REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga termomodernizacyjna - czy można odliczyć instalację gazową?

Ulga termomodernizacyjna - czy można odliczyć instalację gazową?
Ulga termomodernizacyjna - czy można odliczyć instalację gazową?
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

REKLAMA

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna a instalacja gazowa. Czy wymienione przez ustawodawcę wydatki poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego obejmują instalację przyłącza gazowego oraz instalację kotła gazowego kondensacyjnego?

Podatnik ma możliwość w rozliczeniu rocznym PIT odliczenia wydatków poniesionych na budowę przyłącza gazowego w ramach ulgi termomodernizacyjnej na podstawie art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ma także możliwość odliczenia wydatków poniesionych na zakup i instalację kotła gazowego kondensacyjnego z wykonaniem komina systemowego wyprowadzonego ponad dach. Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 5 lutego 2021 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.905.2020.2.SR.

Autopromocja

Ulga termomodernizacyjna - warunki

Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielowi lub współwłaścicielowi istniejącego już budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane.

Katalog wydatków podlegających odliczeniu znajduje się w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych i wyłącznie w zakresie tych wydatków, podatnikowi przysługuje ulga termomodernizacyjna.

Zobacz: Ulga termomodernizacyjna - wykaz materiałów i usług objętych ulgą

Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem takiego budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

Ulga termomodernizacyjna - instalacja gazowa

Z przedstawionego we wniosku o interpretację opisu stanu faktycznego wynika, że w 2018 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem zakupili działkę nr … wraz z istniejącym parterowym budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym (jest to budynek mieszkalny jednorodzinny zgodnie z definicją ustawy Prawo budowlane). W dniu 4 marca 2019 r. małżonkowie uzyskali pozwolenie na budowę – na inwestycję polegającą na nadbudowie i rozbudowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z wewnętrzną instalacją gazową.

Małżonkowie ponieśli m.in. koszty związane z budową przyłącza gazowego, dociepleniem fundamentów oraz przegród budowlanych, wymianą pieca opalanego na paliwo stałe na kocioł gazowy kondensacyjny, wykonaniem wewnętrznej instalacji grzewczej wraz z instalacją przygotowania ciepłej wody użytkowej, wymianą stolarki zewnętrznej (okna), montażem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła z powietrza wywiewanego. Poniesione wydatki miały na celu termomodernizację budynku: zmniejszenie zapotrzebowania na energię na potrzeby ogrzewania, podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania budynku mieszkalnego. Faktury zostały wystawione na obydwoje małżonków przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

Poniesione wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne pozostawały i nadal pozostają w ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej. W 2019 r. Wnioskodawczyni uzyskała dochód opodatkowany według skali podatkowej. W 2019 r. mąż Wnioskodawczyni także uzyskał dochód opodatkowany według skali podatkowej.

Według Wnioskodawczyni, w związku z możliwością skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej może uwzględnić następujące koszty:

  • budowa przyłącza gazowego,
  • instalacja gazowa od przyłącza do budynku,
  • docieplenie i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej fundamentów oraz ścian nadziemia pozostawionych,
  • zakup oraz instalacja kotła gazowego kondensacyjnego z wykonaniem komina systemowego wyprowadzonego ponad dach, kwota pomniejszona o wysokość dotacji, uzyskanej z … (12 000 zł),
  • wykonanie wewnętrznej instalacji grzewczej w postaci ogrzewania podłogowego z wylewką betonową oraz z instalacją przygotowania ciepłej wody użytkowej,
  • wymiana stolarki zewnętrznej – kwota ograniczona do okien w ścianach zachowanych,
  • montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła z powietrza wywiewanego.

Wydatki poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego zostaną uwzględnione przez Wnioskodawczynię w ramach ulgi termomodernizacyjnej w odniesieniu do istniejącej części budynku mieszkalnego.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz powołane przepisy prawa, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że Wnioskodawczyni ma możliwość w rozliczeniu rocznym składanym za 2019 r. od podstawy obliczenia podatku odliczenia wydatków poniesionych w 2019 r. na budowę przyłącza gazowego, docieplenie fundamentów oraz przegród budowlanych, wymianę pieca opalanego na paliwo stałe na kocioł gazowy kondensacyjny, wykonanie wewnętrznej instalacji grzewczej wraz z instalacją przygotowania ciepłej wody użytkowej, wymianę stolarki zewnętrznej (okna), montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła z powietrza wywiewanego w budynku mieszkalnym, którego Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką, w ramach ulgi termomodernizacyjnej na podstawie art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poniesionych wyłącznie na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w odniesieniu do istniejącej części budynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA