| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Sprzedaż akcji uprzywilejowanych - koszty uzyskania przychodów

Sprzedaż akcji uprzywilejowanych - koszty uzyskania przychodów

Celem ustawodawcy nie jest podwójne opodatkowanie przychodów na moment objęcia (nabycia) i na moment późniejszego zbycia akcji w V Inc. Wobec tego bank będzie uprawniony na moment przyszłego zbycia akcji serii C „preffered stock” V Inc. do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w wartości uprzednio rozpoznanego przychodu podatkowego na objęciu akcji serii C „preffered stock” V Inc.

Tak wynika z indywidualnej interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 kwietnia 2017 r. (2461-IBPB-1-3.4510.79.2017.1.APO).

Sprawa dotyczyła banku, który do końca drugiego kwartału 2016 r., razem z innymi europejskimi bankami i innymi instytucjami finansowymi, współtworzył organizację płatniczą o nazwie V EU Limited, z siedzibą w Wielkiej Brytanii. W przeszłości, wszyscy członkowie organizacji otrzymali jedną akcję zwykłą V EU wpłacając na jej poczet kwotę 10 EUR. W przypadku podjęcia decyzji o zaprzestaniu członkostwa przez któregokolwiek z członków, jego akcja podlegała obowiązkowemu wykupowi. V Inc. podpisała umowę z V EU, której przedmiotem było nabycie wszystkich wyemitowanych akcji w V EU. Realizacja przedmiotowej transakcji miała miejsce w drugim kwartale 2016 r. Bank, będąc członkiem V EU, znajduje się w gronie beneficjentów transakcji.

Zgodnie z otrzymanym przez Bank pismem od V EU, w zamian za przeniesienie przez Bank akcji w V EU na rzecz V Inc. Bank otrzyma wynagrodzenie w postaci:

1) gotówkowej, płatnej w walucie zagranicznej, w 2016 r.

2) objęcia akcji uprzywilejowanych serii C „preffered stock” w V Inc., wymiennych na akcje zwykłe serii A „common stock” w V Inc. (płatne z góry, które jest zwane łącznie „up-front consideration”)

3. dodatkowego wynagrodzenia gotówkowego, płatnego w walucie zagranicznej w 2019 r.

Wynagrodzenie, które zostanie wypłacone na rzecz Banku, skalkulowane zostało proporcjonalnie do wartości akcji Banku w V EU, w stosunku do wartości akcji wszystkich członków V EU.

W ujęciu księgowym, Bank rozpoznał przychód w wysokości sumy trzech składników:

1. wartości nominalnej otrzymanych środków pieniężnych,

2. wartości bieżącej (zdyskontowanej) przewidywanego do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia gotówkowego,

3. wartości godziwej akcji uprzywilejowanych V Inc.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Na tym tle bank zapytał organ podatkowy, czy w przypadku potencjalnej sprzedaży akcji uprzywilejowanych serii C „preffered stock” V Inc. będzie uprawniony do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów w wartości uprzednio rozpoznanego przychodu na objęciu akcji uprzywilejowanych serii C „preffered stock” V Inc.?

Prezentując własne stanowisko wskazał, że biorąc pod uwagę niestandardowy charakter transakcji objęcia przez bank akcji uprzywilejowanych serii C „preffered stock” oraz brak jednoznacznej regulacji ustawy o CIT w zakresie zasad rozpoznania kosztów uzyskania przychodów na moment ich zbycia w takim przypadku, w ocenie banku, istnieją uzasadnione argumenty pozwalające uznać, że bank w dacie odpłatnego zbycia akcji uprzywilejowanych serii C „preffered stock” V Inc. będzie uprawniony do rozpoznania w kosztach uzyskania przychodów wartości akcji serii C „preffered stock” V Inc. na moment ich objęcia (rozpoznanej uprzednio jako przychód podatkowy).

Organ potwierdził stanowisko banku.

Patrycja Łukasiewicz

Źródło: taxonline.pl 21.04.2017

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK