REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca nieodpłatnie dowozi pracownika do pracy - czy pracownik musi płacić od tego świadczenia PIT?

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
nieodpłatny dowóz pracownika do pracy
nieodpłatny dowóz pracownika do pracy
Fotolia

REKLAMA

Niekorzystna dla podatników uchwała NSA dotycząca opodatkowania PIT pakietów medycznych wzbudziła wątpliwości, czy przypadkiem nie trzeba opodatkować i innych nieodpłatnych świadczeń pracodawców dla swoich pracowników. Jednym z nich jest możliwość skorzystania z darmowego transportu do miejsca pracy.

Po serii niekorzystnych interpretacji i wyroków, w ostatnim czasie przeważa pogląd, że sama możliwość skorzystania z takiego transportu nie skutkuje powstaniem przychodu opodatkowanego PIT. Tak też wynika z niedawnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 kwietnia 2012 r. (nr ILPB2/415-598/09/12-S/AJ).

Organ podatkowy uznał w tej interpretacji, że W sytuacji, gdy wartości świadczeń pracowniczych nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika – zwłaszcza wtedy, gdy tak jak w stanie faktycznym rozpoznawanej sprawy, opłata wnoszona jest ryczałtowo za wszystkich pracowników – nie jest możliwe ustalenie w odniesieniu do konkretnego pracownika kwoty przychodu, w tym przypadku z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów dojazdów do i z pracy. Nie sposób bowiem stwierdzić, czy pracownik w istocie otrzymał określone świadczenie i jaka jest jego wartość.

Busem pracodawcy do pracy

Sprawa dotyczyła spółki, która zapewniała swoim pracownikom możliwość skorzystania z transportu do miejsca pracy. Rozliczenie z przewoźnikami następowało ryczałtowo i spółka nie była w stanie określić, którzy pracownicy skorzystali ze transportu.

Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy w takiej sytuacji istnieją podstawy dla przypisania poszczególnym pracownikom przychodu opodatkowanego PIT?

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Spółka przedstawiła własne stanowisko, twierdząc, że ustalenie przychodu nie jest obiektywnie możliwe. Dyrektor Izby Skarbowej nie zgodził się tym poglądem. Spółka, po wyczerpaniu toku instancyjnego, złożyła skargę do WSA, który przyznał jej rację. Skarga kasacyjna organu została oddalona, w wyniku czego sprawa ponownie trafiła do organu podatkowego, który tym razem, będąc związany wytycznymi NSA, podzielił stanowisko podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Płacimy PIT jeżeli można ustalić wartość świadczenia dla konkretnego pracownika

W opinii Dyrektora IS, przychodem pracownika są wyłącznie te świadczenia, w przypadku których możliwe jest ustalenie wartości świadczenia przypadającego na poszczególnego pracownika.

W odniesieniu do wartości świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, ustawodawca przyjął, że muszą być one faktycznie otrzymane, a nie tylko postawione do dyspozycji.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Zatem, przychodem pracownika są wszelkie otrzymane przez niego świadczenia, do których zalicza się nie tylko wynagrodzenie wynikające z zawartych umów o pracę lub umów o podobnym charakterze, ale również wszystkie inne przychody, niezależnie od podstawy na jakiej zostały wypłacone.

W niniejszej sprawie nie ma zatem podstaw do przyjęcia, że samo zagwarantowanie pracownikowi możliwości dojazdu do pracy stanowi dla niego opodatkowany przychód.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Zamieszanie po uchwale o pakietach medycznych

Dowóz pracowników do pracy jest świadczeniem w naturze, którego wartość stanowi przychód podlegający opodatkowaniu PIT jedynie w sytuacji, gdy podatnik faktycznie otrzymał takie świadczenie. W konsekwencji, sama możliwość otrzymania takiego świadczenia bez jego rzeczywistej konsumpcji nie powinna rodzić obowiązku podatkowego.

Pogląd taki, wynikający z wykładni przepisu art. art. 11 ust.1 ustawy o PIT, przez wiele lat dominował w praktyce organów podatkowych i sądów administracyjnych.

Dopiero w ostatnich latach, a zwłaszcza po udzieleniu przez NSA odpowiedzi na pytanie dotyczące opodatkowania tzw. „pakietów medycznych”, organy podatkowe zaczęły na szerszą skalę zrównywać skutki podatkowe świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze, traktując już samo postawienie świadczenia w naturze do dyspozycji podatnika jako prowadzące do opodatkowania jego wartości rynkowej.

Pakiety medyczne dla pracowników – uzasadnienie uchwały NSA i zdania odrębne

Pakiety medyczne dla pracowników – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Nieodpłatne świadczenia

W przedmiotowej sprawie NSA zauważył powyższą różnicę w opodatkowaniu świadczeń w naturze i świadczeń pieniężnych i oddalił skargę kasacyjną organu podatkowego na orzeczenie WSA w Gorzowie Wielkopolskim. W sytuacji, w której nie ma możliwości rzeczywistego zidentyfikowania pracowników dojeżdżających do pracy na koszt pracodawcy, nie można mówić o powstaniu przychodu po ich stronie.

Zarówno WSA jak i NSA w toku postępowania nie stwierdziły, że na pracodawcy (płatniku PIT) ciąży obowiązek zindywidualizowania wartości otrzymanych świadczeń poprzez takie ustalenie relacji pomiędzy nim a dostawcą usług transportowych, które pozwala na dokładne ustalenie, którzy z pracowników rzeczywiście korzystają z dojazdu do pracy na koszt pracodawcy.

Czy trzeba opodatkować VAT zużycie produktów spożywczych w ramach prowadzonej działalności?

Nieodpłatne świadczenie członka zarządu dla spółki - jak obliczyć jego wartość

Praca praktykanta nie jest dla firmy nieodpłatnym świadczeniem

Co to jest nieodpłatne świadczenie i jak określić jego wartość

Należy mieć nadzieję, że praktyka organów podatkowych w kwestii opodatkowania świadczeń w naturze będzie wreszcie spójna, a podatnicy i płatnicy nie będą zaskakiwani dalszymi kuriozalnymi interpretacjami.

Tomasz Kret, starszy konsultant w Zespole ds. Podatków Pracowniczych działu prawno-podatkowego PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

  Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  REKLAMA