| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Nowy dokument w pkpir od 1 stycznia 2017 r.

Nowy dokument w pkpir od 1 stycznia 2017 r.

Resort rozwoju i finansów wprowadza zmianę w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir), która wynika z konieczność dostosowania do nowych przepisów w zakresie płatności. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r., poszerza katalog dowodów o dokument dotyczący zmniejszenia kosztów (zwiększenia przychodów) wynikających z nieprawidłowo dokonanej płatności.

Zmiany w pkpir

Zmiany przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 3 października 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, które wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku.

Wyjaśnijmy, że w drodze ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. poz. 780) wprowadzono do ustawy PIT zmiany, które mają na celu ograniczenie zjawiska dokonywania płatności z naruszeniem obowiązków wynikających z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Zgodnie bowiem z nowymi przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej), dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł.

Przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Oznacza to, że z początkiem 2017 r. nastąpi obniżenie limitu z 15 000 euro do 15 000 zł wartości transakcji zawieranych między przedsiębiorcami, za które płatność może następować gotówką.

Zmianie tej towarzyszy wprowadzenie nowej regulacji do ustawy o PIT (nowy art. 22p), która wyłącza z kosztów uzyskania przychodów koszt w tej części, w jakiej płatność została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Jednocześnie, w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego, podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą:

1) zmniejszają koszty uzyskania przychodów albo

2) w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów - zwiększają przychody - w miesiącu, w którym została dokonana płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Polecamy: Opłaty zaliczane do kosztów podatkowych (PDF)

A zatem od 1 stycznia 2017 r. płatności dokonywane z naruszeniem obowiązku dokonywania ich za pośrednictwem rachunku płatniczego nie będą mogły być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Szerszy katalog dowodów w pkpir

Obecnie obowiązujące rozporządzenie dotyczące zasad prowadzenia pkpir w katalogu dowodów księgowych, które stanowią podstawę dokonywanych w niej zapisów, nie przewiduje dowodów na podstawie których, podatnik dokonuje zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów (zwiększenia przychodów) w związku z powyższymi zmianami w ustawie o PIT. 

Nowe rozporządzenie poszerza katalog dowodów o wyraźne wskazanie, że jest nim również dokument dotyczący zmniejszenia kosztów (zwiększenia przychodów) o nieprawidłowo dokonaną płatność.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »