| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Pracodawca nieodpłatnie dowozi pracownika do pracy - czy pracownik musi płacić od tego świadczenia PIT?

Pracodawca nieodpłatnie dowozi pracownika do pracy - czy pracownik musi płacić od tego świadczenia PIT?

Niekorzystna dla podatników uchwała NSA dotycząca opodatkowania PIT pakietów medycznych wzbudziła wątpliwości, czy przypadkiem nie trzeba opodatkować i innych nieodpłatnych świadczeń pracodawców dla swoich pracowników. Jednym z nich jest możliwość skorzystania z darmowego transportu do miejsca pracy.

Po serii niekorzystnych interpretacji i wyroków, w ostatnim czasie przeważa pogląd, że sama możliwość skorzystania z takiego transportu nie skutkuje powstaniem przychodu opodatkowanego PIT. Tak też wynika z niedawnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 kwietnia 2012 r. (nr ILPB2/415-598/09/12-S/AJ).

Organ podatkowy uznał w tej interpretacji, że W sytuacji, gdy wartości świadczeń pracowniczych nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika – zwłaszcza wtedy, gdy tak jak w stanie faktycznym rozpoznawanej sprawy, opłata wnoszona jest ryczałtowo za wszystkich pracowników – nie jest możliwe ustalenie w odniesieniu do konkretnego pracownika kwoty przychodu, w tym przypadku z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów dojazdów do i z pracy. Nie sposób bowiem stwierdzić, czy pracownik w istocie otrzymał określone świadczenie i jaka jest jego wartość.

Busem pracodawcy do pracy

Sprawa dotyczyła spółki, która zapewniała swoim pracownikom możliwość skorzystania z transportu do miejsca pracy. Rozliczenie z przewoźnikami następowało ryczałtowo i spółka nie była w stanie określić, którzy pracownicy skorzystali ze transportu.

Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy w takiej sytuacji istnieją podstawy dla przypisania poszczególnym pracownikom przychodu opodatkowanego PIT?

Spółka przedstawiła własne stanowisko, twierdząc, że ustalenie przychodu nie jest obiektywnie możliwe. Dyrektor Izby Skarbowej nie zgodził się tym poglądem. Spółka, po wyczerpaniu toku instancyjnego, złożyła skargę do WSA, który przyznał jej rację. Skarga kasacyjna organu została oddalona, w wyniku czego sprawa ponownie trafiła do organu podatkowego, który tym razem, będąc związany wytycznymi NSA, podzielił stanowisko podatnika.

Płacimy PIT jeżeli można ustalić wartość świadczenia dla konkretnego pracownika

W opinii Dyrektora IS, przychodem pracownika są wyłącznie te świadczenia, w przypadku których możliwe jest ustalenie wartości świadczenia przypadającego na poszczególnego pracownika.

W odniesieniu do wartości świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, ustawodawca przyjął, że muszą być one faktycznie otrzymane, a nie tylko postawione do dyspozycji.

Zatem, przychodem pracownika są wszelkie otrzymane przez niego świadczenia, do których zalicza się nie tylko wynagrodzenie wynikające z zawartych umów o pracę lub umów o podobnym charakterze, ale również wszystkie inne przychody, niezależnie od podstawy na jakiej zostały wypłacone.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »