reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Polska SKA jest spółką kapitałową w rozumieniu Dyrektywy 2008/7

Polska SKA jest spółką kapitałową w rozumieniu Dyrektywy 2008/7

W dniu18 grudnia 2014 r. Rzecznik Generalny TSUE Niilo Jääskinen przedłożył opinię w sprawie C-357/13 (Drukarnia Multipress sp. z o.o.) w zakresie kwalifikacji polskiej spółki komandytowo-akcyjnej jako spółki kapitałowej na gruncie Dyrektywy 2008/7.

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy podwyższeniu kapitału zakładowego

W 2012 r. Drukarnia Multipress Sp. z o.o. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego spółki komandytowo-akcyjnej (SKA-w którą spółka zostanie przekształcona) w związku z wniesieniem do tej spółki wkładu niepieniężnego w postaci: akcji innej spółki komandytowo-akcyjnej, akcji spółki akcyjnej oraz udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zdaniem spółki, powyższe czynności nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ze względu na przepisy dyrektywy 2008/7 dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału. 

Rozpoznający sprawę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie skierował do Trybunału pytanie prejudycjalne o interpretację przepisów dyrektywy 2008/7, które za spółkę kapitałową uznają taką spółkę, której udziały w kapitale lub majątku mogą stanowić przedmiot transakcji na giełdzie. 

Pytanie dotyczy tego, czy według przepisów dyrektywy za spółkę kapitałową należy również uznać SKA, jeżeli z charakteru prawnego tej spółki wynika, że tylko część jej kapitału może być przedmiotem transakcji na giełdzie. Odpowiedź na to pytanie jest istotna w odniesieniu do ewentualnego zastosowania dyrektywy w zakresie, w jakim odnosi się ona do podatku od czynności restrukturyzacyjnych. 

Kary za brak OC w 2015 roku

Opinia Rzecznika 

W wydanej opinii rzecznik generalny zaproponował stwierdzenie przez Trybunał, że polską spółkę komandytowo-akcyjną, w której tylko część kapitału i wspólników spełnia wymogi przewidziane dyrektywą 2008/7 należy uznać za spółkę kapitałową w rozumieniu dyrektywy.

Rzecznik generalny wskazał na wstępie, że dyrektywa 2008/7 ma na celu ograniczenie w jak największym stopniu szkodliwych skutków podatku kapitałowego dla swobody przepływu kapitału i warunków konkurencji w ramach Unii oraz osiągnięcie zniesienia podatków pośrednich od gromadzenia kapitału.

Następnie rzecznik generalny podkreślił, że dyrektywa nie precyzuje progu, od którego spółkę należałoby uważać za spełniającą przesłanki pojęcia „spółki kapitałowej”. Co więcej, dyrektywa w ogóle nie wymaga, aby akcje spółki były już faktycznie przedmiotem transakcji na giełdzie. Wynika z tego raczej, że zwykła możliwość takich transakcji jest wystarczająca dla zakwalifikowania podmiotu jako spółki. 

Formularze PIT 2014/2015

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Rzecznik wskazał również, że konstrukcja SKA nie jest obca prawodawstwu Unii, ponieważ mowa o niej w szczególności w pierwszej dyrektywie w sprawie spółek. Gwarancje przeznaczone do ochrony interesów zarówno wspólników, jak i osób trzecich mają więc do niej zastosowanie. Ponadto, w dyrektywie w sprawie rocznych sprawozdań finansowych SKA została ujęta jako spółka kapitałowa, w odróżnieniu od zwykłej spółki komandytowej, która tą dyrektywą nie jest objęta. Rzecznik zauważył również, że zgodnie z prawem polskim przepisy odnoszące się do spółek kapitałowych mają również zastosowanie do SKA w zakresie dotyczącym obrotu akcjami.

Z tych względów, rzecznik generalny zaproponował, aby Trybunał uznał, że polska spółka komandytowo-akcyjna jest spółką kapitałową w rozumieniu dyrektywy 2008/7 dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału. 

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Wyroku Trybunału należy spodziewać się za kilka miesięcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PrawoSocjalne.pl

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama