reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ordynacja podatkowa > Likwidacja spółki z długami - przykład schematu podatkowego

Likwidacja spółki z długami - przykład schematu podatkowego

Korzyść podatkowa związana jest w tym przypadku z niepowstaniem przychodu będącego efektem umorzenia zobowiązania po stronie likwidowanej spółki. Likwidacja spółki z długami to jeden z przykładów zdarzeń, które mogą zostać uznane przez organy podatkowe za schemat podatkowy. Więcej przykładów schematów podatkowych zostało opisanych w darmowej broszurze „Raportowanie MDR w praktyce” przygotowanej przez ekspertów Rödl & Partner”.

Likwidacja spółki z długami

Rodzaj schematu:
Krajowy standaryzowany.

Cechy schematu:
- korzyść podatkowa – obniżenie podstawy opodatkowania CIT
- standaryzowana dokumentacja – znacznie ujednolicona forma czynności dokonywanych w ramach schematu (np. podjęcie uchwał w standardowym brzmieniu)

Stan faktyczny:
Spółka kapitałowa ma zobowiązanie względem swoich wspólników. Z uwagi na brak możliwości uregulowania zobowiązania oraz brak chęci kontynuowania nierentownej działalności operacyjnej spółka jest wykreślana z KRS bez spłaty zobowiązania. Zobowiązanie to nie jest umarzane, dlatego nie doliczamy jego wartości do podstawy opodatkowania CIT.

Cel:
Możliwości likwidacji nierentownej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, bez konieczności umarzania wierzytelności wspólnika w stosunku do spółki.

Polecamy: INFORLEX Księgowość

Polecamy: INFORLEX Biznes

Opis przypadku:
Schemat spełnia kryteria wskazane w art. 86a § 1 pkt 10 lit. a) OP – kryterium głównej korzyści w postaci obniżenia podstawy opodatkowania CIT oraz posiada ogólną cechę rozpoznawczą: znacznie ujednolicona forma czynności dokonywanych w ramach schematu.

Zasadniczo w przypadku likwidacji spółek kapitałowych konieczne jest uregulowanie lub zabezpieczenie zobowiązań spółki, która ma być wykreślona z KRS. Zastosowanie tych przepisów wymaga posiadania przez likwidowaną spółkę dostatecznych aktywów, co może nie mieć miejsca w przypadku podmiotów działających przez kilka lat na granicy rentowności.
W tej sytuacji zarówno wierzyciel, jak i jego dłużnik (likwidowana spółka) mogą zdecydować się na dobrowolne umorzenie nieuregulowanych i niezabezpieczonych zobowiązań. W tej sytuacji spółka powinna rozpoznać przychód z tytułu braku konieczności spłaty swojego zobowiązania.

Należy zaznaczyć, że sądy rejestrowe wyjątkowo zgadzają się na wykreślenie z KRS spółek, które mają nieuregulowane zobowiązania w stosunku do swoich udziałowców, ponieważ w tej sytuacji wykreślenie podmiotu z KRS nie spowoduje szkody po stronie wierzyciela. Nie powoduje też powstania przychodu po stronie udziałowców, ponieważ zobowiązanie nie obciążało ich bezpośrednio.

Rekomendacja:
Przed podjęciem działań restrukturyzacyjnych należy przeanalizować zasadność likwidacji podmiotu z długami, pod warunkiem, że taka likwidacja nie naruszy praw osób trzecich.

Kto raportuje:
Promotor, który przedstawił korzystającemu schemat działania prowadzący do likwidacji spółki. Z uwagi na brak korzystającego (spółka zostaje wykreślona) żaden inny podmiot nie jest zobowiązany do dokonania zgłoszenia.

To tylko fragment darmowej broszury „Raportowanie MDR w praktyce” przygotowanej przez ekspertów Rödl & Partner”.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama