jeśli kontrahent udzielił nam w październiku rabatu za zakupy z lipca, fakturę korygującą informującą o rabacie rozliczymy (netto) w październiku. Kwota rabatu bez VAT-u powinna pojawić się w kolumnie 10 „zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu” księgi przychodów i rozchodów.

W przypadku przedsiębiorców opłacających PIT nie ma znaczenia, czy sprzedali już dalej zakupiony towar, na który po zakupie otrzymali rabat, czy nie. Nie można już tego powiedzieć o podatnikach CIT-u.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Korekta w spółce z o. o.

Przedsiębiorcy na „pełnej” księdze, kiedy otrzymują rabat w związku z zakupionym towarem, który póki co trafił do magazynu, ale jeszcze nie obniżył kosztów firmowych, taki rabat rozliczą w miesiącu uzyskania przychodu, kiedy towar zostanie zaliczony do kosztów firmy.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych zobowiązuje do sięgnięcia jeszcze do ustawy o rachunkowości. Art. 28 ust. 2 mówi m.in., że cenę zakupu składnika aktywów obniża się o rabaty, opusty i inne podobne zmniejszenia. Co za tym idzie, gdy np. spółka z o. o. otrzyma od sprzedawcy rabat, to zobowiązana jest odpowiednio skorygować wartość nabytych towarów – o ile nadal znajdują się one na stanie magazynu – gdyż rabat musi już uwzględniać cena jednostkowa towaru w momencie sprzedaży. W sytuacji natomiast, kiedy zostały sprzedane i ich wartość obciążyła już koszty, to koszty te należy odpowiednio zmniejszyć.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama