REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić deklarację PIT-6

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak wypełnić deklarację PIT-6
Jak wypełnić deklarację PIT-6
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Deklaracja podatkowa PIT-6 ma zastosowanie w przypadku podatników, którzy uzyskują dochody z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy użyciu norm szacunkowych dochodu. W artykule prezentujemy wzór deklaracji oraz podpowiadamy jak ją prawidłowo wypełnić i złożyć.

Obowiązek podatkowy

REKLAMA

Autopromocja

Podatnicy, którzy dochody z działów specjalnych produkcji rolnej ustalają przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są obowiązani składać urzędowi skarbowemu deklarację według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku podatkowym.

Deklaracją właściwą dla tego rodzaju podatników jest deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu – PIT-6.

Podatnicy, którzy dochody z działów specjalnych produkcji rolnej ustalają przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu, są obowiązani wpłacać do kasy lub na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości ustalonej decyzją naczelnika tego urzędu skarbowego obniżone o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w tym miesiącu przez podatnika w terminach:

-  do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (w przypadku zaliczek miesięcznych),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka (w przypadku zaliczek kwartalnych).

Przy czym zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Jeżeli podatnicy osiągają poza dochodem z działów specjalnych produkcji rolnej inne dochody, od dochodów tych opłacają zaliczki na odrębnych zasadach, bez łączenia tych dochodów z dochodem z działów specjalnych produkcji rolnej.

Deklaracja PIT-6 przeznaczona jest dla podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, którzy wybrali opodatkowanie według skali podatkowej.

Działy specjalne produkcji rolnej

Działy specjalne produkcji rolnej są odrębnym źródłem przychodów, zalicza się do nich: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Zobacz wskaźnik: Działy specjalne produkcji rolnej

Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej. Dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego.

Podatnik może dokonać wyboru, czy dochód z działów specjalnych produkcji rolnej będzie ustalany metodą szacunkową, czy w oparciu o prowadzone przez podatnika księgi (podatkową księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe). Obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe są osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą.

Termin składania deklaracji

Podatnicy są obowiązani składać deklarację PIT-6 w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego.

Natomiast w przypadku rozpoczęcia prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej w ciągu roku podatkowego - w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Urząd właściwy do złożenia deklaracji

Odpowiednim urzędem skarbowym do złożenia deklaracji PIT-6 jest urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

Deklarację można złożyć w wersji elektronicznej za pośrednictwem portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl).

Polecamy: Jak rozliczyć VAT od sprzedaży dokonywanej przez rolników

Wzór deklaracji

Wzór deklaracji PIT-6, w wersji 12, który obowiązuje do 1 stycznia 2016 r. i stosuje się go do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia 2016 r., został określony w drodze rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 listopada 2015 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2015 poz. 1998).

Deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu – PIT-6

infoRgrafika

infoRgrafika


infoRgrafika

infoRgrafika

Zasady wypełniania

Część A. MIEJSCE I CEL SKŁADANIA DEKLARACJI

W poz. 5 podajemy urząd skarbowy, do którego adresowana jest deklaracja. Przy czym ilekroć w deklaracji jest mowa o urzędzie skarbowym, w tym urzędzie skarbowym, do którego adresowana jest deklaracja – oznacza to urząd skarbowy, przy pomocy którego właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego wykonuje swoje zadania.

W poz. 6 określamy cel złożenia formularza, czyli zaznaczyć właściwy kwadrat: złożenie deklaracji lub korekta deklaracji. Korekta deklaracji zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.).

Części B. DANE IDENTYFIKACYJNE PODATNIKA

W poz. 7-9 podajemy odpowiednio nazwisko, pierwsze imię i datę urodzenia (dzień - miesiąc - rok).

Części C. MIEJSCA PROWADZENIA DZIAŁÓW SPECJALNYCH PRODUKCJI ROLNEJ

Deklaracja przewiduje możliwość uwzględnienia kilku miejsc prowadzenia działalności.

W poz. 10-19 należy podać następujące dane:

- Kraj,

- Województwo,

- Powiat,

- Gmina,

- Ulica,

- Nr domu,

- Nr lokalu,

- Miejscowość,

- Kod pocztowy,

- Poczta.

Analogicznie, w przypadku prowadzenia działów specjalnych także w innych lokalizacjach, należy wypełnić poz. 20-29 oraz poz. 30-39.

Część D. OBLICZENIE DOCHODU

W tej części deklaracji kolumna a służy do określenia rodzaju produkcji.

W kolumnie b należy wpisywać dwucyfrowe oznaczenia działów specjalnych produkcji rolnej z listy podanej w części G.

W kolumnie c należy wpisać tylko rozmiary produkcji bez określenia jednostek miar.

W kolumnie d wskazuje się normy szacunkowe dochodu rocznego.

W kolumnie e należy podać procentowy udział w dochodzie.

Przy czym, jeżeli dział specjalny produkcji rolnej prowadzony jest np. w formie spółki niebędącej osobą prawną lub wspólnie przez małżonków, w kolumnie c należy podać rozmiar prowadzonego wspólnie działu, natomiast w kolumnie e, udział w dochodzie, który odpowiada przysługujące mu prawu do udziału w zysku.

W kolumnie f należy wykazać dochód do opodatkowania.

PRZYKŁAD

Osoba prowadząca samodzielnie uprawę roślin ozdobnych w tunelach foliowych ogrzewanych, o powierzchni np. 5000 m2, powinna wypełnić deklarację w następujący sposób:

Rodzaj produkcji: Rośliny ozdobne w tunelach foliowych ogrzewanych

Numer działu: 04

Rozmiar: 5000

Udział w dochodzie:100%

Uwaga!

Wykaz działów specjalnych produkcji rolnej wraz z kodami i jednostkami miar znajduje się w części G.

Część E. PODPIS PODATNIKA / PEŁNOMOCNIKA

W poz. 149 należy złożyć podpis. Natomiast w przypadku pełnomocnictwa, w poz.150 pełnomocnik podaje swoje imię i nazwisko i składa podpis.

Część F. ADNOTACJE URZĘDU SKARBOWEGO

Ta część przeznaczona jest na uwagi urzędu skarbowego.

Część G. WYKAZ DZIAŁÓW SPECJALNYCH PRODUKCJI ROLNEJ I STOSOWANYCH JEDNOSTEK MIAR

W tej części znajduje się wykaz poszczególnych działów specjalnych produkcji rolnej wraz z jednostkami miar.

Należy mieć na uwadze, że w przypadku podania nieprawdy lub zatajenia prawdy i przez to narażenie podatku na uszczuplenie grozi odpowiedzialność przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym.

Podstawa prawna:

- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 listopada 2015 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2015 poz. 1998),

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 1550).

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT to nie jest deregulacja gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA