REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak wypełnić deklarację PIT-6
Jak wypełnić deklarację PIT-6
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Deklaracja podatkowa PIT-6 ma zastosowanie w przypadku podatników, którzy uzyskują dochody z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy użyciu norm szacunkowych dochodu. W artykule prezentujemy wzór deklaracji oraz podpowiadamy jak ją prawidłowo wypełnić i złożyć.

Obowiązek podatkowy

REKLAMA

Autopromocja

Podatnicy, którzy dochody z działów specjalnych produkcji rolnej ustalają przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są obowiązani składać urzędowi skarbowemu deklarację według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku podatkowym.

Deklaracją właściwą dla tego rodzaju podatników jest deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu – PIT-6.

Podatnicy, którzy dochody z działów specjalnych produkcji rolnej ustalają przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu, są obowiązani wpłacać do kasy lub na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości ustalonej decyzją naczelnika tego urzędu skarbowego obniżone o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w tym miesiącu przez podatnika w terminach:

-  do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (w przypadku zaliczek miesięcznych),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka (w przypadku zaliczek kwartalnych).

Przy czym zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Jeżeli podatnicy osiągają poza dochodem z działów specjalnych produkcji rolnej inne dochody, od dochodów tych opłacają zaliczki na odrębnych zasadach, bez łączenia tych dochodów z dochodem z działów specjalnych produkcji rolnej.

Deklaracja PIT-6 przeznaczona jest dla podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, którzy wybrali opodatkowanie według skali podatkowej.

Działy specjalne produkcji rolnej

Działy specjalne produkcji rolnej są odrębnym źródłem przychodów, zalicza się do nich: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Zobacz wskaźnik: Działy specjalne produkcji rolnej

Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej. Dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego.

Podatnik może dokonać wyboru, czy dochód z działów specjalnych produkcji rolnej będzie ustalany metodą szacunkową, czy w oparciu o prowadzone przez podatnika księgi (podatkową księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe). Obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe są osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą.

Termin składania deklaracji

Podatnicy są obowiązani składać deklarację PIT-6 w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego.

Natomiast w przypadku rozpoczęcia prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej w ciągu roku podatkowego - w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Urząd właściwy do złożenia deklaracji

Odpowiednim urzędem skarbowym do złożenia deklaracji PIT-6 jest urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

Deklarację można złożyć w wersji elektronicznej za pośrednictwem portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl).

Polecamy: Jak rozliczyć VAT od sprzedaży dokonywanej przez rolników

Wzór deklaracji

Wzór deklaracji PIT-6, w wersji 12, który obowiązuje do 1 stycznia 2016 r. i stosuje się go do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia 2016 r., został określony w drodze rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 listopada 2015 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2015 poz. 1998).

Deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu – PIT-6

infoRgrafika

infoRgrafika


infoRgrafika

infoRgrafika

Zasady wypełniania

Część A. MIEJSCE I CEL SKŁADANIA DEKLARACJI

W poz. 5 podajemy urząd skarbowy, do którego adresowana jest deklaracja. Przy czym ilekroć w deklaracji jest mowa o urzędzie skarbowym, w tym urzędzie skarbowym, do którego adresowana jest deklaracja – oznacza to urząd skarbowy, przy pomocy którego właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego wykonuje swoje zadania.

W poz. 6 określamy cel złożenia formularza, czyli zaznaczyć właściwy kwadrat: złożenie deklaracji lub korekta deklaracji. Korekta deklaracji zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.).

Części B. DANE IDENTYFIKACYJNE PODATNIKA

W poz. 7-9 podajemy odpowiednio nazwisko, pierwsze imię i datę urodzenia (dzień - miesiąc - rok).

Części C. MIEJSCA PROWADZENIA DZIAŁÓW SPECJALNYCH PRODUKCJI ROLNEJ

Deklaracja przewiduje możliwość uwzględnienia kilku miejsc prowadzenia działalności.

W poz. 10-19 należy podać następujące dane:

- Kraj,

- Województwo,

- Powiat,

- Gmina,

- Ulica,

- Nr domu,

- Nr lokalu,

- Miejscowość,

- Kod pocztowy,

- Poczta.

Analogicznie, w przypadku prowadzenia działów specjalnych także w innych lokalizacjach, należy wypełnić poz. 20-29 oraz poz. 30-39.

Część D. OBLICZENIE DOCHODU

W tej części deklaracji kolumna a służy do określenia rodzaju produkcji.

W kolumnie b należy wpisywać dwucyfrowe oznaczenia działów specjalnych produkcji rolnej z listy podanej w części G.

W kolumnie c należy wpisać tylko rozmiary produkcji bez określenia jednostek miar.

W kolumnie d wskazuje się normy szacunkowe dochodu rocznego.

W kolumnie e należy podać procentowy udział w dochodzie.

Przy czym, jeżeli dział specjalny produkcji rolnej prowadzony jest np. w formie spółki niebędącej osobą prawną lub wspólnie przez małżonków, w kolumnie c należy podać rozmiar prowadzonego wspólnie działu, natomiast w kolumnie e, udział w dochodzie, który odpowiada przysługujące mu prawu do udziału w zysku.

W kolumnie f należy wykazać dochód do opodatkowania.

PRZYKŁAD

Osoba prowadząca samodzielnie uprawę roślin ozdobnych w tunelach foliowych ogrzewanych, o powierzchni np. 5000 m2, powinna wypełnić deklarację w następujący sposób:

Rodzaj produkcji: Rośliny ozdobne w tunelach foliowych ogrzewanych

Numer działu: 04

Rozmiar: 5000

Udział w dochodzie:100%

Uwaga!

Wykaz działów specjalnych produkcji rolnej wraz z kodami i jednostkami miar znajduje się w części G.

Część E. PODPIS PODATNIKA / PEŁNOMOCNIKA

W poz. 149 należy złożyć podpis. Natomiast w przypadku pełnomocnictwa, w poz.150 pełnomocnik podaje swoje imię i nazwisko i składa podpis.

Część F. ADNOTACJE URZĘDU SKARBOWEGO

Ta część przeznaczona jest na uwagi urzędu skarbowego.

Część G. WYKAZ DZIAŁÓW SPECJALNYCH PRODUKCJI ROLNEJ I STOSOWANYCH JEDNOSTEK MIAR

W tej części znajduje się wykaz poszczególnych działów specjalnych produkcji rolnej wraz z jednostkami miar.

Należy mieć na uwadze, że w przypadku podania nieprawdy lub zatajenia prawdy i przez to narażenie podatku na uszczuplenie grozi odpowiedzialność przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym.

Podstawa prawna:

- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 listopada 2015 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2015 poz. 1998),

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 1550).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dokument urzędowy dla podatnika może potwierdzać wyprowadzenie towaru z UE w świetle wydanej interpretacji podatkowej

Należy zwrócić szczególną uwagę  na propozycję firm kurierskich co do wywozu towaru poza UE po wejściu w życie przepisów likwidujących procedurę uproszczoną w wywozie. Procedura uproszczona w wywozie działa tylko do końca października 2024. Jest to niewątpliwie wezwanie dla wszystkich obsługujących łańcuch dostaw. Beż wątpienia spowoduje to trudności w procedowaniu zgłoszeń celnych na oddziałach celnych z powodu obsługi ich przez funkcjonariuszy celno – skarbowych. Dlatego też część firm kurierskich próbowało wyjść naprzeciw i proponowała tzw. odprawy kurierskie dla przesyłek do 1000 EUR i tu zaczyna się problem.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - kary, przedawnienie. Co, gdy pracownik nie chce wykorzystać zaległego urlopu?

Urlop wypoczynkowy jest jednym z fundamentalnych praw pracowniczych, które ma na celu zapewnienie pracownikom odpowiedniego odpoczynku oraz regeneracji sił. W Polsce prawo do urlopu jest uregulowane w Kodeksie pracy, a pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi przysługującego mu urlopu w ustalonym terminie. W praktyce jednak, nie zawsze udaje się wykorzystać wszystkie dni urlopowe w danym roku kalendarzowym. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące terminu wykorzystania zaległych dni urlopowych, a także na konsekwencje niewykorzystania urlopu.

Nowy podatek! Lewica ma plan na pustostany, który ma być remedium na 2 mln niewykorzystywanych nieruchomości

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

REKLAMA

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe zaglądają na rachunki bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

REKLAMA

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

REKLAMA