| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Podstawa opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych

Podstawa opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych

Podstawa opodatkowania to kwota, od której liczony jest podatek dochodowy. W tym opracowaniu skupimy się na najbardziej popularnej formie opodatkowania, czyli zasadach ogólnych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa szereg odliczeń, które pozwalają na obniżenie tej kwoty, od której liczyć będziemy podatek.

Podstawa opodatkowania

Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawę opodatkowania stanowi dochód. Pod pojęciem dochodu najogólniej można powiedzieć należy rozumieć przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu i inne odliczenia od dochodu.

Koszty uzyskania przychodu są brane pod uwagę przy ustalaniu dochodu w trakcie roku i wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy, natomiast pozostałe odliczenia w większości przypadków są uwzględniane w zeznaniu rocznym składanym po zakończeniu roku podatkowego, w którym zostały poniesione.

Koszty uzyskania przychodu

W przypadku przedsiębiorców, w tym także tych którzy jako formę opodatkowania wybrali zasady ogólne zazwyczaj ponoszone wydatki dokumentowane są fakturami lub innymi dokumentami, które powinny zawierać dane firmy. Na ich podstawie podatnik rozlicza w swojej działalności koszty. Ustawodawca nie określił limitu kosztów, wskazał tylko że mają one być ponoszone w celu  osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Jeśli chodzi o pracowników, to tutaj są trzy możliwości. Mianowicie pracownikowi mogą przysługiwać miesięczne koszty uzyskania przychodu w wysokości 111,25 zł, 139,06 zł lub 50% koszty, wszystko zależy od dokładnej sytuacji pracownika.

Ostatnia grupa osób o której chciałabym wspomnieć, to osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych. Osoby wykonujące dzieło lub zlecenie mogą korzystać z 20% lub 50% kosztów uzyskania przychodu.

Jeszcze jednym istotnym kosztem są składki społeczne ZUS. Ponoszone są one zazwyczaj przez przedsiębiorców, opłacane z tytułu umowy o pracę, a także większości umów zlecenie. Przedsiębiorcy mogą odliczać od dochodu składki społeczne w dacie ich opłacenia i tyczy się to składek opłacanych za nich samych, jak i za osoby współpracujące. W przypadku pracowników i zleceniobiorców, składki społeczne obniżają podstawę opodatkowania w części w jakiej są potrącane z funduszów ubezpieczanego.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Odliczenia od dochodu

Inne odliczenia od dochodu jakie może podatnik stosować są uwzględniane w momencie składania zeznania rocznego za dany rok podatkowy i są to :

  • wpłaty na IKZE dokonane przez podatnika w roku podatkowym, do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego,
  • wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne,
  • wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł,
  • darowizny na cele OPP, kultu religijnego, krwiodawstwa  w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu,
  • strata podatkowa (w ramach źródła z którego została wygenerowana).

Autorka: Aneta Socha, InFakt

InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »