reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy dodatek za rozłąkę jest wolny od podatku

Czy dodatek za rozłąkę jest wolny od podatku

Przedsiębiorca zamierza wypłacać dodatek za rozłąkę pracownikom z Ukrainy, którzy wykonują pracę w zakresie opieki nad osobami starszymi. Czy świadczenie to, stanowiące rekompensatę za pobyt z dala od bliskich, jest zwolnione z podatku?

Pracownicy z Ukrainy są coraz bardziej powszechni na polskim rynku pracy. W rezultacie w niektórych branżach pracodawcy zaczynają o nich rywalizować. Wielu przedsiębiorców zatrudniających Ukraińców oferuje im noclegi i dowożenie na miejsca pracy. Ale pojawiają się nowe pomysły – jednym z nich jest dodatek za rozłąkę.

Albo dieta, albo dodatek za rozłąkę

Taki pomysł miał podatnik, który planował rozpocząć działalność i świadczyć usługi opieki na rzecz osób starszych. Zgodnie z planem, miał on jako miejsce świadczenia usług wpisywać miasto, które jest siedzibą firmy, a następnie rozsyłać Ukraińców zatrudnionych m.in. na umowę zlecenie do miejscowości, w których wykonywaliby swoją pracę. Tam mieszkaliby z osobami, którymi się opiekują.

Jak rozliczyć wyjazd integracyjno-szkoleniowy sfinansowany przez przedsiębiorcę

Przedsiębiorca rozważał wypłacanie dodatku za rozłąkę w wysokości równej diecie za każdy dzień pobytu za granicą ewentualnie zwrotu kosztów wyżywienia w wysokości diety za każdy dzień.

Zwrócił się z pytaniem do izby skarbowej, czy taki dodatek za rozłąkę będzie zwolniony z podatku. Jego zdaniem, za zwolnieniem przemawia art. 21 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kodeks cywilny o dietach nie wspomina

Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 26 kwietnia tego roku (syg. IBPB-2-1/4511-165/16/BJ) rozwiała nadzieje przedsiębiorcy. Urzędnicy przyznali, że owszem, art. 21 ust. 1 pkt 18, zwalnia z podatku dodatki na rozłąkę, ale wyłącznie te, które zostały przyznane na podstawie niektórych ustaw, przepisów wykonawczych do tych ustach oraz układów zbiorowych pracy.

W rezultacie z nieopodatkowanych dodatków za rozłąkę korzystają np. żołnierze, funkcjonariusze służb specjalnych czy urzędnicy państwowi, o ile oczywiście zostali gdzieś przeniesieni albo delegowani.

Tymczasem przedsiębiorca zamierza pracowników zatrudniać na zlecenie, a tę formę umowy reguluje Kodeks cywilny. „Przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy zlecenia nie wskazują, iżby z tytułu tejże umowy zleceniobiorcy przysługiwał dodatek za rozłąkę” – czytamy w interpretacji. Tym samym więc proponowane przed przedsiębiorcę dodatki będą objęte podatkiem dochodowym.

Marek Siudaj, Tax Care

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zdjęcia

Czy dodatek za rozłąkę jest wolny od podatku/ fot. Fotolia
Czy dodatek za rozłąkę jest wolny od podatku/ fot. Fotolia

PODATKI 2020 - pakiet STANDARD238.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama