REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Twój e-PIT 2019 – nowa możliwość rozliczenia PIT

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
Twój e-PIT 2019 – nowa możliwość rozliczenia PIT
Twój e-PIT 2019 – nowa możliwość rozliczenia PIT

REKLAMA

REKLAMA

Początek nowego roku to dobry czas na przypomnienie zasad rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. W tym roku, z uwagi na wprowadzone zmiany w ustawach podatkowych podatnicy zyskają dodatkową możliwość na rozliczenie „swoich PITów”.

Na czym polega Twój e-PIT?

Twój e-PIT to nowa usługa, dzięki której (według zapowiedzi Ministerstwa Finansów) podatnicy będą mogli rozliczyć się z uzyskanych dochodów  bez wychodzenia z domu, a w niektórych przypadkach nawet bez jakiegokolwiek działania z ich strony.

Autopromocja

Administracja skarbowa, na podstawie danych gromadzonych w różnych systemach informatycznych automatycznie przygotuje zeznania za podatników. Dane te pochodzić będą przede wszystkim z informacji rocznych PIT-11, PIT-40A, PIT-8C wysyłanych do urzędu skarbowego przez płatników (a więc m.in. pracodawców). Warto przypomnieć, że termin na złożenie przez płatników informacji o przychodach uzyskanych za 2018 rok upływa 31.01.2019 r. (w poprzednich latach płatnicy mogli składać wskazane formularze do końca lutego).

Co istotne - podatnicy będą mieli dostęp do przygotowanych przez administrację skarbową zeznań bez potrzeby składania jakichkolwiek wniosków ani bez konieczności wizyty w urzędzie. Przygotowane przez administrację skarbową zeznania dostępne będą od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 roku wyłącznie elektronicznie, na portalu podatnika.

Dostęp do przygotowanych zeznać możliwy będzie po uwierzytelnieniu swoich danych bezpłatnym Profilem Zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub danymi autoryzacyjnymi: PESEL (albo NIP i data urodzenia) oraz kwotą przychodu z deklaracji za rok 2017 i kwotą przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. z PIT-11) za rok 2018.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co dalej?

Po zalogowaniu i zapoznaniu się z zeznaniem podatnicy będą mogli:

 1. zaakceptować zeznanie w przygotowanej przez administrację skarbową formie,
 2. uzupełnić bądź zmienić (oraz po zmianach zaakceptować):
  1. formę rozliczenia z indywidualnej na wspólną z małżonkiem (ewentualnie na rozliczenie osoby samotnie wychowującej dzieci),
  2. dane dotyczące organizacji pożytku publicznego, której ma zostać przekazany 1% podatku,
  3. dane dotyczące ulgi na dzieci,
  4. informacje dotyczące wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, a także innych odliczeń: z tytułu darowizny na cele kultu religijnego, na cele krwiodawstwa; ulgi internetowej czy rehabilitacyjnej.
 3. odrzucić przygotowane zeznanie i:
  1. wypełnić samodzielnie dostępny formularz w usłudze Twój e-PIT,
  2. rozliczyć się w innej formie (w tym papierowo).
 4. nie robić nic – w tej sytuacji jeżeli nie zostanie złożony PIT w innej formie (np. papierowo) rozliczenie przygotowane przez urząd zostanie zaakceptowane automatycznie 30 kwietnia 2019 r.

Kto może z tej usługi skorzystać?

W 2019 roku z usługi Twój e-PIT skorzystają wyłącznie podatnicy nieprowadzący działalności gospodarczej (składający PIT-37), a także podatnicy rozliczający przychody z kapitałów pieniężnych (wypełniający PIT-38). Usługa będzie dostępna dla podatników rozliczających się zarówno indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem, a ponadto dla osób samotnie wychowujących dzieci. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów w kolejnych latach z nowej usługi będą mogli skorzystać również podatnicy prowadzący działalność gospodarczą – rozliczający się na formularzu PIT-36 i PIT-36L.

UWAGA! Należy pamiętać, że za rozliczenie z urzędem skarbowym odpowiadają podatnicy, dlatego warto zapoznać się z przygotowanym automatycznie zeznaniem i zweryfikować swoje dane sprawdzając szczególnie czy nie wystąpi podatek do zapłaty.

Co z 1% na organizację pożytku publicznego?

W przygotowanym zeznaniu w ramach usługi Twój e-PIT urząd automatycznie wskaże tę organizację pożytku publicznego, która w ubiegłym roku otrzymała 1% podatku. Powtórzony zostanie także cel szczegółowy i ponownie zostaje wyrażona zgoda na przekazanie wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) informacji o 1%, według informacji z ubiegłego roku.

Podatnicy na każdym etapie będą jednak mogli wprowadzić zmiany dotyczące OPP. Numer KRS organizacji pożytku publicznego, a także opcja zmiany zgodnie z zapowiedziami będą widoczne na głównym ekranie usługi. Jeżeli wybranej organizacji pożytku publicznego nie będzie już w wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1% podatku należnego, to w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT nie zostanie wskazana żadna organizacja. W tym wypadku podatnicy będą mogli wpisać nr KRS innej organizacji pożytku publicznego albo pozostawić to pole puste – wtedy środki nie zostaną przekazane do żadnej organizacji.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów bez zmian pozostaje możliwość złożenia przez emerytów i rencistów druku PIT-OP wskazującego OPP bez potrzeby wypełniania całego zeznania PIT. Oznacza to, że osoby rozliczane przez organy rentowe będą mogły wskazać OPP w PIT-OP, który po wypełnieniu będzie można zarówno wysłać elektronicznie jak i złożyć tradycyjnie.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

W jaki inny sposób można się rozliczyć?

Omawiana usługa Twój e-PIT nie pozbawia podatników możliwości samodzielnego rozliczenia podatku w funkcjonujących dotąd sposobach składania zeznań podatkowych przez podatnika, czyli w postaci papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem systemu e-deklaracje. Pierwszeństwo przed rozliczeniem przygotowanym w ramach usługi Twój e-PIT będą miały deklaracje złożone samodzielnie. To oznacza, że jeśli podatnik rozliczy się samodzielnie, deklaracja sporządzona przez administrację skarbową nie będzie brana pod uwagę.

Autopromocja

Piotr Adamski, Konsultant ds. podatków

Business Tax Professionals sp. z o.o. sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA