| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ordynacja podatkowa > Ograniczenie optymalizacji podatkowej – działania Ministerstwa Finansów

Ograniczenie optymalizacji podatkowej – działania Ministerstwa Finansów

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów już niedługo możemy spodziewać się pozytywnych efektów działania nowej klauzuli, w zakresie unikania opodatkowania, która ograniczy zjawisko szkodliwej optymalizacji podatkowej stosowanej przez część podatników.

Dnia 15 lipca 2016 r. został wprowadzony nowy przepis, a obecnie reorganizuje się pracę jednostek odpowiedzialnych za skuteczne stosowanie wprowadzonych regulacji prawnych. Na potwierdzenie konieczności zmian Ministerstwo Finansów podaje dane z lat ubiegłych: w latach 2008-2015 polska gospodarka wzrosła o 39,16%, natomiast wpływy z CIT zmniejszyły się w tym okresie o 4,95%!

Zgodnie ze danymi statystycznymi w 2008 r. udział dochodów budżetowych państwa z podatku CIT w produkcie krajowym brutto wynosił 2,11%, natomiast w kolejnych latach proporcja ta systematycznie spadała i w 2015 r. wyniosła 1,44%.

Faktycznie od dawna powszechnie wiadomo, że podatek dochodowy od osób prawnych „płacą nieliczni”, szczególnie korporacje zagraniczne wyspecjalizowały się w zawieraniu umów z podmiotami powiązanymi, w których finalnie zyski transferowane są do krajów, w których stawki podatków dochodowych są najniższe.

Polecam przeczytać artykuł Na czym polega optymalizacja podatkowa - przykłady, w którym zrozumiały sposób zostało opisane na czym to polega.

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Ministerstwa Finansów priorytetem jest ograniczenie zjawiska zwanego optymalizacją podatkową. W tym celu dokonano reorganizacji Departamentu Systemu Podatkowego (SP). Obecnie SP będzie się zajmował przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania poprzez stosowanie generalnej klauzuli antyabuzywnej; zawieraniem porozumień dotyczących uznania prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania cen transakcyjnych oraz nadzorem nad jednolitym stosowaniem przepisów prawa podatkowego.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Wzmocniony Departament SP będzie centrum specjalistycznym w zakresie powyższych zjawisk oraz wspomagał będzie administrację podatkową, co do jednolitości stosowania prawa podatkowego poprzez nadzór nad jednolitością wydawanych interpretacji podatkowych. W Ministerstwie Finansów trwają także prace nad powołaniem Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania, która ma wydawać opinie co do zasadności zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w indywidualnych sprawach (postępowaniach podatkowych).

Czekamy na efekty pracy Ministerstwa, tak aby podatki dochodowe nie były płacone jedynie przez osoby fizyczne oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, ale także „gigantów”, którzy de facto osiągają dochód w Polsce dzięki inwestycji w stosunkowo tanią siłę roboczą, a zyski transferują w różny sposób do podmiotów zależnych unikając opodatkowania.

Co trzeba wiedzieć o klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania?

Źródło: Magdalena Podgórska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »