REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z PIT dla młodych - decyduje dzień wypłaty wynagrodzenia

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Zwolnienie z PIT dla młodych - decyduje dzień wypłaty wynagrodzenia
Zwolnienie z PIT dla młodych - decyduje dzień wypłaty wynagrodzenia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wydawać by się mogło, że zwolnienie z PIT dla młodych powinno przysługiwać do końca miesiąca, w którym podatnik ukończył 26. rok życia, bez względu na datę przelewu wynagrodzenia. Tak jednak nie jest, płatnicy muszą pilnować, którego dnia pracownik ma 26. urodziny. Tak wynika z wyjaśnień udzielonych przez Ministerstwo Finansów.

Już w tym roku płatnicy muszą pilnować, którego dnia pracownik kończy 26 lat – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie DGP. To ważna informacja, bo z przepisu przejściowego można byłoby wnioskować co innego - że obowiązek ten pojawi się dopiero w 2020 r.

Autopromocja

Resort wyjaśnił też inne kwestie budzące wątpliwości. Z jego odpowiedzi wynika, że liczy się dzień przelewu - czy ma miejsce przed dniem 26. urodzin pracownika, czy już po tym dniu. Jeżeli wypłata nastąpi do dnia 26. urodzin włącznie, to zwolnienie wchodzi jeszcze w grę. Jeżeli po dniu 26. urodzin - to płatnik musi potrącić zaliczkę na podatek.

Przepis przejściowy

Wszystko to nie wynika wprost z nowych przepisów o zerowym PIT. W uzasadnieniu do projektu Ministerstwo Finansów napisało jedynie, że o uldze decydował będzie wiek podwładnego na moment uzyskania przychodu i że wiek ten trzeba ustalać z uwzględnieniem pełnej daty urodzenia, a nie tylko roku.

Co innego można by wnioskować z przepisu przejściowego zamieszczonego w nowelizacji z 4 lipca br. (Dz.U. poz. 1394). Chodzi o art. 5 ust. 3. Mówi on, że płatnik, stosując zwolnienie już w tym roku (na podstawie oświadczenia pracownika o prawie do preferencji na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT), nie pobiera zaliczek do końca miesiąca, w którym przychód jest zwolniony z podatku.

Z przepisu tego można byłoby więc wnioskować, że chodzi o zwolnienie do końca miesiąca, w którym przychód przekroczył limit kwotowy (w 2019 r. jest to 35 636,67 zł) lub w którym pracownik ukończył 26 lat (przychód i wiek to dwa niezależne kryteria zwolnienia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydawać by się więc mogło, że jeszcze w tym roku dzień urodzin nie ma aż tak istotnego znaczenia. Zerowy PIT powinien przysługiwać do końca miesiąca, w którym podatnik ukończył 26. rok życia, bez względu na datę przelewu pensji.

Decyduje data urodzin

Z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie DGP wynika jednak co innego. Już w tym roku liczy się data wypłaty wynagrodzenia - wyjaśnia resort. Tłumaczy więc, że jeżeli podatnik kończy 26 lat w 2019 r., np. we wrześniu, to zwolnienie ma zastosowanie również we wrześniu, ale wyłącznie do przychodów otrzymanych do dnia 26. urodzin, czyli nie później niż w dniu urodzin. Przy czym - jak dodaje MF - w tym wypadku "nie ustala się proporcji kwoty zwolnienia".

Co to w praktyce oznacza? Liczy się dzień przelewu - czy ma miejsce przed dniem 26. urodzin pracownika, czy już po tym dniu (zakładając, że przychód pracownika nie przekroczył limitu kwotowego). Jeżeli wypłata nastąpi po dniu 26. urodzin, to płatnik ma obowiązek obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek (patrz ramka z pełną odpowiedzią MF).

Przykład

Pracownik kończy 26 lat 17 października. Pensja za ten miesiąc zostanie mu przelana, zgodnie z planem płac, 30 października. W tej sytuacji pracownik nie skorzysta ze zwolnienia, a płatnik potrąci zaliczkę na PIT. Gdyby przelew nastąpił 15 października, wynagrodzenie byłoby jeszcze zwolnione z PIT.

Zasada ta ma zastosowanie do przychodów uzyskanych w bieżącym roku (po 31 lipca), jak i w kolejnych latach podatkowych - twierdzi Ministerstwo Finansów. Z odpowiedzi resortu można więc wnioskować, że przepis przejściowy nie wprowadza odrębnych zasad stosowania zwolnienia w stosunku do bieżącego roku.

W urodziny też zwolnienie

Dobra wiadomość jest taka, że w świetle wyjaśnień MF wypłata dokonana w dniu 26. urodzin również nie jest opodatkowana (podlega zwolnieniu). Gdyby bowiem stosować przepisy kodeksu cywilnego, to wniosek mógłby być inny. Zgodnie z art. 112 k.c. przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin oznaczony w latach upływa z początkiem ostatniego dnia. To by wskazywało, że zwolnienie należy się tylko do dnia poprzedzającego dzień urodzin.

Ministerstwo Finansów przyjęło jednak wykładnię korzystną dla podatników.

Przykład

Podatnik urodził się 20 października 1993 r. Przychód pozostawiony mu do dyspozycji 20 października 2019 r. będzie jeszcze zwolniony z PIT.

MF dodało również, że zwolnieniem są objęte przychody, które podatnik otrzyma do dnia 26. urodzin, niezależnie od tego, za jaki okres podatnik otrzymał należność.

Dzień wypłaty

Nasuwa się jeszcze jedno pytanie - skoro dla celów zwolnienia z PIT tak istotna jest data urodzin, to czy decydujący jest moment zlecenia przelewu przez pracodawcę, czy otrzymania pensji?

W odpowiedzi Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że wprowadzenie zwolnienia dla młodych nie zmieniło zasad dotyczących momentu powstawania przychodu. Tak, jak dotychczas, w przypadku należności ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z umów-zleceń, przychód powstaje w momencie jego otrzymania lub postawienia go do dyspozycji, a więc w momencie obciążenia rachunku pracodawcy - wyjaśnia MF. W przypadku zatem przelewów istotny jest dzień obciążenia konta firmy. Jest to bowiem moment wypłaty. ©℗

Odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytania DGP:

Przepis art. 5 ust. 3 ustawy nowelizującej należy stosować łącznie z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT, zgodnie z którym wolne od podatku są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów-zleceń, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy PIT, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty limitu.

Zatem w przypadku, gdy podatnik kończy 26 lat w bieżącym roku podatkowym (np. 18 września), to zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT ma zastosowanie również we wrześniu, jednakże wyłącznie do przychodów otrzymanych do dnia 26. urodzin, czyli nie później, niż 18 września 2019 r. Zasada ta ma zastosowanie zarówno do przychodów uzyskanych w bieżącym roku (po 31 lipca), jak i w kolejnych latach podatkowych.

W odniesieniu do przychodów otrzymanych w miesiącu utraty prawa do zwolnienia (w omawianym przykładzie jest to wrzesień) nie ustala się proporcji kwoty zwolnienia. Jednocześnie, jeżeli w miesiącu utraty prawa do zwolnienia podatnik - oprócz przychodów objętych zwolnieniem - otrzyma podlegające opodatkowaniu przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów-zleceń, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy PIT, obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki w związku z tymi przychodami występuje już w tym miesiącu (czyli we wrześniu). ©℗

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

opinia

Wyjaśnienia ministerstwa mogą zaskoczyć wielu płatników

Anna Misiak partner, szef zespołu podatków osobistych i doradztwa dla Pracodawców w MDDP

W świetle wyjaśnień MF regulacja przejściowa na ten rok staje się bezprzedmiotowa. Artykuł 5 nowelizacji jasno mówi, że zwolnienie powinno się stosować do końca miesiąca, w którym pracownik kończy 26 lat. Tymczasem stanowisko resortu jest takie, że już w tym roku płatnicy stosujący zwolnienie (na podstawie oświadczeń otrzymanych od swoich pracowników) powinni kontrolować moment wypłaty, jeżeli chcą, by ich pracownicy czy zleceniobiorcy korzystali ze zwolnienia w miesiącu, w którym kończą 26 lat. Płatnicy mogli spodziewać się, że taki mechanizm będzie miał zastosowanie dopiero od 2020 r.

Z pewnością krytycznie należy ocenić to, że przepisy są pisane pośpiesznie i nieprecyzyjnie, a Ministerstwo Finansów tłumaczy, jak należy je stosować, dopiero po ich wejściu w życie, gdy pojawiają się coraz to nowe wątpliwości.

Dla płatników i podatników istotne na ten moment jest to, że wypłata dokonana po dniu 26. urodzin pracownika nie jest objęta zwolnieniem. Stosuje się je do dnia urodzin włącznie, co wprost wynika ze stanowiska MF. Oznacza to, że ulgą zostały objęte przychody, które podatnik otrzyma w wyniku przelewu zrobionego najpóźniej w dniu jego 26. urodzin.

Jeśli przelewy pensji są robione w firmie zbiorczo, danego dnia miesiąca (a tak zwykle jest), to pracownicy, dla których dzień 26. urodzin przypada w danym miesiącu po dniu wypłaty, z ulgi po prostu nie skorzystają, a więc za ten miesiąc ją stracą.

W przypadku płatników, którzy mają systemowo rozwiązany temat naliczania i wypłacania pensji, praktycznym problemem może być zmiana modelu wypłat tylko dla niektórych pracowników - tych, którzy kończą 26 lat przed dotychczas zaplanowaną wypłatą. Mimo chęci ze strony pracodawcy trudnością może być umożliwienie takim pracownikom skorzystania ze zwolnienia. ©℗

Magdalena Majkowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od kiedy KSeF?

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

REKLAMA