Ulga sponsoringowa (ulga CSR) od 2022 roku
REKLAMA
REKLAMA
Ulga CSR (sponsoringowa) w PIT i CIT
Nowe rozwiązanie, jakim jest ulga CSR, co do zasady będzie przeznaczona dla wszystkich przedsiębiorców. Będą oni mogli odliczyć od podstawy opodatkowania dodatkowo 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność: sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę.
Oznacza to, że podatnik, który spełni określone w ustawie warunki, będzie mógł odliczyć łącznie 150 proc. poniesionych kosztów - przy czym, 100 proc. będzie standardowo zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, a następnie 50 proc. tych samych kosztów zostanie ponownie odliczone od podstawy opodatkowania. Ulga będzie odliczana maksymalnie do wysokości dochodów uzyskanych w roku podatkowym. Nowa preferencja, podobnie jak funkcjonująca już od kilku lat ulga na badania i rozwój, będzie odliczana w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty.
REKLAMA
Za koszty kwalifikowane będzie można uznać m.in.:
- zakup sprzętu sportowego, pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego (przykładowe koszty za uzasadnieniem do ustawy)
- finansowanie stypendium sportowego.
- koszty poniesione również na imprezę sportową niebędącą masową imprezą sportową.
- koszty poniesione na rzecz instytucji kultury, wpisanych do rejestru instytucji kultury, a także na finansowanie działalności kulturalnej realizowanej przez uczelnie artystyczne i publiczne szkoły artystyczne.
- koszty poniesione na stypendia dla studenta za wyniki w nauce albo w sporcie oraz na stypendia naukowe dla doktorantów, koszty opłat związanych z kształceniem zatrudnionego pracownika na studiach, studiach podyplomowych oraz innych formach kształcenia, koszty wynagrodzeń studentów na praktykach w zakładach pracy.
Odliczeniu będą podlegały koszty, które nie zostały podatnikowi zwrócone w jakikolwiek sposób lub nie zostały wcześniej odliczone od dochodu. Ulga będzie odliczana w zeznaniu rocznym, przy czym będą również wykazywane poniesione koszty uwzględnione w uldze podatkowej.
Korzyścią dla podatnika będzie to, że oprócz zaliczenia poniesionych kosztów do KUP, będzie miał prawo do dodatkowej preferencji w podatku dochodowym poprzez odliczenie od podstawy obliczenia podatku połowy poniesionych kosztów.
Darowizna nie może być kosztem podatkowym
Warunkiem potrącenia od przychodu wydatków na sport, kulturę i naukę jest wzajemność świadczeń. Jeżeli firma jedynie wpłaci pieniądze, aby wesprzeć dany klub sportowy, to zostanie to potraktowane jako darowizna. Ta natomiast nie może być ujęta w kosztach uzyskania przychodu (na darowizny przysługuje odrębne odliczenie przewidziane w ustawach o PIT i CIT).
Inaczej będzie, gdy firma zasponsoruje klub piłkarski, ale w zamian na trybunach i koszulkach pojawia się jej logo. Wówczas można uznać, że wydatek miał na celu osiągnięcie przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów – jako wydatek na cele reklamowe, promocyjne. Istotne jest tylko, aby w tym zakresie podpisać umowę sponsoringową i jej przestrzegać.
Jak obliczyć ulgę?
REKLAMA
Przykład liczbowy:
Jeśli przedsiębiorca zainwestuje w działalność CSR 1 mln PLN(i płaci podatek w wysokości 19%), ulga podatkowa pozwoli mu odzyskać 95 tys. PLN
(1 mln PLN x 50% x 19% podatek = 95 tys. PLN)
Przy czym kwota wydatków poniesionych na ulgę CSR nie może przekroczyć wysokości osiągniętego dochodu z innych źródeł przychodu niż z zysków kapitałowych.
Już teraz podatnicy ponoszący wydatki, które znajdują się w katalogu kosztów kwalifikowanych powinni zastanowić się nad dokonaniem wstępnej analizy zawartych umów związanych z działalnością CSR, a także przyjrzeć się ponoszonym kosztom ponoszonym na kulturę bądź wydatki związane ze sportem tj. zakup sprzętu sportowego czy organizację imprez sportowych.
Grzegorz Kuś, Director
Marcin Idczak, Senior Associate
Szymon Artemiak, Associate
PwC Polska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat