Rozliczamy podatek liniowy na PIT-36L
REKLAMA
REKLAMA
Aktualny wzór zeznania PIT-36L przeznaczony do rozliczenia się za 2011 r. oznaczony jest cyfrą 7. Obecnie PIT-36L(7) liczy 3 strony (podobnie jak rok wcześniej).
REKLAMA
PIT-36L służy tylko do rozliczenia indywidualnego
PIT-36L, podobnie jak PIT-38, służy wyłącznie do rozliczenia indywidualnego. Nie możemy się na nim rozliczyć wspólnie z małżonkiem, ani też jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Za przywilej opodatkowania dochodów z działalności jednolitą 19% stawką niezależnie od ich wysokości „płacimy” brakiem możliwości skorzystania z szeregu preferencji podatkowych.
Najbardziej chyba odczuwalne jest pozbawienie liniowców prawa do ulgi związanej z wychowaniem dzieci. Z ulgi tej skorzystamy tylko wtedy, gdy dodatkowo osiągniemy dochody opodatkowane według skali (bądź osiągnął je nasz małżonek, który „skonsumuje” wówczas tą ulgę).
NIP
Wypełnianie PIT-36L rozpoczynamy od wpisania NIP w pierwszej rubryce formularza oraz roku podatkowego w rubryce 4. Pomijając te informacje narażamy się na konieczność osobistej wizyty w urzędzie w celu uzupełnienia (skorygowania) zeznania.
Ponieważ do PIT-36L nie przenosimy danych z takich informacji jak PIT-8C lub PIT-11, nie istnieje ryzyko, że pomylimy własny NIP z NIP-em płatnika - wystawcy tych informacji (co jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przy wypełnianiu pozostałych formularzy zeznań rocznych – PIT-36, PIT-37 bądź PIT-38).
Część A. Miejsce i cel składania zeznania
W tej części wskazujemy właściwy urząd skarbowy, do którego składamy zeznanie.
Jego właściwość ustalamy tak samo, jak w przypadku pozostałych formularzy. Składamy go zatem do urzędu właściwego ze względu na miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego. Jeśli przestaliśmy mieć miejsce zamieszkania w Polsce przed końcem roku podatkowego, właściwy do przyjęcia od nas zeznania będzie urząd skarbowy według ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce.
Osoby niemające miejsca zamieszkania w Polsce swoje zeznanie złożą do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, określonego w rozporządzeniu Ministra Finansów wydanym na podstawie Ordynacji podatkowej.
W części A określamy także cel złożenia formularza PIT-36L. W rubryce 6 musimy zaznaczyć kwadrat nr 1 „złożenie zeznania” albo kwadrat nr 2 „korekta zeznania”. Jeżeli nie dokonamy tego wyboru, to urząd skarbowy wezwie nas do uzupełnienia zeznania. Urzędnicy nie mogą za nas poprawić zeznania w tym zakresie.
Warto wiedzieć, że na podstawie art. 81 Ordynacji podatkowej mamy prawo do skorygowania danych zawartych w złożonym zeznaniu.
REKLAMA
Zgodnie z art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (stosownie do postanowień Ordynacji podatkowej przez deklarację rozumie się również zeznanie).
Uprawnienie do złożenia korekty ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej – jednak tylko w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Złożenie korekty w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą jest bezskuteczne.
Przywilej złożenia korekty powraca w momencie zakończenia:
• prowadzonej kontroli podatkowej,
• prowadzonego postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.
Popełniłeś błąd w zeznaniu PIT – możesz złożyć korektę
Część B. Dane identyfikacyjne i adres zamieszkania
W tej części ujawniamy nasze dane identyfikacyjne, tj. nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia. Musimy wskazać tu miejsce zamieszkania aktualne na dzień składania zeznania, a gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało - ostatnie miejsce zamieszkania na jej terytorium.
Część C. Informacje dodatkowe
W tej części zeznania poprzez zaznaczenie odpowiednich kwadratów informujemy fiskusa o wymienionych przy nich zdarzeniach. Jednak zaznaczą je tylko niektórzy podatnicy – ci, u których zdarzenia te miały miejsce. Kwadrat w rubryce 20 zaznaczają podatnicy zobowiązani do sporządzania dokumentacji z zakresu tzw. cen transferowych. Dokumentacja ta obejmuje transakcje między podmiotami powiązanymi.
Obowiązek jej gromadzenia ma umożliwić organom podatkowym kontrolę, czy ceny sprzedaży towarów lub usług między podmiotami powiązanymi nie zostały ustalone w sposób odbiegający od cen rynkowych. Taka praktyka często ma na celu „przerzucenie” dochodu z kraju o wysokich obciążeniach podatkowych do kraju o niskich podatkach (art. 25a ustawy o PIT).
Kwadrat w rubryce 21 zaznaczają podatnicy korzystający z tzw. kredytu podatkowego (art. 44 ust. 7a ustawy o PIT). Ułatwienie to nie cieszy się dużą popularnością wśród podatników. Jeżeli jednak spełniliśmy ustawowe warunki i skorzystaliśmy z niego, w rubryce 22 musimy podać rok, w którym korzystaliśmy z tego zwolnienia.
Część D. Dochody / straty ze źródeł przychodów
Przychody i koszty wykazujemy tylko w części D na stronie pierwszej PIT-36L.
W części D wpisujemy w pierwszym wierszu przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, a w drugim - przychody z działów specjalnych produkcji rolnej. Można przychody z tego źródła opodatkować podatkiem liniowym (oczywiście po wybraniu tej formy opodatkowania). Podobnie czynimy z kosztami uzyskania przychodów.
W części D przeprowadzimy też obliczenie dochodu lub straty według formuły „przychody minus koszty”. Ujawnimy też zaliczki należne, do których zapłaty byliśmy zobowiązani w 2011 r. Często popełnianym błędem jest wpisywanie nie zaliczek należnych, ale rzeczywiście zapłaconych w roku podatkowym. Dla tej ostatniej kategorii została jednak przeznaczona rubryka 58 „Suma zaliczek wpłaconych przez podatnika”.
Wiersz 1 w części D wypełniamy także wtedy, gdy uzyskaliśmy dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą, do których ma zastosowanie metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą.
Część E. Odliczenie strat i składek na ubezpieczenia społeczne
W tej części PIT-36L wykazujemy kwoty, które mogą pomniejszyć wysokość dochodu osiągniętego w 2011 r. wykazanego w części D. Są to:
- straty z ubiegłych lat, pamiętajmy, że w zeznaniu można pomniejszyć dochód z 2011 r. o straty z pięciu poprzednich lat (a dokładniej o straty z lat 2006-2010). W zeznaniu za 2011 r. można odliczyć do 50% straty z każdego roku podatkowego w tym okresie.
Wolno nam odliczyć stratę tylko od dochodu, z tego samego źródła, które przyniosło stratę.
- składki na ubezpieczenia społeczne (o ile nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów bądź odliczone w innym zeznaniu rocznym), powinniśmy pamiętać, że podstawą ustalenia kwoty wydatków z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne odliczanej w zeznaniu rocznym są dokumenty stwierdzające ich poniesienie.
Warto zwrócić uwagę, że rozliczając się za 2011 r. mamy prawo odliczyć nie tylko składki na ubezpieczenia społeczne zapłacone w Polsce, ale również te zapłacone za granicą, wymienione w art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy o PIT
Odliczeniu podlegają zatem składki zapłacone w roku podatkowym z naszych środków na nasze własne obowiązkowe ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenie osób współpracujących, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia społecznego obowiązującymi w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej.
Warunkiem odliczenia tych składek jest istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym opłacaliśmy składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne.
Wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), przedmiotowego odliczenia podatnicy będą mogli dokonać po raz pierwszy dopiero w zeznaniu składanym za 2012 r. (poz. 36).
Suma odliczanych strat z lat ubiegłych oraz składek społecznych nie może przekroczyć kwoty dochodu z części D zeznania PIT-36L.
Część F. Kwoty zwiększające podstawę opodatkowania / zmniejszające stratę
Wykazujemy tu następujące pozycje:
- Utratę prawa do odliczeń z tytułu ulg inwestycyjnych lub utratę prawa do odliczeń związanych z nabyciem nowych technologii albo utrata prawa do zwolnienia związanego z inwestycjami w specjalnych strefach ekonomicznych
- Kwoty wpływające na zwiększenie podstawy opodatkowania.
- Kwoty wpływające na zmniejszenie straty z pozarolniczej działalności gospodarczej
- Kwoty wpływające na zmniejszenie straty z działów specjalnych produkcji rolnej.
- Stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej po zmniejszeniach.
- Stratę z działów specjalnych produkcji rolnej po zmniejszeniach.
Warto zwrócić uwagę, że PIT-36L uwzględnia możliwości, jakie przedsiębiorcom stwarza ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Dzięki niej podatnicy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na nabycie nowych technologii, do wysokości i na warunkach określonych w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych, uwzględniającym „Wytyczne w sprawie krajowej pomocy regionalnej” (Dz. Urz. WE C 74 z 10.03.1998 oraz Dz. Urz. WE C 258 z 9.09.2002).
W części F formularza PIT-36L wypełniamy rubrykę 38 w przypadku skorzystania z możliwości tego typu odliczenia i utraty prawa do niego. W tej części wpisujemy kwoty dokonanych przed złożeniem PIT-36L za 2011 r. odliczeń, do których ostatecznie utraciliśmy prawo.
Pamiętajmy, że tracimy prawo do odliczeń związanych z nabyciem nowej technologii, jeżeli przed upływem trzech lat podatkowych licząc od końca roku podatkowego, w którym wprowadziliśmy nową technologię do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych:
1) udzielimy w jakiejkolwiek formie lub części innym podmiotom prawa do nowej technologii; nie dotyczy to przeniesienia prawa w wyniku przekształcenia formy prawnej oraz łączenia lub podziału dotychczasowych przedsiębiorców - dokonywanych na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, albo
2) zostanie ogłoszona nasza upadłość obejmująca likwidację majątku, lub zostaniemy postawieni w stan likwidacji, albo
3) otrzymamy zwrot wydatków na tę technologię w jakiejkolwiek formie (zob. art. 26c ustawy o PIT).
W rubryce 38 zeznania wykazujemy zatem nie tylko kwoty uprzednio odliczonych wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii, ale też uprzednio odliczonych ulg inwestycyjnych lub uprzednio odliczonego dochodu objętego zwolnieniem z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, do których utraciliśmy prawo.
Nie wypełniamy rubryki 38, jeśli korzystaliśmy z ulg inwestycyjnych na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących przed 2001 r. i utraciliśmy do nich prawo na skutek wystąpienia okoliczności przewidzianych w obowiązującym wówczas art. art. 26a. W razie utraty prawa do tych ulg mamy obowiązek zwiększyć przychód o kwoty uprzednio odliczonych ulg inwestycyjnych w części D zeznania (odpowiednio w wierszu 1 „Pozarolnicza działalność gospodarcza” lub w wierszu 2 - „Działy specjalne produkcji rolnej”).
W części F formularza PIT-36L uwzględniono też możliwość opłacania podatku według stawki liniowej przez podatników osiągających przychody z działów specjalnych produkcji rolnej. Część F zawiera rubryki, w których wpisujemy sumy wpływające na zmniejszenie strat z działów specjalnych produkcji rolnej oraz strat z działów specjalnych produkcji rolnej po zmniejszeniach.
Trzeba pamiętać, że jeżeli w roku podatkowym ze źródła przychodów, z którym związana była ulga lub zwolnienie osiągnęliśmy dochód lub dochód równy zero – musimy przenieść kwotę wykazaną w rubryce 38 do rubryki 39. Kwota ta wpływa na zwiększenie podstawy opodatkowania. Natomiast jeśli ponieśliśmy stratę wykazaną w rubryce 26 – to musimy przenieść kwotę wykazaną w rubryce 38 do rubryki 40. W przypadku poniesienia straty wykazanej w rubryce 31 kwotę wykazaną w rubryce 38 przenosimy do rubryki 41. Kwoty te wpłyną na zmniejszenie straty z tego źródła.
Jeżeli poniesiona w roku podatkowym strata ze źródła przychodów, z którym związana była ulga lub zwolnienie jest mniejsza niż kwota utraconej ulgi lub zwolnienia, w pierwszej kolejności jesteśmy zobowiązani dokonać zmniejszenia tej straty, natomiast o pozostałą część kwoty utraconej ulgi lub zwolnienia zwiększamy podstawę opodatkowania.
W części F PIT-36L nie przeprowadzamy żadnych obliczeń. Ujawnione tu kwoty posłużą do operacji rachunkowych w części G PIT-36L.
Część G. Obliczenie podatku
W tej części obliczamy wysokość podatku. Podstawę opodatkowania obliczamy następująco:
1) Ustalamy dochód w części D według formuły „przychody - koszty”;
2) w części E pomniejszamy wynik z części D o straty z lat ubiegłych (pamiętając że odliczamy straty tylko z 5 lat wstecz i są to straty z tego samego źródła” i że w jednym roku odliczamy tylko do 50% straty z danego roku podatkowego) oraz o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne (o ile podlegają odliczeniu);
3) Wynik z części E powiększamy o wykazane w części F kwoty wpływające na zwiększenie podstawy opodatkowania.
W ten sposób otrzymujemy podstawę opodatkowania, do której stosujemy 19% stawkę podatku liniowego.
Podstawę obliczenia podatku zaokrąglamy do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomijamy, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższamy do pełnych złotych.
Obliczamy w ten sposób podatek po zaokrągleniu do pełnego złotego, który powiększamy o doliczenia do podatku oraz pomniejszamy o przeliczony na złote podatek zapłacony za granicą do wysokości limitu (art. 30c ust. 4 i 5 ustawy o PIT) , jeśli mamy obowiązek wykazać dochody zagraniczne do opodatkowania w Polsce, stosując do nich metodę odliczenia proporcjonalnego.
Podstawy opodatkowania nie pomniejszamy o kwotę wolną od podatku. Nie stosuje się jej przy podatku liniowym.
Część H. Odliczenia od podatku
W tej części PIT-36L od podatku obliczonego w części G odliczamy składkę na ubezpieczenie zdrowotne (rubryka 50). Odliczenie nie może przekroczyć kwoty podatku wykazanej w części G.
Należy pamiętać, że nie cała zapłacona w trakcie roku składka zdrowotna podlega odliczeniu. W zeznaniu za 2011 r. wciąż obowiązuje niekorzystny limit odliczenia - w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy przyjętej do obliczenia składki.
Nie podlegają odliczeniu od podatku następujące składki na ubezpieczenie zdrowotne
• odliczone od zryczałtowanego podatku dochodowego, na podstawie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
• odliczone od podatku obliczonego według obowiązującej skali podatkowej,
• odliczone od podatku tonażowego,
• których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku dochodowego na podstawie ustawy oraz od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W rozliczeniu za 2011 r. mamy możliwość odliczenia od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych za granicą.
Odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne stosuje się pod warunkiem, że:
1) nie dotyczy składki, której podstawą wymiaru jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska,
2) składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacona w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej nie została odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w tym państwie albo nie została odliczona na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy o PIT (od dochodu),
3) istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.
Odliczenie wykazane w rubryce 50 z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne nie może przekroczyć kwoty podatku wykazanej w rubryce 49.
Odliczoną rubryce 50 kwotę składek zapłaconych do zagranicznych systemów na nasze własne obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne lub ubezpieczenie osób współpracujących wykazujemy w rubryce 51.
Jednym z rozwiązań wdrożonych ustawą abolicyjną (czyli ustawą z 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) jest wprowadzenie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulgi polegającej na możliwości odliczenia od podatku w zeznaniu rocznym różnicy pomiędzy podatkiem obliczonym przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego a tym, który przypadałby do zapłaty w przypadku obliczenia go z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją (art. 27g ustawy o PIT).
Jeśli chcemy skorzystać z tego odliczenia, to kwotę objętą tą ulgą wykazujemy w rubryce 52 zeznania PIT-36L .
Część I. Obliczenie zobowiązania podatkowego
W części H nie otrzymaliśmy ostatecznej kwoty, jaką wpłacimy urzędowi skarbowemu lub otrzymamy od niego jako nadpłatę, chociaż uwzględniliśmy już straty z lat ubiegłych, składki społeczne i zdrowotne, utracone ulgi dla przedsiębiorców.
W części I też jeszcze wciąż nie dowiemy się, czy będziemy musieli dopłacić podatek na konto urzędu skarbowego czy też wystąpi nam nadpłata. Tu obliczamy bowiem podatek należny. Na ostateczne określenie wysokości zobowiązania podatkowego za 2011 r. może mieć wpływ zryczałtowany podatek dochodowy od dochodu z remanentu likwidacyjnego. Zwiększy on wartość podatku należnego. Zmniejszy ją za to kwota zaliczek należnych w 2011 r.
Część J. Kwota do zapłaty / nadpłata
Dopiero w tej części PIT-36L poznamy ostateczną wysokość kwoty, jaką będziemy musieli wpłacić do końca kwietnia 2012 r. lub którą urząd nam zwróci jako nadpłatę.
Wykazujemy tu:
- Zaliczki wpłacone przez podatnika w 2011 r. Nie wolno pomylić zaliczek należnych z wpłaconymi, choć w większości firm wartości te z reguły się pokrywają – wykazana kwota zmniejsza podatek do zapłaty.
- Podatek z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych w latach 2007-2008, o którym mowa w art. 30e ustawy o PIT (po zaokrągleniu do pełnych złotych) – wykazana kwota zwiększa podatek do zapłaty.
- Zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy o PIT, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika, z wyjątkiem podatku wykazanego w poz. 61, 62, 63 i w części K (po zaokrągleniu do pełnych złotych) – wykazana kwota zwiększa podatek do zapłaty.
Kwotę zryczałtowanego podatku od przychodów (dochodów), od których płatnik nie pobrał zryczałtowanego podatku obliczymy mnożąc kwotę przychodu (dochodu) przez odpowiednią dla uzyskanego przychodu (dochodu) stawkę zryczałtowanego podatku, określoną w ustawie lub umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania
- Zryczałtowany podatek obliczony od przychodów (dochodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1-5 ustawy o PIT, uzyskanych poza granicami Polski – wykazana kwota zwiększa podatek do zapłaty po pomniejszeniu o:
1) Podatek zapłacony za granicą, o którym mowa w art. 30a ust. 9 ustawy o PIT (przeliczony na złote);
2) Podatek zapłacony za granicą, o którym mowa w art. 30a ust.10 ustawy o PIT (przeliczony na złote).
Powyższe pozycje w PIT-36L niekoniecznie zwiększą nam podatek do zapłaty (który wykazujemy w rubryce 66). Może się okazać, że wynik obliczeń będzie stanowić nadpłatę (rubryka 67).
Część K. Zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 44 ust. 1b ustawy o PIT
Tą część PIT-36L wypełniają osoby niemające miejsca zamieszkania na terytorium Polskiej, a uzyskujące przychody, o których mowa w art. 29 ustawy o PIT, bez pośrednictwa płatników. Kwoty podatku po zaokrągleniu do pełnych złotych podadzą w podziale na poszczególne miesiące 2011 r.
Informacje zawarte w tej części PIT-36L nie mają wpływu na wysokość podatku za 2011 r. Informacje te mają na celu ułatwienie weryfikacji prawidłowości złożonego zeznania.
Część L. Odsetki naliczone zgodnie z art. 22e ust. 1 pkt 4 i ust. 2 ustawy o PIT
Odsetki te musimy zapłacić w przypadku, gdy składnik majątku firmy spełniający kryteria uznania za środek trwały nie był amortyzowany, gdyż wydatki na jego zakup zaliczyliśmy bezpośrednio do kosztów ze względu na to, że przewidywany okres używania według założeń miał nie przekroczyć jednego roku.
Okazało się jednak, że faktyczny okres jego używania przekroczy (bądź już przekroczył) rok i dlatego zmieniliśmy jego kwalifikację, zaliczając go do środków trwałych firmy. W takim przypadku obciąża nas obowiązek zapłaty odsetek z powodu zaniżenia podatku dochodowego (poprzez zawyżenie kosztów podatkowych). Kwoty odsetek wykazujemy w podziale na poszczególne miesiące 2011 r. po zaokrągleniu do pełnych złotych.
Informacje zawarte w tej części PIT-36L nie mają wpływu na wysokość podatku za 2011 r. Informacje te, identycznie jak w poprzedniej części, mają za zadanie ułatwić urzędowi weryfikację zeznania.
Część M. Należne zaliczki, o których mowa w art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT
W tej części wykazujemy należne zaliczki po zaokrągleniu do pełnych złotych, które mieliśmy obowiązek odprowadzić za poszczególne miesiące lub kwartały 2011 r.
Nie wykazujemy tu zaliczek od dochodów z działalności gospodarczej uiszczanych w uproszczonej formie na podstawie art. 44 ust. 6b ustawy o PIT.
Tak samo jak w przypadku informacji zawartych w częściach K i L, informacje zawarte w tej części PIT-36L nie mają wpływu na wysokość podatku za 2011 r. lecz służą ułatwieniu weryfikacji naszego zeznania przez urzędników.
Część N. Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (opp).
Wypełnienie w zeznaniu odpowiednich pozycji traktowane jest na równi ze złożeniem wniosku o przekazanie przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.
Aby nasz wniosek był skuteczny musimy:
- złożyć zeznanie PIT-36L przed 30 kwietnia 2012 r., bądź jego korektę, która jednak nie może zostać złożona później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego,
- wskazać nazwę jednej organizacji pożytku publicznego uprawnionej do otrzymania wpłaty;
- podać jej numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego,
- wskazać kwotę do przekazania na rzecz wybranej opp. Kwota ta nie może przekroczyć kwoty z 1% z poz. 51 (podatek należny). Kwota ta nie jest zaokrąglana według ogólnych zasad – należy ją zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Wszystko o przekazaniu 1% na rzecz opp
Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% PIT
Warunkiem przekazania 1% jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
Do wskazania celu szczegółowego przeznaczenia kwoty 1% należnego podatku przekazywanej przez nas na rzecz organizacji pożytku publicznego za pośrednictwem organu podatkowego w PIT-36L służy rubryka 106. Natomiast poprzez zaznaczenie kwadratu w rubryce 107 wyrazimy zgodę na przekazanie przez naczelnika urzędu skarbowego obdarowanej organizacji pożytku publicznego naszych danych: imienia, nazwiska i adresu oraz informacji o wysokości kwoty przekazanej na rzecz tej organizacji.Zaznaczenie kwadratu w rubryce 107 jest nieobowiązkowe i nie ma wpływu na realizację wniosku o przekazanie 1% należnego podatku.
Część O. Informacje uzupełniające
W tej części możemy podać adres do korespondencji, swój numer telefonu, numer faxu, adres e-mail. Jednak pamiętajmy, że podanie tych informacji nie jest obowiązkowe. Możemy tu również wskazać cel szczegółowy na który przekazujemy 1% podatku oraz możemy wyrazić zgodę na przekazanie naszych danych obdarowanej organizacji pożytku publicznego (patrz też opis do części N).
Część P. Informacje o załącznikach
W tej części PIT-36L wykazujemy załączniki do PIT-36L i ich liczbę:
- PIT/B – informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w roku podatkowym. Załącznik ten składają osoby, które w roku podatkowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą. W załączniku tym podatnicy wykazują przychody, koszty, dochód lub stratę z działalności prowadzonej samodzielnie, a także w spółkach niebędących osobami prawnymi, w których są wspólnikami.
- PIT/Z - informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej przez podatników korzystających z tzw. kredytu podatkowego (art. 44 ust. 7a ustawy o PIT
- PIT/ZG – informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku (po przeliczeniu na złote). Załącznik ten wypełniają podatnicy, którzy w rozliczanym roku podatkowym uzyskali dochody za granicą. Osoby składające PIT-36L wypełniają część C.2. „Dochody i podatek rozliczane w zeznaniu podatkowym PIT-36L”. W części tej wykazuje się dochód, o którym mowa w art. 30c ust.4 i 5 ustawy o PIT oraz podatek zapłacony za granicą. Podatek wykazuje się w złotych oraz bez ograniczeń w zakresie limitów odliczenia przewidzianych w PIT-36L - w pełnej kwocie zapłaconej za granicą. Załącznik składa się odrębnie dla każdego państwa uzyskania dochodu.
- NIP-1 lub NIP-3 - zgłoszenie identyfikacyjne/zgłoszenie aktualizacyjne (termin aktualizowania danych objętych zgłoszeniem w NIP-1 lub NIP-3 takich jak numer konta, zmiana nazwiska, miejsca zamieszkania, numeru konta, numeru dowodu osobistego wynosi dla podatników VAT 14 dni, a dla pozostałych - 30 dni od dnia zmiany danych.).
- Sprawozdanie finansowe (składają podatnicy zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych według ustawy o rachunkowości). Jeżeli działalność gospodarcza jest prowadzona w formie spółki niemającej osobowości prawnej, właściwym miejscowo organem podatkowym, w którym powinno być złożone sprawozdanie finansowe jest:
• organ podatkowy właściwy ze względu na adres siedziby spółki, jeżeli przynajmniej dla jednego wspólnika jest on właściwy,
• organ podatkowy właściwy dla jednego ze wspólników według ich wyboru, jeżeli organ podatkowy, o którym mowa wyżej nie jest właściwy dla żadnego ze wspólników, a jeżeli wspólnicy nie dokonali wyboru - organ podatkowy właściwy dla wspólnika wskazanego w pierwszej kolejności w umowie spółki.
Podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów nie dołączają tych ksiąg do zeznania. Księgi te i związane z ich prowadzeniem dokumenty należy przechowywać do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
- Sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej – załącznik do PIT-36L dla podatników, którzy zawarli porozumienie cenowe z Ministerstwem Finansów.
Część R. Oświadczenie i podpis podatnika/pełnomocnika.
Ostatnia czynność, jaką musimy wykonać wypełniając zeznanie na formularzu PIT-36L, to jego podpisanie. Możemy to zrobić osobiście – wówczas składamy swój podpis w rubryce 114.
Zgodnie z art. 80a Ordynacji podatkowej, jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja (stosownie do postanowień tej ustawy przez deklarację rozumie się również zeznanie podatkowe), może być podpisana także przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składa się naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego w sprawach podatku, którego dana deklaracja (zeznanie) dotyczy. Jeśli zatem chcemy skorzystać z pośrednictwa pełnomocnika, musi on wpisać swoje imię i nazwisko oraz złożyć swój podpis w rubryce 115.
Pamiętajmy że do składanego poprzez pełnomocnika zeznania rocznego musi zostać dołączony oryginał pełnomocnictwa bądź jego uwierzytelniona kopia.
Podpisanie deklaracji przez pełnomocnika zwalnia podatnika z obowiązku podpisania deklaracji.
Podstawa prawna:
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.
Aktualizacja styczeń 2012 - Paweł Huczko
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat