Nowy dokument w pkpir od 1 stycznia 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w pkpir
REKLAMA
Zmiany przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 3 października 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, które wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku.
Wyjaśnijmy, że w drodze ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. poz. 780) wprowadzono do ustawy PIT zmiany, które mają na celu ograniczenie zjawiska dokonywania płatności z naruszeniem obowiązków wynikających z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Zgodnie bowiem z nowymi przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej), dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł.
Przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.
Oznacza to, że z początkiem 2017 r. nastąpi obniżenie limitu z 15 000 euro do 15 000 zł wartości transakcji zawieranych między przedsiębiorcami, za które płatność może następować gotówką.
Zmianie tej towarzyszy wprowadzenie nowej regulacji do ustawy o PIT (nowy art. 22p), która wyłącza z kosztów uzyskania przychodów koszt w tej części, w jakiej płatność została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Jednocześnie, w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego, podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą:
1) zmniejszają koszty uzyskania przychodów albo
2) w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów - zwiększają przychody - w miesiącu, w którym została dokonana płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego.
Polecamy: Opłaty zaliczane do kosztów podatkowych (PDF)
A zatem od 1 stycznia 2017 r. płatności dokonywane z naruszeniem obowiązku dokonywania ich za pośrednictwem rachunku płatniczego nie będą mogły być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.
Szerszy katalog dowodów w pkpir
Obecnie obowiązujące rozporządzenie dotyczące zasad prowadzenia pkpir w katalogu dowodów księgowych, które stanowią podstawę dokonywanych w niej zapisów, nie przewiduje dowodów na podstawie których, podatnik dokonuje zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów (zwiększenia przychodów) w związku z powyższymi zmianami w ustawie o PIT.
Nowe rozporządzenie poszerza katalog dowodów o wyraźne wskazanie, że jest nim również dokument dotyczący zmniejszenia kosztów (zwiększenia przychodów) o nieprawidłowo dokonaną płatność.
Nowy dokument, określający zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów (zwiększenie przychodów), powinien zawierać co najmniej:
a) datę wystawienia dokumentu oraz miesiąc, w którym dokonuje się zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów (zwiększenia przychodów),
b) wskazanie faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku), wskazanie umowy albo innego dokumentu, stanowiących podstawę do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z płatnościami dotyczącymi transakcji określonych w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dokonanych bez pośrednictwa rachunku płatniczego,
c) wskazanie kwoty, o którą podatnik zmniejsza koszty uzyskania przychodów (zwiększa przychody),
d) podpis osoby sporządzającej dokument.
Ważne!
Zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 22p ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonuje się poprzez wpisanie kwoty zmniejszenia ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonym.
Jeżeli chodzi o dowody, które stanowią podstawę zapisów w pkipr, to zaliczmy do nich:
1) faktury, faktury VAT RR, rachunki oraz dokumenty celne, lub
2) inne dowody (np. noty księgowe, dowody przesunięć, dowody opłat pocztowych i bankowych) stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
a) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
b) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
c) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
d) podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych
- oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.
Katalog powyższy zostanie poszerzony z dniem 1 stycznia 2017 r. o dokument dotyczący zmniejszenia kosztów (zwiększenia przychodów) o nieprawidłowo dokonaną płatność.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat