| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ordynacja podatkowa > Wzór zaświadczenia ZAS-KP

Wzór zaświadczenia ZAS-KP

Minister finansów dokonał zmian w zaświadczeniach wydawanych przez organy podatkowe. W wyniku wprowadzonych zmian pojawił się nowy wzór zaświadczenia ZAS-KP, który daje możliwość uzyskania informacji od organu podatkowego o wykonaniu obowiązków przez podatnika (kontrahenta).

Nowe zaświadczenie ZAS-KP

Wzór nowego zaświadczenia, tj. zaświadczenia w zakresie informacji o niezłożeniu lub złożeniu przez podatnika deklaracji lub innego dokumentu, nieujęciu lub ujęciu przez podatnika zdarzeń w złożonej deklaracji lub innym dokumencie oraz zaleganiu lub niezaleganiu przez podatnika w podatkach wynikających z deklaracji lub innego dokumentu (ZAS-KP) wprowadzony został rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 lutego 2018 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe (Dz. U. z 2018 r., poz. 447).

Rozporządzenie to weszło w życie z dniem 1 marca 2018 r.

Zmiany w Ordynacji podatkowej

Wprowadzenie nowego formularza jest konsekwencją zmian, które niedawno miały miejsce. Przypomnijmy, że do ustawy - Ordynacja podatkowa z dniem 25 grudnia 2017 r. został dodany przepis art. 306ia, zgodnie z którym organ podatkowy, na wniosek kontrahenta podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, wydaje zaświadczenie w zakresie informacji, o których mowa w art. 293 § 3 Ordynacji podatkowej.

A zatem nowe regulacje wprowadziły możliwość wystąpienia przez podatnika do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o:

- niezłożeniu lub złożeniu przez podatnika deklaracji lub innego dokumentu, do których złożenia był obowiązany na podstawie przepisów ustaw podatkowych;

- nieujęciu lub ujęciu przez podatnika w złożonej deklaracji lub złożonym innym dokumencie zdarzeń, do których ujęcia był obowiązany na podstawie przepisów ustaw podatkowych;

- zaleganiu lub niezaleganiu przez podatnika w podatkach wynikających z deklaracji lub innego dokumentu składanych na podstawie przepisów ustaw podatkowych.

Przy czym, w przypadku gdy wniosek dotyczy deklaracji lub innego dokumentu, których termin złożenia nie upłynął, a podatnik nie złożył takiej deklaracji lub innego dokumentu, organ podatkowy odmawia wydania zaświadczenia.

Warto zauważyć, że przepis art. 306ia Ordynacji podatkowej jest bezpośrednio związany ze zmianą wprowadzoną w art. 293 § 3, w wyniku której została zniesiona tajemnica skarbowa w zakresie, w jakim informacje dotyczą rozliczeń podatkowych przedsiębiorcy, a które mogą być udostępnione jego kontrahentowi. Na podstawie przepisu dodanego z numeracją 306ia prawodawca umożliwia kontrahentowi uzyskanie zaświadczenia, w którym ujawniane są odtajnione informacje. Ważnym komunikatem jest odmowa wydania zaświadczenia, gdyż to oznacza brak złożonej deklaracji lub informacji.

Art. 306ia został dodany przez art. 1 pkt 3 ustawy z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. poz. 2169). Zmiana weszła w życie 25 grudnia 2017 r.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Wzór zaświadczenia ZAS-KP

Prezentujemy wzór zaświadczenia (ZAS-KP) w zakresie informacji o niezłożeniu lub złożeniu przez podatnika deklaracji lub innego dokumentu, nieujęciu lub ujęciu przez podatnika zdarzeń w złożonej deklaracji lub innym dokumencie oraz zaleganiu lub niezaleganiu przez podatnika w podatkach wynikających z deklaracji lub innego dokumentu, który obowiązuje od 1 marca 2018 roku, stanowiący załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 lutego 2018 r.

infoRgrafika

infoRgrafika

Podstawa prawna:

- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 lutego 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe (Dz. U. z 2018 r., poz. 447),

- ustawa z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. 2017 r., poz. 2169).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »