reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Okolicznościowe prezenty dla pracowników bez PIT

Okolicznościowe prezenty dla pracowników bez PIT

Okolicznościowe prezenty (upominki) wręczane przez pracodawcę pracownikom z okazji przejścia na emeryturę bądź wieloletniego jubileuszu pracy, jako darowizny nie będą stanowić nieodpłatnego świadczenia ze stosunku pracy ze względu na charakter czynności mającej na celu nieekwiwalentne i jednostronne obdarowanie pracowników.

Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 9 września 2019 r. (sygn. 0115-KDIT2-2.4011.266.2019.1.BK ).

O interpretację wystąpił pracodawca, który chciał przekazywać swoim pracownikom prezenty (upominki) z okazji przejścia na emeryturę bądź wieloletniego jubileuszu pracy u tego pracodawcy. Upominki przekazywane byłyby przykładowo w postaci zegarka, złotego medalu, złotej monety okolicznościowej, itp. Koszty tych upominków będą  finansowane ze środków obrotowych pracodawcy. Prezenty takie nie będą stanowić dla pracowników dodatkowej formy gratyfikacji za wykonaną pracę, otrzymywanie tego rodzaju prezentu nie wynika z zawartych umów o pracę, regulaminu pracy ani innych aktów wewnętrznych pracodawcy. Przekazywanie pracownikom tych upominków ma być formą gratulacji a nie elementem wynagrodzenia. Pracownik nie może dochodzić wydania przedmiotu planowanego prezentu na podstawie żadnego stosunku prawnego ani roszczenia. Celem pracodawcy jest sprawienie pracownikom przyjemności w ważnym dla nich dniu.

Pracodawca stoi na stanowisku, że prezenty nie są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT), w sytuacji, gdy przyznawane są w celu uhonorowania pracownika, przekazania mu gratulacji itp. Zdaniem pracodawcy teza ta jest potwierdzana w licznych interpretacjach indywidualnych, przykładowo w:

  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 stycznia 2019 r., nr 0113- KDIPT2-3.4011.598.2018.1.PR,
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 lipca 2018 r., nr 0113- KDIPT2-3.4011.331.2018.1.GG,
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 marca 2018 r., nr 0112- KDIL3-1.4011.23.2018.2. AA,
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 2 grudnia 2016 r., nr 0461- ITPB2.4511.787.2016.1.ENB,
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 marca 2016 r., nr IBPB-2-2/4511-195/16/JG,
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 marca 2017 r., nr 1462- IPPB4.4511.180.2017.1. JM.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z pracodawcą, że tego rodzaju prezenty nie są przychodem pracownika opodatkowanym PIT.

Dyrektor KIS uznał, że takie prezenty są darowiznami. A w konsekwencji podlegają opodatkowaniu na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Zaś zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT przychody podlegające przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W interpretacji zwrócono także uwagę na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13. W uzasadnieniu tego wyroku Trybunał Konstytucyjny wskazał, że nie wszystkie świadczenia otrzymywane przez pracowników od pracodawców można uznać za przychód w rozumieniu ustawy o PIT. "W ocenie Trybunału jest oczywiste, że pracodawcy (poza wyjątkowymi sytuacjami) nie dokonują darowizn na rzecz swoich pracowników. Jednocześnie jest oczywiste, że wynagrodzenie za pracę może przybierać nie tylko pieniężną postać, lecz także postać różnego rodzaju świadczeń, które – nawet nieujęte w umowie o pracę – w praktyce są postrzegane jako jego element. Gdyby się zdarzyło, że pracodawca rzeczywiście chce obdarować konkretnego pracownika, np. z okazji jubileuszu zatrudnienia wręcza mu zegarek, wówczas korzyść tę należałoby potraktować jako podlegającą ustawie o podatku od spadków i darowizn. A zatem to nie zamiar obdarowania stanowi kryterium odróżnienia świadczeń pracodawcy, o których wartość należy podnieść podlegający opodatkowaniu dochód pracownika, od tych, które jego dochodu nie zwiększają.”

Wobec przedstawionego przez pracodawcę opisu sprawy i wskazanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. - Dyrektor KIS uznał, że okolicznościowe prezenty dla pracowników z okazji przejścia na emeryturę bądź wieloletniego jubileuszu pracy (jako darowizny) nie będą stanowić nieodpłatnego świadczenia ze stosunku pracy ze względu na charakter czynności mającej na celu nieekwiwalentne i jednostronne obdarowanie pracowników. Tym samym wartość tych prezentów nie będzie przychodem ze stosunku pracy opodatkowanym podatkiem dochodowym (PIT). Zatem pracodawca nie ma obowiązku obliczania, pobrania ani odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od tych prezentów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama