Sprzedaż akcji uprzywilejowanych - koszty uzyskania przychodów
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z indywidualnej interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 kwietnia 2017 r. (2461-IBPB-1-3.4510.79.2017.1.APO).
REKLAMA
Sprawa dotyczyła banku, który do końca drugiego kwartału 2016 r., razem z innymi europejskimi bankami i innymi instytucjami finansowymi, współtworzył organizację płatniczą o nazwie V EU Limited, z siedzibą w Wielkiej Brytanii. W przeszłości, wszyscy członkowie organizacji otrzymali jedną akcję zwykłą V EU wpłacając na jej poczet kwotę 10 EUR. W przypadku podjęcia decyzji o zaprzestaniu członkostwa przez któregokolwiek z członków, jego akcja podlegała obowiązkowemu wykupowi. V Inc. podpisała umowę z V EU, której przedmiotem było nabycie wszystkich wyemitowanych akcji w V EU. Realizacja przedmiotowej transakcji miała miejsce w drugim kwartale 2016 r. Bank, będąc członkiem V EU, znajduje się w gronie beneficjentów transakcji.
Zgodnie z otrzymanym przez Bank pismem od V EU, w zamian za przeniesienie przez Bank akcji w V EU na rzecz V Inc. Bank otrzyma wynagrodzenie w postaci:
1) gotówkowej, płatnej w walucie zagranicznej, w 2016 r.
2) objęcia akcji uprzywilejowanych serii C „preffered stock” w V Inc., wymiennych na akcje zwykłe serii A „common stock” w V Inc. (płatne z góry, które jest zwane łącznie „up-front consideration”)
3. dodatkowego wynagrodzenia gotówkowego, płatnego w walucie zagranicznej w 2019 r.
Wynagrodzenie, które zostanie wypłacone na rzecz Banku, skalkulowane zostało proporcjonalnie do wartości akcji Banku w V EU, w stosunku do wartości akcji wszystkich członków V EU.
W ujęciu księgowym, Bank rozpoznał przychód w wysokości sumy trzech składników:
1. wartości nominalnej otrzymanych środków pieniężnych,
2. wartości bieżącej (zdyskontowanej) przewidywanego do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia gotówkowego,
3. wartości godziwej akcji uprzywilejowanych V Inc.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Na tym tle bank zapytał organ podatkowy, czy w przypadku potencjalnej sprzedaży akcji uprzywilejowanych serii C „preffered stock” V Inc. będzie uprawniony do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów w wartości uprzednio rozpoznanego przychodu na objęciu akcji uprzywilejowanych serii C „preffered stock” V Inc.?
Prezentując własne stanowisko wskazał, że biorąc pod uwagę niestandardowy charakter transakcji objęcia przez bank akcji uprzywilejowanych serii C „preffered stock” oraz brak jednoznacznej regulacji ustawy o CIT w zakresie zasad rozpoznania kosztów uzyskania przychodów na moment ich zbycia w takim przypadku, w ocenie banku, istnieją uzasadnione argumenty pozwalające uznać, że bank w dacie odpłatnego zbycia akcji uprzywilejowanych serii C „preffered stock” V Inc. będzie uprawniony do rozpoznania w kosztach uzyskania przychodów wartości akcji serii C „preffered stock” V Inc. na moment ich objęcia (rozpoznanej uprzednio jako przychód podatkowy).
Organ potwierdził stanowisko banku.
Patrycja Łukasiewicz
Źródło: taxonline.pl 21.04.2017
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat