reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > 19% PIT od dochodu ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

19% PIT od dochodu ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Dochód ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o. (podobnie jak akcji spółek giełdowych) jest opodatkowany PIT wg stawki 19%. Do 30 kwietnia następnego roku trzeba złożyć odrębną deklarację PIT-38, w której wykazuje się przychody, koszty i podatek od tej transakcji.

Jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m. in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody
z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów  wartościowych.

Koszty podatkowe

Wartość kosztów podatkowych to nic innego, jak wydatki poniesione w celu objęcia udziałów
w spółce, które stały się przedmiotem transakcji sprzedaży. Można zatem stwierdzić, że jest to przede wszystkim cena za jaką dokonano nabycia udziałów albo wysokość wkładów, jakie w zamian za nie wniesiono przy zakładaniu spółki.

Większy problem może pojawić się dopiero w momencie, gdy zbywane udziały były objęte za wkład niepieniężny. W takim przypadku ustawa wskazuje, że na dzień zbycia tych udziałów koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

- nominalnej wartości objętych udziałów z dnia ich objęcia, jeżeli te udziały zostały objęte
w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,

- przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg i ewidencji, określonej na dzień objęcia tych udziałów lub wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia. 

Jak opodatkować sprzedaż odziedziczonych udziałów w spółce?

Rozliczamy dochody ze sprzedaży udziałów i akcji na PIT-38

19% dochodu trafi do fiskusa

Po ustaleniu wysokości przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów oraz kosztów poniesionych
w związku z ich nabyciem, konieczne jest odprowadzenie do urzędu skarbowego stosownej kwoty podatku, którego wartość obliczana jest od ich różnicy, czyli od dochodu. Podatek dochodowy
w tym przypadku wynosi  19%. 

Oznacza to, że w związku ze sprzedażą udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, udziałowiec osiąga dochód opodatkowany 19% podatkiem dochodowym. Podatek ten liczony jest
od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży udziałów, a wydatkami poniesionymi na ich nabycie. Co za tym idzie, w sytuacji, gdy udział zostanie sprzedany za taką samą kwotę, za którą był nabyty, to nie wystąpi dochód podlegający opodatkowaniu.

Podatek Belki 2012

Jak małżonkowie powinni rozliczyć przychód ze sprzedaży papierów wartościowych?

Poczekaj do kwietnia i złóż PIT-38

Podobnie jak w przypadku innych źródeł, dochód  z kapitału należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym składanym do 30 kwietnia następnego roku podatkowego. Dla tego rodzaju dochodów właściwe jest zeznanie PIT-38. 

Elżbieta Węcławik

Dominik Mędrzycki

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Federacja Konsumentów

Federacja Konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama