Ulga termomodernizacyjna - czy można odliczyć instalację gazową?
REKLAMA
REKLAMA
Podatnik ma możliwość w rozliczeniu rocznym PIT odliczenia wydatków poniesionych na budowę przyłącza gazowego w ramach ulgi termomodernizacyjnej na podstawie art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ma także możliwość odliczenia wydatków poniesionych na zakup i instalację kotła gazowego kondensacyjnego z wykonaniem komina systemowego wyprowadzonego ponad dach. Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 5 lutego 2021 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.905.2020.2.SR.
REKLAMA
Ulga termomodernizacyjna - warunki
Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielowi lub współwłaścicielowi istniejącego już budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane.
Katalog wydatków podlegających odliczeniu znajduje się w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych i wyłącznie w zakresie tych wydatków, podatnikowi przysługuje ulga termomodernizacyjna.
Zobacz: Ulga termomodernizacyjna - wykaz materiałów i usług objętych ulgą
Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem takiego budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.
Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.
Ulga termomodernizacyjna - instalacja gazowa
REKLAMA
Z przedstawionego we wniosku o interpretację opisu stanu faktycznego wynika, że w 2018 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem zakupili działkę nr … wraz z istniejącym parterowym budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym (jest to budynek mieszkalny jednorodzinny zgodnie z definicją ustawy Prawo budowlane). W dniu 4 marca 2019 r. małżonkowie uzyskali pozwolenie na budowę – na inwestycję polegającą na nadbudowie i rozbudowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z wewnętrzną instalacją gazową.
Małżonkowie ponieśli m.in. koszty związane z budową przyłącza gazowego, dociepleniem fundamentów oraz przegród budowlanych, wymianą pieca opalanego na paliwo stałe na kocioł gazowy kondensacyjny, wykonaniem wewnętrznej instalacji grzewczej wraz z instalacją przygotowania ciepłej wody użytkowej, wymianą stolarki zewnętrznej (okna), montażem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła z powietrza wywiewanego. Poniesione wydatki miały na celu termomodernizację budynku: zmniejszenie zapotrzebowania na energię na potrzeby ogrzewania, podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania budynku mieszkalnego. Faktury zostały wystawione na obydwoje małżonków przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.
Poniesione wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne pozostawały i nadal pozostają w ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej. W 2019 r. Wnioskodawczyni uzyskała dochód opodatkowany według skali podatkowej. W 2019 r. mąż Wnioskodawczyni także uzyskał dochód opodatkowany według skali podatkowej.
Według Wnioskodawczyni, w związku z możliwością skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej może uwzględnić następujące koszty:
- budowa przyłącza gazowego,
- instalacja gazowa od przyłącza do budynku,
- docieplenie i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej fundamentów oraz ścian nadziemia pozostawionych,
- zakup oraz instalacja kotła gazowego kondensacyjnego z wykonaniem komina systemowego wyprowadzonego ponad dach, kwota pomniejszona o wysokość dotacji, uzyskanej z … (12 000 zł),
- wykonanie wewnętrznej instalacji grzewczej w postaci ogrzewania podłogowego z wylewką betonową oraz z instalacją przygotowania ciepłej wody użytkowej,
- wymiana stolarki zewnętrznej – kwota ograniczona do okien w ścianach zachowanych,
- montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła z powietrza wywiewanego.
Wydatki poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego zostaną uwzględnione przez Wnioskodawczynię w ramach ulgi termomodernizacyjnej w odniesieniu do istniejącej części budynku mieszkalnego.
Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz powołane przepisy prawa, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że Wnioskodawczyni ma możliwość w rozliczeniu rocznym składanym za 2019 r. od podstawy obliczenia podatku odliczenia wydatków poniesionych w 2019 r. na budowę przyłącza gazowego, docieplenie fundamentów oraz przegród budowlanych, wymianę pieca opalanego na paliwo stałe na kocioł gazowy kondensacyjny, wykonanie wewnętrznej instalacji grzewczej wraz z instalacją przygotowania ciepłej wody użytkowej, wymianę stolarki zewnętrznej (okna), montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła z powietrza wywiewanego w budynku mieszkalnym, którego Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką, w ramach ulgi termomodernizacyjnej na podstawie art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poniesionych wyłącznie na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w odniesieniu do istniejącej części budynku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat