REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za zaległości podatkowe członka rodziny

Klaudia Pastuszko
Odpowiedzialność za zaległości podatkowe członka rodziny /Fot. Fotolia
Odpowiedzialność za zaległości podatkowe członka rodziny /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy z podatników ponowić powinien odpowiedzialność za powstałe po jego stronie zaległości podatkowe. W praktyce podatkowej zdarzają się jednak sytuacje, gdy odpowiedzialność ponosić będą także członkowie jego rodziny. Jakie są zasady odpowiedzialności za zaległości podatkowe członka rodziny?

Autopromocja

Zasady odpowiedzialności małżonka

Odpowiedzialność podatników obejmuje cały należący do nich majątek osobisty, a w sytuacji gdy pozostają oni w związku małżeńskim, także majątek wspólny ich i ich małżonków. Zasada ta dotyczy zarówno zaległości podatkowych powstałych przed zawarciem małżeństwa, jak i po jego zawarciu.

Wspólność majątkowa małżonków może zostać w drodze zawartej między nimi umowy ograniczona czy wyłączona, bądź też może ona zostać zniesiona przez wyrok sądu. W tej sytuacji skutki ograniczenia, wyłączenia czy zniesienia wspólności nie mają zastosowania do zaległości podatkowych powstałych przed dniem dokonania tych czynności.

Zasady odpowiedzialności byłego małżonka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Byli małżonkowie odpowiadają za zaległości podatkowe na zasadach właściwych dla osób trzecich, określonych w Ordynacji podatkowej. Odpowiedzialność ta dotyczy zaległości podatkowych z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej. Na podobnych zasadach rozstrzyga się odpowiedzialność małżonków, którzy pozostają w separacji potwierdzonej orzeczeniem sądu oraz podatników, których małżeństwo zostało unieważnione.

Odpowiedzialność ta ma charakter osobisty i dotyczy całego majątku. Kwota odpowiedzialności maksymalnej którą były małżonek może ponieść jako osoba trzecia ograniczona jest do jego udziału w majątku wspólnym. Podział majątku dokonuje się drogą umowną bądź wyrokiem sądowym.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 kwietnia 2011 r., sygn. I FSK 927/10: "To umowa o podział majątku wspólnego zawarta między małżonkami (byłymi małżonkami) albo orzeczenie sądu mają zasadnicze znaczenie dla ustalenia składników majątku wspólnego i jego wartości. Nie wyklucza to jednak potrzeby przeprowadzenia postępowania dowodowego w tym zakresie przez organy podatkowe orzekające o odpowiedzialności podatkowej byłego małżonka na podstawie art. 110 Ordynacji podatkowej, jeśli skład i wartość majątku wspólnego z daty powstania zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej jest inny aniżeli w dacie umowy o podział majątku wspólnego lub orzeczenia sądu w tym przedmiocie. Potrzeba przeprowadzenia takiego postępowania musi być oceniana na tle konkretnego stanu faktycznego uwzględniającego zarówno skład majątku wspólnego, jak i upływ czasu między datą powstałych zobowiązań a datą ustania małżeńskiej wspólności majątkowej".

Warto także zauważyć, iż rozwiedziony małżonek może po uzyskaniu zgody podatnika otrzymać od właściwego organu podatkowego zaświadczenia o zaległościach powstałych podczas trwania wspólności majątkowej.


Zasady odpowiedzialności członków rodziny

Członkami rodziny podatnika w myśl przepisów Ordynacji podatkowej są podmioty wymienione w art. 111 par. 3, czyli zstępni podatnika (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowi), rodzeństwo (bracia, siostry), małżonkowie zstępnych (synowe, zięciowie), a także osoby pozostające w stosunku przysposobienia (dzieci adoptowane). Ponadto jako osoby bliskie odpowiedzialność za zaległości podatkowe ponosić mogą także osoby pozostające z podatnikiem w faktycznym pożyciu, tj. konkubinacie. Fakt pozostawanie w faktycznym pożyciu w celu pociągnięcia konkubenta/konkubiny do odpowiedzialności udowodnić musi organ podatkowy.

Podstawą odpowiedzialności osób bliskich są powiązania istniejące między podatnikiem i tymi podmiotami, które muszą mieć charakter majątkowy. Ponadto odpowiedzialność została uwarunkowana następującymi przesłankami:

Autopromocja

- dotyczy członków rodziny podatnika,

- obejmuje jedynie zaległości podatnika, który prowadzi działalność gospodarczą,

- zaległości podatnika muszą być związane z prowadzoną przez niego działalnością,

Autopromocja

- członek rodziny podatnika stale współdziałał z podatnikiem w prowadzeniu działalności gospodarczej, z którą związane są zaległości,

- członek rodziny osiągał korzyści z działalności prowadzonej z podatnikiem.

Odpowiedzialność ta może zostać wyłączona. Członek rodziny podatnika nie ponosi odpowiedzialności za jego zaległości podatkowe, jeżeli w okresie współdziałania był osobą, wobec której na podatniku ciążył obowiązek alimentacyjny.

Kwota, do której członek rodziny będzie odpowiadał, jest ograniczona do wysokości korzyści, które członek rodziny osiągnął współdziałając z podatnikiem. Całkowity wymiar owych korzyści określa w swoim postępowaniu organ skarbowy. Warto zauważyć, iż za korzyści nie należy rozpatrywać wynagrodzenia z pracę.

Ponadto podobnie jak byli małżonkowie, członkowie rodziny mogą, za zgodą podatnika, uzyskać od organu podatkowego zaświadczenie o wysokości jego zaległości podatkowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  REKLAMA