| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ordynacja podatkowa > Jakie są rodzaje decyzji podatkowych?

Jakie są rodzaje decyzji podatkowych?

Organy podatkowe wyposażone zostały przez ustawodawcę w różnego rodzaju instrumenty, dzięki którym mogą dyscyplinować podatników zlegających z płaceniem podatków. Należą do nim między innymi decyzje podatkowe określające i ustalające wysokość zobowiązania podatkowego.

Rodzaje decyzji podatkowych

W świetle przepisów prawa podatkowego decyzja podatkowa stanowi podstawową formę rozstrzygania w postępowaniu podatkowym. Decyzja taka, o czym mówi art. 207 Ordynacji podatkowej, rozstrzyga sprawę co do jej istoty albo w inny sposób kończy postępowanie w danej instancji.

Jeżeli chodzi o rodzaje decyzji podatkowych wydawanych przez organy podatkowe, wyróżnia się decyzje podatkowe wymiarowe ustalające oraz określające.

Decyzją podatkową ustalającą organy podatkowe wymierzają niektóre podatki lokalne, np. podatek rolny, leśny czy od nieruchomości. Natomiast decyzja wymiarowa określająca wysokość zobowiązania podatkowego jest podstawowym instrumentem wymiaru i dotyczy wszystkich podatków oraz części podatków samorządowych.

Decyzja wymiarowa ustalająca

Decyzja ustalająca to taka, z której wydaniem związane jest powstanie zobowiązania podatkowego. W przypadku tego rodzaju decyzji, zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania (np. w podatku od nieruchomości czy w podatku rolnym). Podatek określony tą decyzją trzeba zapłacić w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania, także w przypadku gdy przepisy wskazują termin płatności podatku kalendarzowo.

Decyzję ustalającą organ podatkowy może wydać w terminie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy, w przypadku gdy:

- podatnik nie złożył wymaganej deklaracji,

- podatnik nie ujawnił w deklaracji wszystkich danych niezbędnych do ustalenia zobowiązania podatkowego,

- decyzja dotyczy dodatkowego zobowiązania w VAT,

- decyzja dotyczy przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych,

- podatnik nie zgłosił organowi podatkowemu utraty prawa do ulgi co najmniej na 2 miesiące przed upływem tego terminu.

Polecamy: Instrukcje księgowego. 53 praktyczne procedury (książka)

Organ podatkowy może decyzję ustalającą wydać także w terminie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy lub podatnik utracił prawo do ulgi.

Decyzja wymiarowa określająca

Natomiast drugi rodzaj decyzji podatkowej wymiarowej, czyli decyzja podatkowa określająca, jest decyzją, w której organ podatkowy określa wysokość podatku należnego do zapłaty, jeżeli stwierdzi, że:

- podatnik, mimo ciążącego na nim obowiązku nie zapłacił w całości lub w części podatku, nie złożył deklaracji albo

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »