REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna na fundację prowadzącą szkołę – czy można ją odliczyć w rocznym zeznaniu PIT

Darowizna na fundację prowadzącą szkołę – czy można ją odliczyć w rocznym zeznaniu PIT
Darowizna na fundację prowadzącą szkołę – czy można ją odliczyć w rocznym zeznaniu PIT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z odliczenia od dochodu w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych mogą korzystać tylko faktyczne darowizny na cele pożytku publicznego. Takimi darowiznami nie są zdaniem organów podatkowych pieniądze przekazywane na rzecz fundacji, prowadzącej szkołę, w której uczą się dzieci podatnika. Nie ma przy tym znaczenia, że takie wpłaty są w dokumentach (umowa, przelewy) nazywane darowiznami.

Tak zinterpretował przepisy ustawy o PIT Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 7 stycznia 2016 r. Jeszcze w 2011 roku ten sam organ podatkowy pozwalał co do zasady na takie odliczenie mimo, że w tym czasie nie zmienił się stan prawny.

Autopromocja

Fundacje non-profit prowadzą szkoły, rodzice chcą odliczać darowizny na fundacje

Część szkół, czy przedszkoli jest prowadzonych przez fundacje non-profit. Fundacje te pozyskują środki w szczególności od rodziców ale wszelkie wpływy przeznaczają wyłącznie na cele oświatowo-edukacyjne realizowane w tych placówkach edukacyjnych.

Od kiedy tego typu fundacje prowadziły swoją działalność, rodzice dzieci uczęszczających do szkół prowadzonych przez te fundacje zastanawiali się, czy wpłaty na rzecz tych fundacji (nazywane często darowiznami) można odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Odliczenie darowizn na cele pożytku publicznego jest bowiem możliwe również na cele edukacyjne, oświatowe, czy wychowawcze.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewiele było dotąd stanowisk fiskusa w tym przedmiocie.

Pozytywnie dla podatników wypowiedział się np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 16 września 2011 r.  (IPPB4/415-487/11-4/JK2).

W rozpatrywanym wtedy stanie faktycznym, występujący o interpretację podatnik wskazał, że wpłaca co miesiąc darowiznę na fundację „non profit”, prowadzącą od lat działalność pożytku publicznego w formie szkół stopnia podstawowego, liceum i gimnazjum. Fundacja ta realizuje cele edukacji dzieci i młodzieży, w oparciu o środki budżetowe i darowizny rodziców. Darowizny podatnika wpływają w formie przelewów na rachunek bankowy fundacji z zaznaczeniem, iż przeznaczone są na cele edukacyjne.

Przy okazji warto zauważyć, że te wpłaty nazywane „darowiznami” nie były przeznaczane na konkretną szkołę, w której uczy się dziecko podatnika. Te darowizny mogły być zatem przeznaczone przez fundację na dowolną placówkę oświatową.

Organ podatkowy uznał wtedy, że takie darowizny podlegają odliczeniu od dochodu. Zastrzegł jednocześnie, że w postępowaniu w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie ma możliwości ustalenia, czy opisana darowizna ma charakter bezzwrotnego świadczenia. Takie ustalenie można bowiem poczynić w ewentualnym postępowaniu podatkowym.

Druki PIT i broszury informacyjne MF

Czesne to nie darowizna

To ostatnie zastrzeżenie jest znamienne. Zgodnie z kodeksem cywilnym (art. 888 § 1) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Jak więc widać darowizną jest tylko świadczenie bezpłatne, za które nie możemy oczekiwać żadnego innego ekwiwalentnego świadczenia.

Zatem za darowiznę nie można uznać najprawdopodobniej jednorazowej czy okresowej wpłaty pieniędzy na konto fundacji prowadzącej szkołę, w której uczy się nasze dziecko. O ile oczywiście bez tej wpłaty (wpłat) niemożliwe byłoby uczęszczanie naszego dziecka do tej szkoły.

Potwierdził to (będący już bardziej zdecydowany i stanowczy) ten sam Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 7 stycznia 2016 r.  (IPPB4/4511-1318/15-2/JK).

Interpretacja ta była wydana na podstawie analogicznego stanu faktycznego, jak ww. interpretacja z 2011 roku.

Dziecko podatnika chodzi do szkoły prowadzonej jako część działalności statutowej pewnej fundacji.  Celem statutowym tej fundacji jest  gromadzenie środków finansowych i materialnych na rzecz pomocy finansowej i rzeczowej dla podejmowania działalności edukacyjnej, wszelkich form wychowania dzieci i młodzieży w tym w szczególności na organizację, utrzymanie i prowadzenie szkół niepublicznych. Fundacja organizacją non-profit – pozyskiwane przez nią środki są przeznaczone na utrzymanie prowadzonych przez nią szkół. Przy czym w umowie podatnika z fundacją jest napisane jednoznacznie, że wpłaty które wnosi podatnik na konto fundacji stanowią darowiznę na rzecz jej działalności statutowej.

Organ podatkowy w wydanej interpretacji, powołując się właśnie na art. 888 § 1 kodeksu cywilnego wskazał, że darowizna musi mieć charakter bezpłatny, tzn. nie może mieć odpowiednika w świadczeniu drugiej strony umowy. Umowa darowizny jest bowiem umową jednostronnie zobowiązującą.

Jak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie:

(…) świadczenie darczyńcy jest bezpłatne wtedy, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Nieodpłatność ta oznacza, że darczyńca nie może uzyskać jakiegokolwiek ekwiwalentu w zamian za dokonaną darowiznę ani w chwili jej dokonywania ani też w przyszłości.

Dlatego też wpłaty podatnika na konto fundacji nie mogą zostać uznane za darowizny, bo były one de facto zapłatą za naukę dziecka w szkole prowadzonej przez fundację.

W konsekwencji podatnik nie może odliczyć tych darowizn od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.


Odliczenie darowizn w ustawie o PIT

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29–30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4, 4a–4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot darowizn przekazanych na cele:

a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizujących te cele, z zastrzeżeniem ust. 6e

b) kultu religijnego,

c) krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681, z późn. zm.), w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 tej ustawy

w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Zatem podstawowym warunkiem odliczenia od dochodu jest dokonanie darowizny (w rozumieniu definicji z art. 888 § 1 kodeksu cywilnego) oraz przeznaczenie jej na cel wymieniony w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA