REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-28 za 2021 rok do 28 lutego 2022 r. - ulgi, nadpłata, 1%, jak złożyć

PIT-28 za 2021 rok do 28 lutego 2022 r. - ulgi, nadpłata, 1%, jak złożyć. Działalność gospodarcza. Ryczałt od najmu prywatnego. Ulgi i odliczenia w ryczałcie.
PIT-28 za 2021 rok do 28 lutego 2022 r. - ulgi, nadpłata, 1%, jak złożyć. Działalność gospodarcza. Ryczałt od najmu prywatnego. Ulgi i odliczenia w ryczałcie.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przypomina, że termin na złożenie zeznania PIT-28 (w rozliczeniu przychodów opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych) jest krótszy niż w przypadku innych zeznań i upływa 28 lutego 2022 r. Zeznanie PIT-28 można złożyć elektronicznie i otrzymać szybszy zwrot nadpłaty podatku. Rozliczając się na formularzu PIT-28, można korzystać z ulg i odliczeń oraz przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego. Jak rozliczyć się na PIT-28?

PIT-28 - dla kogo?

Zeznanie PIT-28 jest przeznaczone dla podatników, którzy w 2021 r. wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla dochodów (przychodów) uzyskanych:

REKLAMA

Autopromocja
  • z pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (tzw. najem prywatny);
  • ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu w ramach rolniczego handlu detalicznego.

PIT-28 - terminy

Zeznanie PIT-28 oraz PIT-28S (składane przez przedsiębiorstwo w spadku), składa się w terminie od 15 lutego do 28 lutego 2022 r.

Zeznania PIT-28 za 2021 r. złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone 15 lutego 2022 r.

Kwotę należnego ryczałtu za grudzień (lub ostatni kwartał) 2021 r. należy wpłacić przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania PIT-28, tj. do 28 lutego 2022 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulgi i odliczenia w PIT-28

Po spełnieniu warunków określonych w przepisach ustawowych w zeznaniu PIT-28, można skorzystać z następujących ulg i odliczeń:
- składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne;
- składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne;
- straty z działalności gospodarczej;
- darowizn przekazanych m.in. na cele pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa (krew i jej składniki), przeciwdziałania COVID-19;
- ulgi rehabilitacyjnej;
- ulgi na Internet;
- ulgi termomodernizacyjnej;
- ulgi z tytułu wpłaty na IKZE;
- ulgi abolicyjnej;
- ulg mieszkaniowych na prawach nabytych, np. ulgi odsetkowej.

1% podatku na organizacje pożytku publicznego

W PIT-28 można przekazać 1% podatku dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP). Wystarczy w zeznaniu wskazać organizację, której chcemy pomóc. Podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT mają w rozliczeniu PIT-28 przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) automatycznie podany nr KRS tej OPP, którą wskazali w zeznaniu za 2020 r. (o ile nadal figuruje ona w Wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku).

PIT-28 - czy można rozliczyć wspólnie z małżonkiem?

Jeśli prowadziłeś działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, co do zasady, nie przysługuje ci prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem chyba, że spełniasz warunki do wspólnego rozliczenia i złożyłeś tzw. zerowy PIT-28 co oznacza, że:

  • przez cały rok podatkowy nie osiągnąłeś przychodów z prowadzonej działalności, ani nie poniosłeś kosztów uzyskania przychodów, ani
  • nie byłeś obowiązany lub nie korzystałeś z uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, ani
  • nie byłeś obowiązany albo nie korzystałeś z uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń.

Uzyskiwanie przychodów z najmu (dzierżawy) poza działalnością gospodarczą opodatkowanych ryczałtem nie pozbawia możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Warunki wspólnego rozliczenia PIT z małżonkiem

Jeżeli byliście w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, w którym istniała wspólność majątkowa małżeńska, macie możliwość złożenia wspólnego zeznania podatkowego. Możecie złożyć wspólne zeznanie podatkowe także, jeżeli zawarliście związek małżeński w trakcie 2021 roku i pozostawaliście w związku małżeńskim i wspólności majątkowej do ostatniego dnia roku podatkowego.
Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów możesz także złożyć, jeżeli między wami istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa i pozostawaliście w związku małżeńskim w roku podatkowym, a małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego albo zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego za ten rok.

Wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe, jeżeli:

A) w roku podatkowym, za który dokonuje się rozliczenia:

  1. małżonkowie podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. byli rezydentami polskimi lub
  2. mieli miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej lub jeżeli jedenz małżonków podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a drugi miał miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej – i jeżeli osiągnęli podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski przychody w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego przez małżonków w danym roku podatkowym i udokumentowali certyfikatem rezydencji swoje miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.
    Za całkowite przychody uważa się przychody osiągnięte ze wszystkich źródeł przychodów (także przychody zwolnione z opodatkowania), bez względu na miejsce ich położenia. Warunkiem wspólnego rozliczenia jest istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym macie miejsce zamieszkania dla celów podatkowych,

b) żaden z małżonków w roku podatkowym:

  1. nie stosował przepisów dotyczących 19% podatku liniowego lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (z wyjątkiem przepisów dotyczących przychodów z najmu/dzierżawy prowadzonych poza działalnością gospodarczą) – w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń,
  2. nie podlegał opodatkowaniu na zasadach wynikających z ustawy o podatku tonażowym lub ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych,

C) małżonkowie złożą wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów, wyrażony w zeznaniu podatkowym.

Wniosek o wspólne opodatkowanie może być wyrażony również przez jednego z małżonków. W takim przypadku wyrażenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem oświadczenia o upoważnieniu go przez drugiego małżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie waszych dochodów.
Oświadczenie to składacie pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Skutki wspólnego rozliczenia

W wyniku wniosku wyrażonego we wspólnym zeznaniu rocznym małżonkowie podlegają opodatkowaniu łącznie od sumy swoich dochodów (po uprzednim dokonaniu odliczeń od dochodu odrębnie przez każdego z małżonków). W takim przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy ich łącznych dochodów.
Powyższa zasada obliczania podatku ma zastosowanie również w sytuacji, gdy jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany według skali podatkowej lub osiągnęło dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (tj. w 2021 r. – 8000 zł) lub też poniosło stratę np. z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych.

PIT-28 w usłudze Twój e-PIT

Podatnicy rozliczający przychody z najmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, lub ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych lub zwierzęcych opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym mogą złożyć PIT-28 poprzez usługę Twój e-PIT.

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl

Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT należy wybrać zeznanie PIT-28, a następnie uzupełnić je m.in. o kwoty przychodów objętych ryczałtem oraz kwoty należnego ryczałtu za poszczególne miesiące/kwartały, a także dodać dane o przysługujących ulgach i odliczeniach.

Można także wybrać lub zmienić:

- Organizację Pożytku Publicznego (OPP), na rzecz której podatnik chce przekazać 1% podatku,

- rachunek bankowy, który będzie właściwy do zwrotu w przypadku, gdy z zeznania wynika nadpłata,

- dane adresowe,

- urząd skarbowy, do którego składane jest zeznanie.

Uwaga!
Ważne aby zweryfikować prawidłowość wpłaconego ryczałtu w trakcie roku podatkowego. Należy sprawdzić, czy wpłaty dokonane w trakcie roku podatkowego (bez odsetek) odpowiadają wysokości wpłat za każdy miesiąc, za który wpłata podatku była należna.

Rozliczenie roczne PIT-28 nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 28 lutego 2022 r. Należy pamiętać, aby sprawdzić zeznanie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

PIT-28 przez e-Deklaracje lub w wersji papierowej

Osoby rozliczające na formularzu PIT-28 dochody z działalności gospodarczej mogą złożyć zeznanie w formie elektronicznej przez system e-Deklaracje https://www.podatki.gov.pl/e-deklaracje/.

Zeznanie w formie papierowej należy złożyć w swoim urzędzie skarbowym lub przesłać pocztą pamiętając, aby zostało nadane w placówce pocztowej przed upływem 28 lutego 2022 r.

Zwrot nadpłaty podatku

Termin zwrotu nadpłaconego podatku z PIT-28 zależy od daty oraz sposobu jego złożenia:

  • w przypadku zeznań złożonych w formie papierowej – nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania,
  • w przypadku zeznań złożonych w formie elektronicznej – nadpłata zwracana jest w terminie do 45 dni od dnia złożenia zeznania.

Jak podpisać zeznanie

Zeznanie składane w formie papierowej trzeba podpisać własnoręcznie.

Zeznania składane online przez formularz interaktywny w systemie e-Deklaracje można podpisać za pomocą:

  • kwalifikowanego podpisu elektronicznego - to płatny, elektroniczny podpis, który służy do podpisywania dokumentów. Jeśli masz taki podpis, przygotuj go i podaj kod PIN,
  • „danych autoryzujących” – to bezpłatny podpis elektroniczny, który zapewnia autentyczność deklaracji i podań. Na takie dane autoryzujące składają się identyfikator PESEL lub NIP , imię (pierwsze), nazwisko, data urodzenia, kwota przychodu. Kwota  przychodu, którą podaje się przy autoryzacji, to kwota wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym są składane deklaracje/wniosek albo wartość „0” (zero), w przypadku gdy za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym są składane deklaracje/wniosek, nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku.

Jeśli nie chcesz lub nie możesz składać zeznania osobiście, może to zrobić za ciebie pełnomocnik. Zeznania składane przez pełnomocnika nie mogą być jednak podpisane „danymi autoryzującymi”.

Jeśli chcesz udzielić pełnomocnictwa do przesłania elektronicznego zeznania, wypełnij i dostarcz do urzędu skarbowego druk UPL-1. Możesz to zrobić:

  • papierowo – złóż go w swoim urzędzie skarbowym,
  • elektronicznie – przekaż przez ePUAP. 

Pamiętaj! Jedno pełnomocnictwo wystarczy do składania deklaracji we wszystkich urzędach skarbowych.

Ważne!
Jeśli  wysyłasz zeznanie w formie elektronicznej pamiętaj o wygenerowaniu i zachowaniu Urzędowego  Poświadczenia Odbioru.
Jest do dokument, który potwierdza, złożenie formularza w formie elektronicznej. Nie potrzebna jest tu żadna pieczątka urzędu skarbowego.

PIT-28 - pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Finansów opublikowało odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dot. ryczałtu ewidencjonowanego i rozliczenia PIT-28.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej

Nie wpłacałem należnego ryczałtu w trakcie roku. Czy należny podatek powinienem wykazać w PIT-28?

Odpowiedź MF: Tak. Kwoty należnego ryczałtu za poszczególne miesiące (kwartały), po pomniejszeniu o składki zdrowotne, powinieneś wykazać w PIT-28.

Czy w zeznaniu PIT-28 w pozycji „wpłacony ryczałt za miesiące od stycznia do listopada roku podatkowego” powinienem wykazać kwoty wpłacone za miesiące styczeń-listopad po terminie?

Odpowiedź MF: Ryczałt wpłacony za miesiące styczeń-listopad po terminie w tym również zapłacony po zakończonym roku, ale przed złożeniem zeznania, powinieneś wykazać w zeznaniu rocznym.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z najmu prywatnego

Czy przychody małżonków uzyskiwane z wynajmu nieruchomości będącej ich wspólną własnością mogą być opodatkowane tylko przez jednego z nich?

REKLAMA

Odpowiedź MF: Tak. Jeżeli między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, to uzyskane przychody z najmu lub dzierżawy rzeczy należących do wspólnego majątku mogą być opodatkowane przez jednego z małżonków.
Warunkiem takiego opodatkowania jest złożenie w urzędzie skarbowym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, oświadczenia o opodatkowaniu całości przychodu osiągniętego z najmu (dzierżawy) przez jednego z małżonków.
Oświadczenie złóż najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymałeś pierwszy przychód w roku podatkowym z tego tytułu. Jeżeli pierwszy przychód z najmu osiągnąłeś w grudniu roku podatkowego to oświadczenie złóż do końca roku.
Wybór zasady opodatkowania całości przychodu z najmu przez jednego z małżonków dotyczy również lat następnych, chyba że w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymali, pierwszy w roku podatkowym przy¬chód z najmu (dzierżawy) rzeczy należących do wspólnego majątku (albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy przychód otrzymali w grudniu roku podatkowego), małżonkowie zawiadomią na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania całości przychodu przez jednego z nich. Jeżeli w wyniku rozwodu lub separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy najmu (dzierżawy) przy¬padł temu z małżonków, na którym nie ciążył dotąd obowiązek dokonywania wpłat na podatek, to od tego momentu jest on obowiązany do rozliczania podatku.
Uwaga: Oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu osiągniętego z najmu, dzierżawy przez jednego z małżonków oraz zawiadomienie o rezygnacji z opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków może być podpisane tylko przez jednego z nich.

Małżonkowie, pozostający w ustroju rozdzielności majątkowej, wynajmują nieruchomość. Żona opodatkowuje przychody z najmu na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), mąż zaś - ryczałtem według stawki 8,5%. Czy limit przychodów 100 000 zł, po przekroczeniu którego stawka ryczałtu wynosi 12,5%, dotyczy łącznie obojga małżonków czy jedynie męża, który jako formę opodatkowania wybrał ryczałt?

Odpowiedź MF: W przypadku osiągania przez małżonków przychodów z najmu limit kwotowy przychodów w wysokości 100 000 zł dotyczy łącznie obojga małżonków. W limicie tym mieszczą się zarówno przychody z najmu opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, jak i opodatkowane na zasadach ogólnych.
W tej sytuacji, po przekroczeniu tego limitu mąż zobowiązany będzie do opodatkowania nadwyżki ponad 100 000 zł stawką ryczałtu 12,5%.

W maju wynająłem swoje mieszkanie. Chciałbym wybrać opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. Czy mam taką możliwość?

Odpowiedź MF: Tak. Za równoznaczne z wyborem opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy uznaje się pierwszą w roku podatkowym wpłatę na ryczałt z tego tytułu. Jeżeli pierwszy taki przychód osiągnąłeś w grudniu roku podatkowego - złożenie zeznania PIT-28.

Ryczałt od najmu prywatnego - rozliczenia, zapłata podatku

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (zwany też w skrótowej formie "ryczałtem ewidencjonowanym") jest jedną z form opodatkowania uzyskiwanych przychodów z najmu prywatnego (czyli najmu składników majątkowych - najczęściej nieruchomości ale nie tylko - wykorzystywanych poza działalnością gospodarczą). Dotyczy to również podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
W przypadku wyboru opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym podatnik nie ma obowiązku złożenia oświadczenia o wyborze opodatkowania w tej formie. Za równoznaczne z dokonaniem wyboru opodatkowania ryczałtem na dany rok podatkowy, uznaje się pierwszą w roku podatkowym wpłatę na ryczałt (symbol formularza płatności PPE), a jeżeli pierwszy taki przychód podatnik osiągnął w grudniu roku podatkowego - złożenie zeznania PIT-28.
W przypadku tego ryczałtu podatek płaci się od przychodu - czyli wpływów z tego tytułu nie pomniejsza się o koszty uzyskania przychodu.

Co jest przychodem z najmu prywatnego?

Przychodem jest co do zasady umówiony czynsz, jaki płaci najemca (dzierżawca) z tytułu najmu. Najczęściej są to pieniądze, ale zapłata może nastąpić również w naturze.

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że przychodem z najmu nie są ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu (np. opłaty związane z lo­kalem takie jak: czynsz uiszczany w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, abonament za istniejące w tym lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłaty za rozmowy telefoniczne przeprowadzane z aparatu zainstalowanego w wynaj­mowanym lokalu, wodę, energię elektryczną oraz gaz, które nie są ustalane w sposób ryczałtowy), gdy z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.

Dla podatnika VAT uzyskującego przychody z najmu, przychodem jest kwota otrzymanego czynszu po pomniejszeniu o należny VAT.

Kiedy powstaje przychód z najmu prywatnego?

Przychód z tytułu najmu powstaje, gdy podatnik faktycznie otrzyma lub będzie miał postawione do dyspozycji pieniądze (wartości pieniężne) a także świadczenia w naturze.

Jak obliczyć ryczałt od przychodów z najmu prywatnego?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu wynosi:

  • 8,5% przychodu do kwoty 100 000 zł oraz
  • 12,5% przychodu od nadwyżki ponad 100 000 zł.

Ważne!
W przypadku osiągania przychodów z najmu przez mał­żonków, kwota 100 000 zł dotyczy łącznie obojga małżonków.

Terminy zapłaty ryczałtu ewidencjonowanego

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych podatnik ma obowiązek obliczać i wpłacać co miesiąc (lub co kwartał przy spełnieniu określonych warunków) do urzę­du skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca (lub do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału za który ryczałt ma być opłacony), a za miesiąc grudzień (za ostatni kwartał) - przed upływem terminu na złożenie zeznania rocznego.

O wyborze kwartalnego sposobu opłacania ryczałtu ewidencjonowanego podatnik ma obowiązek poinformować w zeznaniu rocznym (PIT-28), składanym za rok podatkowy, w którym stosował kwartalny sposób opłacania ryczałtu.

Przychód uzyskiwany przez ryczałtowca może być pomniejszony o przysługujące odliczenia, np. z ty­tułu zapłaconych składek na własne ubezpieczenie społeczne, do­konanych darowizn, wydatków rehabilitacyjnych. Zaś podatek można pomniejszyć o przysługujące odliczenia z tytułu zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Wydat­ków tych nie można odliczyć, jeżeli zostały już odliczone (np. zapłacone składki na własne ubezpieczenie społeczne) od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej albo (zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne) – od podatku dochodowego.

Zapłata podatku na mikrorachunek

Podatek (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) trzeba wpłacać na swój mikrorachunek podatkowy. Numer mikrorachunku podatkowego można sprawdzić, korzystając z generatora mikrorachunku podatkowego lub w dowolnym urzędzie skarbowym.

Podstawa prawna: ustawa z 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA