Jakie są rodzaje decyzji podatkowych?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Rodzaje decyzji podatkowych
W świetle przepisów prawa podatkowego decyzja podatkowa stanowi podstawową formę rozstrzygania w postępowaniu podatkowym. Decyzja taka, o czym mówi art. 207 Ordynacji podatkowej, rozstrzyga sprawę co do jej istoty albo w inny sposób kończy postępowanie w danej instancji.
Jeżeli chodzi o rodzaje decyzji podatkowych wydawanych przez organy podatkowe, wyróżnia się decyzje podatkowe wymiarowe ustalające oraz określające.
Decyzją podatkową ustalającą organy podatkowe wymierzają niektóre podatki lokalne, np. podatek rolny, leśny czy od nieruchomości. Natomiast decyzja wymiarowa określająca wysokość zobowiązania podatkowego jest podstawowym instrumentem wymiaru i dotyczy wszystkich podatków oraz części podatków samorządowych.
Decyzja wymiarowa ustalająca
Decyzja ustalająca to taka, z której wydaniem związane jest powstanie zobowiązania podatkowego. W przypadku tego rodzaju decyzji, zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania (np. w podatku od nieruchomości czy w podatku rolnym). Podatek określony tą decyzją trzeba zapłacić w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania, także w przypadku gdy przepisy wskazują termin płatności podatku kalendarzowo.
Decyzję ustalającą organ podatkowy może wydać w terminie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy, w przypadku gdy:
- podatnik nie złożył wymaganej deklaracji,
- podatnik nie ujawnił w deklaracji wszystkich danych niezbędnych do ustalenia zobowiązania podatkowego,
- decyzja dotyczy dodatkowego zobowiązania w VAT,
- decyzja dotyczy przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych,
- podatnik nie zgłosił organowi podatkowemu utraty prawa do ulgi co najmniej na 2 miesiące przed upływem tego terminu.
Polecamy: Instrukcje księgowego. 53 praktyczne procedury (książka)
Organ podatkowy może decyzję ustalającą wydać także w terminie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy lub podatnik utracił prawo do ulgi.
Decyzja wymiarowa określająca
Natomiast drugi rodzaj decyzji podatkowej wymiarowej, czyli decyzja podatkowa określająca, jest decyzją, w której organ podatkowy określa wysokość podatku należnego do zapłaty, jeżeli stwierdzi, że:
- podatnik, mimo ciążącego na nim obowiązku nie zapłacił w całości lub w części podatku, nie złożył deklaracji albo
- wysokość zobowiązania podatkowego jest inna niż wykazana w deklaracji, albo
- powstałego zobowiązania nie wykazano, albo
- w złożonej deklaracji VAT nie wykazano lub wykazano nieprawidłową kwotę zwrotu podatku, kwotę podatku naliczonego przeniesionego do rozliczenia lub kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do odliczenia w następnych okresach rozliczeniowych.
Zobowiązanie podatkowe w przypadku decyzji wymiarowej określającej powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania (dotyczy to większości podatków, np. VAT, podatku dochodowego).
Jeżeli chodzi natomiast o termin zapłaty podatku, należy zaznaczyć, że decyzja określająca nie tworzy zobowiązania podatkowego, lecz stwierdza jego niewykonanie i w związku z tym istnienie zaległości podatkowej. A zatem zaległy podatek określony w tej decyzji należy zapłacić niezwłocznie po otrzymaniu ostatecznej decyzji określającej wysokość zaległego podatku wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi od dnia następującego po dniu płatności podatku do dnia zapłaty.
W przypadku terminu wydania decyzji wymiarowej określającej, organ podatkowy ma prawo wydać taką decyzję w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat