reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Przekazanie zysku spółki jawnej na działalność spółki nie zawsze podlega pcc

Przekazanie zysku spółki jawnej na działalność spółki nie zawsze podlega pcc

Przekazanie zysku spółki jawnej na działalność spółki nie zawsze będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych (pcc). Jak w związku z tym sformułować uchwałę o podziale zysku w spółce jawnej, aby uniknąć opłacenia tego podatku?

Podatek od czynności cywilnoprawnych charakteryzuje się tym, iż opodatkowane są nim tylko konkretne czynności występujące w obrocie handlowym czy gospodarczym. Ustawodawca przewidział opodatkowanie niniejszym podatkiem tylko takich świadczeń, które zostały wprost wskazane przez przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm., dalej także jako „u.p.c.c”.).

Czynności cywilnoprawne podlegające opodatkowaniu

Podatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych są osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które są podmiotami i stronami czynności cywilnoprawnych. Wskazać należy, że na gruncie ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zostało zdefiniowane pojęcie „czynności cywilnoprawnej”. Definicji takiej nie można również zapożyczyć z innych przepisów występujących na gruncie obowiązujących ustaw. Jedynie Kodeks cywilny posługuje się przedmiotowym pojęciem, ale tylko w odniesieniu do skutków, jakie dana czynność prawna wywołuje (art. 56 Kodeksu cywilnego). Niemniej pomimo jasno sprecyzowanej definicji, zakres opodatkowania w związku z dokonaniem czynności cywilnoprawnej wskazany został wyraźnie w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przedmiotowa ustawa wskazuje tym samym na zamknięty katalog zdarzeń, których zaistnienie powoduje powstanie obowiązku podatkowego po stronie podmiotu. Nie jest możliwe zatem rozszerzanie wskazanego kręgu o dodatkowe zdarzenia prawne, których zaistnienie spowodowałoby obowiązek uiszczania należnego podatku. Należy wyróżnić dwa podstawowe kryteria opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Pierwsze kryterium odnosi się do istoty dokonania czynności cywilnoprawnych (tzw. kryterium rzeczowe). Drugie kryterium stanowi o obowiązku opodatkowania czynności, które w swojej istocie spełniają kryterium terytorialne, określone w art. 1 ust. 4 i 5 u.p.c.c. Kryteria te muszą być spełnione łącznie.

Podwyższenie kapitałów spółki z konwertowanych pożyczek a PCC

Przekształcenie spółki z o.o. w komandytową a PCC

Dla ustalenia obowiązku podatkowego na gruncie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych najważniejsze znaczenie odnosi się jednak do oceny charakteru czynności cywilnoprawnej, której dokonał podmiot lub strony. Mając na uwadze zasadę swobody umów kategoryzacja poszczególnych czynności lub wskazanych w przepisach umów, jako podlegających podatkowi, nastąpi na podstawie jej treści, a nie nazwy umów.

Opodatkowanie pcc w spółce jawnej

Spółka jawna jest rodzajem osobowej spółki, poprzez którą wspólnicy prowadzą przedsiębiorstwo pod własną firmą. Spółka ta nie posiada osobowości prawnej. Posiada natomiast swój majątek, który stanowią wkłady wniesione do spółki oraz mienie nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Każdy wspólnik w ramach tego rodzaju spółki odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczeń całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz samą spółką.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (wydanie II z dodatkiem specjalnym) (książka)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zdjęcia

Przekazanie zysku spółki jawnej na działalność spółki nie zawsze podlega pcc /Fot. Fotolia
Przekazanie zysku spółki jawnej na działalność spółki nie zawsze podlega pcc /Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama