Zwrot VAT za materiały budowlane – vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Zwrot VAT za materiały budowlane tylko do końca 2013 roku
Zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych użytych do budowy lub remontu swojego domu lub mieszkania będzie można uzyskać tylko do końca 2013 roku. Rząd zapowiada likwidację systemu zwrotu VAT za materiały budowlane od 2014 roku z zachowaniem praw nabytych. Osoby, które do końca 2013 roku złożą wniosek o zwrot VAT, będą miały 5 lat na wyczerpanie limitu tego zwrotu.
REKLAMA
Zwrot VAT za materiały budowlane 2014
Likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane 2013/2014
Co zrobić, by uzyskać zwrot VAT?
Ważną kwestią jest odpowiednie uwierzytelnienie wydatków, czyli zebranie wymaganego kompletu dokumentów. Poza tym, warunkiem jest status osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej oraz pilnowanie limitu kwoty zwrotu i czasu odliczeń, w tym przypadku wynoszącego 5 lat.
Problem pojawia się także w momencie wypełnienia formularzy VZM niezbędnych do złożenia wniosku o zwrot VAT za materiały budowlane.
Szczegółowe uregulowania zawiera poniższy poradnik:
Zobacz: Zwrot VAT za materiały budowlane – poradnik
Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2013 - IV kwartał
Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2013 - III kwartał
Jakie materiały budowlane są objęte zwrotem
Zwrot VAT od 2011 roku obejmuje nowy wykaz materiałów budowlanych, których zakup uprawnia do uzyskania zwrotu VAT. Zmiany w wykazie w stosunku do lat poprzednich dotyczą przede wszystkim znowelizowanego sposobu grupowania owych materiałów, zakres asortymentowy nie uległ bowiem zmianie.
Co ważne, symbole statystyczne wpisywane do formularza VZM od 1 stycznia 2011 roku są inne niż dotychczas, dlatego warto się z nimi zapoznać.
Zobacz: Zwrot VAT za materiały budowlane 2011 / 2012 – nowy wykaz materiałów
Limity zwrotu VAT za materiały budowlane
Nie jest łatwo obliczyć limity zwrotu VAT dlatego po szczegóły odsyłamy do poniższych tekstów.
Zobacz: Limity zwrotu VAT za materiały budowlane – 2011/2012
Zwrot VAT za materiały budowlane – faktura VAT od podmiotu niebędącego podatnikiem VAT
Otrzymanie faktury VAT od niezarejestrowanego podatnika podatku VAT umożliwia zwrot części kosztów poniesionych na materiały budowlane. Na takim stanowisku stoją organy podatkowe. Ważnym wymogiem w stosunku do podmiotów jest zaistnienie faktycznej transakcji potwierdzonej fakturą VAT i jasno określony sprzedawca.
Zobacz: Zwrot VAT za materiały budowlane – faktura VAT od podmiotu niebędącego podatnikiem VAT
Składanie wniosku o zwrot VAT za materiały budowlane posiadając faktury z różnymi stawkami podatku.
Podniesienie stawki procentowej podatku z 22% na 23% w 2011 roku może spowodować trudności z rozliczeniem zwrotu VAT za materiały budowlane. Istotą obliczenia kwoty będzie wypełnienie nowych wzorów VZM.
Zobacz: Jak złożyć wniosek za materiały budowlane, gdy posiada się faktury ze stawkami 22% i 23%
Czy ważne jest kto sfinansował budowę, czy remont?
Jeżeli pieniądze na remont domu pochodziły z innego niż domowego budżetu właściciela może powstać wątpliwość, czy nadal przysługuje prawo do zwrotu VAT za materiały budowlane. Kwestie tą reguluje ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Z przepisów jej wynika, że źródło nie ma znaczenia, dlatego podatnik będzie mógł częściowy uzyskać zwrot.
Zobacz: Czy źródło z jakiego zapłacono za remont domu ma znaczenie przy zwrocie VAT za materiały budowlane?
Jaki zwrot VAT przysługuje za deski podłogowe?
Obliczenie zwrotu VAT w przypadku desek podłogowych stanowi spory problem dla podatnika. W obowiązującym od 01 stycznia 2011 r. załączniku do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 03 września 2010 r., w pozycji 3 widnieje symbol ex 16.10.10.0, który obejmuje „Drewno przetarte lub strugane wzdłużnie, skrawane warstwami lub obwodowo, o grubości > 6 mm; drewniane podkłady kolejowe lub tramwajowe, nieimpregnowane (…)”. Dopisek „ex” w sposób jednoznaczny wskazuje, iż w ramach grupowania materiałów 16.10.10.0, których zakup uprawnia do zwrotu części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym objęte są wyłącznie klepki, listwy i fryzy do parkietów, deszczułki. Grupowanie to nie obejmuje zatem desek.
Zobacz: Zwrot VAT za materiały budowlane – deski podłogowe
Czy jest możliwy zwrot VAT za materiały budowlane po zbyciu mieszkania i dla spadkobierców?
Zbycie mieszkania, które wcześniej było przez podatnika remontowane bądź budowane nie ma znaczenia z punktu widzenia możliwości skorzystania ze zwrotu VAT za materiały budowlane – taką interpretację wydał Dyrektor izby Skarbowej w Warszawie. Należy jednak spełnić pewne określone wymagania nałożone na osobę fizyczną, która sprzedała mieszkanie.
Prawo do zwrotu VAT dla spadkobierców przewiduje art. 96par.1 Ordynacji podatkowej, który wyraźnie wskazuje na prawo do zwrotu VAT osób nabywających mieszkanie poprzez dziedziczenie. Sądy administracyjne zajmujące się tą kwestą, w odróżnieniu od organów podatkowych, także stoją na stanowisku takiej korzystnej dla spadkobierców interpretacji przepisów Ordynacji podatkowej.
Zobacz: Zwrot VAT za materiały budowlane po zbyciu mieszkania
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat