reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Zwolnienie z obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej

Zwolnienie z obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej

Podatnika, świadczącego usługi psychoterapeutyczne obowiązują zasady ogólne prowadzenia kas fiskalnych. Może on korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej ww. usług ze względu na nieprzekroczenie w poprzednim roku podatkowym kwoty obrotu zrealizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w wysokości 20 000 zł, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2016 r.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 29 maja 2015 r. (nr IBPP3/4512-204/15/KG).

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Własna działalność gospodarcza bez ewidencji za pomocą kasy rejestrującej

O indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wystąpił w marcu 2015 r. podatnik, który jest psychologiem, superwizorem i specjalistą terapii uzależnień prowadzącym własną działalność gospodarczą.

Dotychczas Wnioskodawca nie ewidencjonował swoich usług wobec osób fizycznych za pomocą stosowania kasy rejestrującej. Rozporządzenie MF z dnia 4 listopada 2014 r. wprowadza zmiany w zakresie zwolnień z tego obowiązku. Do tej pory obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł.

W związku z powyższym stanem faktycznym podatnik skierował pytanie do Dyektora Izby Skarbowej w Katowicach czy w przypadku prowadzonej przez niego działalności zobowiązany jest do wprowadzenia ewidencjonowania usług wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych za pomocą kasy rejestrującej.

Zdaniem mężczyzny, ewidencjonowanie za pomocą kasy rejestrującej nie jest konieczne. Jego działalność dotyczy usług z zakresu opieki zdrowotnej, jednakże nie jest on lekarzem czy lekarzem dentystą. W lutym 2015 r. Wnioskodawca postanowił zasięgnąć opinii w tej sprawie Krajowej Informacji Podatkowej, w rezultacie uzyskując odpowiedź, że nie jest on zobowiązany do zakupu kasy rejestrującej.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Obowiązek stosowania kas rejestrujących określa status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń

Zgodnie z art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących poszczególnych czynności i podatników zawarte zostały w § 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy pomocy kas rejestrujących Dz.U. z 2014 r. poz. 1544). Stosownie do § 3 ust. 1 pkt 1 powołanego rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2016 r. podatników, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł, a w przypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli obrót z tego tytułu nie przekroczył, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym, kwoty 20 000 zł.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Stosownie do § 3 ust. 2 ww. rozporządzenia zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie stosuje się do podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym byli obowiązani do ewidencjonowania lub przestali spełniać warunki do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania.

Zgodnie z regulacją § 4 pkt 2 lit. f rozporządzenia, wyłączeniem ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej objęte zostały usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów.

Wykonywanie zawodu psychologa reguluje ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 73, poz. 763 ze zm.), a pojęcie superwizora określa zarządzenie Nr 79/2013/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenie warunków zawierania i realizacji umów w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia z dnia 13 grudnia 2013 r. (Dz.Urz.NFZ z 2013 r. poz. 79 ze zm.). Natomiast usługi w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów określa ustawa  z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. Nr 277, poz. 1634 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Papliński

Analityk ds. projektów konsultingowych w PKF Consult

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama