reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > Kiedy trzeba rozliczyć podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży akcji pracowniczych nabytych nieodpłatnie

Kiedy trzeba rozliczyć podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży akcji pracowniczych nabytych nieodpłatnie

Od mojego pracodawcy otrzymałem w 2009 r. nieodpłatnie akcje w ilości kilkudziesięciu sztuk, z terminem dysponowania przypadającym w 2011 r. Pracodawca nie opodatkował wartości przekazanych akcji podatkiem dochodowym. Czy w razie ewentualnej sprzedaży tych akcji uzyskany dochód będzie podlegać opodatkowaniu i jak należy ustalić jego wysokość? Nadmieniam, że nie prowadzę działalności gospodarczej i akcje będę sprzedawać prywatnie.

Tak.

W tym przypadku dochód uzyskany ze sprzedaży akcji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Sprzedaż akcji jest jednym z rodzajów przychodów zaliczanych do źródła, jakim są kapitały pieniężne.

Zgodnie bowiem z art. art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:
• odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
• realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Reguły opodatkowania w odniesieniu do tego rodzaju przychodów określa art. 30b ustawy o PIT.

Na podstawie tego przepisu dochód ustalony z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym.

Przepis ten definiuje dochód jako różnicę pomiędzy sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami ich uzyskania ustalonymi na podstawie wskazanych tam przepisów ustawy.

Dochody te nie podlegają łączeniu z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych i podlegają wykazaniu w odrębnym zeznaniu rocznym składnym na formularzu PIT-38.

Polecamy: Umorzenie akcji czasami lepsze od sprzedaży

W opisanej w pytaniu sytuacji dochód uzyskany przez Pana z tytułu sprzedaży przedmiotowych akcji będzie więc podlegał opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w ww. art. 30b ustawy o PIT.

W związku z tym w zeznaniu rocznym PIT-38 składanym za rok, w którym dokona Pan sprzedaży akcji, wykaże Pan uzyskany z tego tytułu dochód (poniesioną stratę). Przy czym cenę nabycia przedmiotowych akcji powinien Pan określić w kwocie 0 zł z racji ich nieodpłatnego przekazania ich Panu przez pracodawcę.

Zobacz: Przy kupnie akcji na giełdzie koszty liczymy dopiero przy sprzedaży akcji

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

radca prawny, doradca podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży akcji pracowniczych nabytych nieodpłatnie - kiedy trzeba go rozliczyć?
Podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży akcji pracowniczych nabytych nieodpłatnie - kiedy trzeba go rozliczyć?

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama