REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochody uzyskane przez Polaka w Słowenii - rozliczenie PIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Dochody uzyskane przez Polaka w Słowenii - rozliczenie PIT
Dochody uzyskane przez Polaka w Słowenii - rozliczenie PIT

REKLAMA

REKLAMA

System podatkowy Słowenii i problematykę opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych w Słowenii omawiają eksperci PwC.

Słowenia - rezydencja podatkowa

Za rezydenta podatkowego Słowenii będzie uznana osoba fizyczna, bez względu na narodowość  jeśli:

Autopromocja

- posiada stały adres (zarejestrowany) w tym kraju;

- posiada aktualne miejsce zamieszkania w Słowenii (tj. najczęściej przebywa w Słowenii);

- ma centrum interesów personalnych i ekonomicznych w Słowenii;

- jego pobyt w Słowenii przekroczył 183 dni w roku kalendarzowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Status rezydencji podatkowej musi być oficjalnie potwierdzony przez słoweńskie władze podatkowe, a odpowiednia forma musi być złożona z zeznaniem podatkowym. Jest to szczególnie istotne dla obcokrajowców, którzy przenoszą się do Słowenii (więc nie są automatycznie uznani za rezydentów jak rodowici Słoweńcy). Władze podatkowe wydają decyzję potwierdzającą rezydencję podatkową, a status rezydencji danego podatnika zostaje odnotowany w systemie. Wyłącznie po dopełnieniu tej procedury urząd podatkowy uwzględni ulgi podatkowe w decyzji określającej podatek.

Monitor Księgowego – prenumerata

Słoweński system podatkowy

W prawie słoweńskim rozróżnia się sześć kategorii dochodów:

· dochód osobisty (ze stosunku pracy, emerytura, umowy zlecenia i inne)dochód z prowadzonej działalności gospodarczej czy profesjonalnej,

· dochód z rolnictwa lub leśnictwa,

· dochód z najmu nieruchomości i przeniesienia własności),

· dochód z  kapitału (odsetki, dywidend, zyski kapitałowe),

· inny dochód (np. nagrody, podarunki, stypendia itp.).

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Podobnie jak w Polsce, system słoweński przewiduje wpłacanie zaliczek na podatek przez cały rok. W sytuacji, gdy pracodawca ma swoją siedzibę w Słowenii, uiszcza on stosowne kwoty w imieniu pracownika. Płatnicy są zobowiązani do pobrania i zapłacenia zaliczki na podatek w dniu wypłaty wynagrodzenia.  Jeśli wynagrodzenie ze stosunku pracy jest wypłacane przez zagranicznego pracodawcę (tj. niemającego siedziby w Słowenii) osoba otrzymująca wynagrodzenie powinna zadeklarować dochód do urzędu podatkowego do 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. W przypadku nierezydentów obowiązujący termin to 7 dni od daty otrzymania dochodu.

Rok podatkowy w Słowenii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Rezydenci podatkowi tego kraju są przy tym zobowiązani zadeklarować i opodatkować w Słowenii cały światowy dochód. Z kolei  nierezydenci rozliczają się z fiskusem słoweńskim tylko od dochodów mających źródło w Słowenii. Od 1 stycznia 2007 r. walutą obowiązującą w Słowenii jest euro. Skala podatkowa jest progresywna i zależna od dochodów osiąganych przez podatnika, zaś stawka waha się od 16 do nawet 50%. W Słowenii funkcjonuje system wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego, a także dosyć rozbudowany katalog ulg i zwolnień podatkowych.  Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo pełnej wersji Raportu

Rozliczenie dochodów słoweńskich w Polsce

Dochody uzyskane przez Polaka z pracy na terytorium Słowenii i podlegające tam opodatkowaniu zostaną wyłączone z opodatkowania w Polsce. Zostaną one uwzględnione w celu obliczenia tzw. efektywnej stawki podatkowej, która będzie miała zastosowanie do dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce. Jest to tzw. metoda wyłączenia z progresją. Z związku z tym, Polak wybierający się do pracy w Słowenii nie musi obawiać się, że jego dochody zostaną opodatkowane podwójnie.

Druki PIT

Zastosowanie metody wyłączenia z progresją oznacza, że dochody z pracy w Słowenii (np. ze słoweńskiej umowy o pracę) są wyłączone z opodatkowania w Polsce, ale mają wpływ na obliczenie stopy procentowej zastosowanej następnie od obliczenia podatku do dochodów opodatkowanych w Polsce.


Warto dodać, że składając zeznanie, podatnik ma prawo pomniejszyć przychód o równowartość 30% diety za każdy dzień pobytu poza granicami kraju, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy (w przypadku Słowenii dieta wynosi 41 EUR za dzień).

Podatnik (jeżeli osiągnął dochody z polskich źródeł opodatkowane PIT), może również skorzystać z ulg i zwolnień, np. może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy skorzystać z ulgi na wychowywanie dzieci (zakładając, że spełnia warunki wskazane w polskich przepisach PIT). Składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzone w Słowenii mogą być odliczone w Polsce (pod pewnymi warunkami).

Aleksandra Bembnista, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowych PwC

Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

REKLAMA