| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy ubezpieczenie OC dla prezesa, opłacone przez spółkę, jest opodatkowane PIT?

Czy ubezpieczenie OC dla prezesa, opłacone przez spółkę, jest opodatkowane PIT?

Prowadzimy spółkę z o.o. Spółka w najbliższym czasie zamierza zawrzeć umowę ubezpieczenia OC prezesa i pozostałych członków zarządu spółki. Czy w związku tym ubezpieczenie zarządu, spowoduje powstanie przychodu z tego tytułu po stronie każdego członka?

Inaczej mówiąc, powinny istnieć kryteria, które pozwolą na indywidualizację i przypisanie konkretnym osobom wysokości osiągniętego przez nie przychodu.

Takie stanowisko potwierdzały również inne sądy administracyjne, tj.: WSA w Warszawie w wyroku z 26 lutego 2009 r., (sygn. akt III SA/Wa 2019/08) czy WSA we Wrocławiu w wyroku z 2 listopada 2010 r., (sygn. akt I SA/Wr 802/10).

Podobne stanowisko prezentuje także Minister Finansów, np. w interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 23 listopada 2010 r., nr IBPBII/1/415-734/10/MK oraz dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 grudnia 2010 r., o nr IPPB2/415-818/10-4/MG.

Niestety można również znaleźć odmienne stanowiska fiskusa, rozstrzygające w podobnej kwestii, np. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 maja 2010 r., sygn. IPPB4/415-163/10-4/JK.

Czy ubezpieczony przez spółkę członek zarządu osiąga z tego tytułu dochód?

Zgodnie z odmiennym stanowiskiem organów podatkowych - określenie wartości nieodpłatnego świadczenia winno następować poprzez podział kwoty, odpowiadającej wysokości składek przez liczbę osób objętych ubezpieczeniem.

W moim przekonaniu jednak takie stanowisko organów nie ma swojego oparcia, w obowiązujących przepisach ustawy.

Reasumując uważam, że gdy nie jest możliwe ustalenie otrzymania przez podatnika świadczenia albo nie ma możliwości określenia konkretnej pieniężnej wartości otrzymanego przez danego podatnika świadczenia, wówczas nie może być mowy o powstaniu po stronie takiego podatnika przychodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu PIT. Tak stwierdził np. WSA w Warszawie w wyroku z 9 kwietnia 2009 r., (sygn. akt III SA/Wa 2019/08).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK