REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak wypełnić deklarację PIT-6
Jak wypełnić deklarację PIT-6
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Deklaracja podatkowa PIT-6 ma zastosowanie w przypadku podatników, którzy uzyskują dochody z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy użyciu norm szacunkowych dochodu. W artykule prezentujemy wzór deklaracji oraz podpowiadamy jak ją prawidłowo wypełnić i złożyć.

Obowiązek podatkowy

Autopromocja

Podatnicy, którzy dochody z działów specjalnych produkcji rolnej ustalają przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są obowiązani składać urzędowi skarbowemu deklarację według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku podatkowym.

Deklaracją właściwą dla tego rodzaju podatników jest deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu – PIT-6.

Podatnicy, którzy dochody z działów specjalnych produkcji rolnej ustalają przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu, są obowiązani wpłacać do kasy lub na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości ustalonej decyzją naczelnika tego urzędu skarbowego obniżone o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w tym miesiącu przez podatnika w terminach:

-  do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (w przypadku zaliczek miesięcznych),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka (w przypadku zaliczek kwartalnych).

Przy czym zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Jeżeli podatnicy osiągają poza dochodem z działów specjalnych produkcji rolnej inne dochody, od dochodów tych opłacają zaliczki na odrębnych zasadach, bez łączenia tych dochodów z dochodem z działów specjalnych produkcji rolnej.

Deklaracja PIT-6 przeznaczona jest dla podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, którzy wybrali opodatkowanie według skali podatkowej.

Działy specjalne produkcji rolnej

Działy specjalne produkcji rolnej są odrębnym źródłem przychodów, zalicza się do nich: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Zobacz wskaźnik: Działy specjalne produkcji rolnej

Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej. Dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego.

Podatnik może dokonać wyboru, czy dochód z działów specjalnych produkcji rolnej będzie ustalany metodą szacunkową, czy w oparciu o prowadzone przez podatnika księgi (podatkową księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe). Obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe są osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą.

Termin składania deklaracji

Podatnicy są obowiązani składać deklarację PIT-6 w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego.

Natomiast w przypadku rozpoczęcia prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej w ciągu roku podatkowego - w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Urząd właściwy do złożenia deklaracji

Odpowiednim urzędem skarbowym do złożenia deklaracji PIT-6 jest urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

Deklarację można złożyć w wersji elektronicznej za pośrednictwem portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl).

Polecamy: Jak rozliczyć VAT od sprzedaży dokonywanej przez rolników

Wzór deklaracji

Wzór deklaracji PIT-6, w wersji 12, który obowiązuje do 1 stycznia 2016 r. i stosuje się go do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia 2016 r., został określony w drodze rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 listopada 2015 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2015 poz. 1998).

Deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu – PIT-6

infoRgrafika

infoRgrafika


infoRgrafika

infoRgrafika

Zasady wypełniania

Część A. MIEJSCE I CEL SKŁADANIA DEKLARACJI

W poz. 5 podajemy urząd skarbowy, do którego adresowana jest deklaracja. Przy czym ilekroć w deklaracji jest mowa o urzędzie skarbowym, w tym urzędzie skarbowym, do którego adresowana jest deklaracja – oznacza to urząd skarbowy, przy pomocy którego właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego wykonuje swoje zadania.

W poz. 6 określamy cel złożenia formularza, czyli zaznaczyć właściwy kwadrat: złożenie deklaracji lub korekta deklaracji. Korekta deklaracji zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.).

Części B. DANE IDENTYFIKACYJNE PODATNIKA

W poz. 7-9 podajemy odpowiednio nazwisko, pierwsze imię i datę urodzenia (dzień - miesiąc - rok).

Części C. MIEJSCA PROWADZENIA DZIAŁÓW SPECJALNYCH PRODUKCJI ROLNEJ

Deklaracja przewiduje możliwość uwzględnienia kilku miejsc prowadzenia działalności.

W poz. 10-19 należy podać następujące dane:

- Kraj,

- Województwo,

- Powiat,

- Gmina,

- Ulica,

- Nr domu,

- Nr lokalu,

- Miejscowość,

- Kod pocztowy,

- Poczta.

Analogicznie, w przypadku prowadzenia działów specjalnych także w innych lokalizacjach, należy wypełnić poz. 20-29 oraz poz. 30-39.

Część D. OBLICZENIE DOCHODU

W tej części deklaracji kolumna a służy do określenia rodzaju produkcji.

W kolumnie b należy wpisywać dwucyfrowe oznaczenia działów specjalnych produkcji rolnej z listy podanej w części G.

W kolumnie c należy wpisać tylko rozmiary produkcji bez określenia jednostek miar.

W kolumnie d wskazuje się normy szacunkowe dochodu rocznego.

W kolumnie e należy podać procentowy udział w dochodzie.

Przy czym, jeżeli dział specjalny produkcji rolnej prowadzony jest np. w formie spółki niebędącej osobą prawną lub wspólnie przez małżonków, w kolumnie c należy podać rozmiar prowadzonego wspólnie działu, natomiast w kolumnie e, udział w dochodzie, który odpowiada przysługujące mu prawu do udziału w zysku.

W kolumnie f należy wykazać dochód do opodatkowania.

PRZYKŁAD

Osoba prowadząca samodzielnie uprawę roślin ozdobnych w tunelach foliowych ogrzewanych, o powierzchni np. 5000 m2, powinna wypełnić deklarację w następujący sposób:

Rodzaj produkcji: Rośliny ozdobne w tunelach foliowych ogrzewanych

Numer działu: 04

Rozmiar: 5000

Udział w dochodzie:100%

Uwaga!

Wykaz działów specjalnych produkcji rolnej wraz z kodami i jednostkami miar znajduje się w części G.

Część E. PODPIS PODATNIKA / PEŁNOMOCNIKA

W poz. 149 należy złożyć podpis. Natomiast w przypadku pełnomocnictwa, w poz.150 pełnomocnik podaje swoje imię i nazwisko i składa podpis.

Część F. ADNOTACJE URZĘDU SKARBOWEGO

Ta część przeznaczona jest na uwagi urzędu skarbowego.

Część G. WYKAZ DZIAŁÓW SPECJALNYCH PRODUKCJI ROLNEJ I STOSOWANYCH JEDNOSTEK MIAR

W tej części znajduje się wykaz poszczególnych działów specjalnych produkcji rolnej wraz z jednostkami miar.

Należy mieć na uwadze, że w przypadku podania nieprawdy lub zatajenia prawdy i przez to narażenie podatku na uszczuplenie grozi odpowiedzialność przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym.

Podstawa prawna:

- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 listopada 2015 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2015 poz. 1998),

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 1550).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA