reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Działalność gospodarcza > Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2021 roku - limit 1 mln euro

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2021 roku - limit 1 mln euro

Krajowy Program Reform na rzecz realizacji strategii "Europa 2020", którego aktualizacja 2020/2021 została przyjęta przez Radę Ministrów 28 kwietnia 2020 r. przewiduje m.in., że wzrośnie limit uprawniający osoby fizyczne prowadzące działalność do wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wprowadzenie podwyższonego limitu przychodów uprawniającego do opodatkowania w formie ryczałtu będzie dwuetapowe. Przewiduje się, że docelowy limit 2 mln euro będzie obowiązywał od 2022 r. W 2021 r. limit ten będzie wynosił 1 mln euro.

Podwyższenie limitu umożliwiającego korzystanie z ryczałtowego opodatkowania przychodów (MF)

Rada Ministrów planuje wprowadzenie – w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą – wyższego limitu przychodów, do wysokości którego jest możliwe opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zdaniem rządu, mając na uwadze, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą opodatkowania, można oczekiwać, że będzie to dodatkowa zachęta do podejmowania i rozwijania działalności gospodarczej. Rozwijanie prowadzonej działalności (zwiększanie przychodów), na skutek znacznego zwiększenia limitu przychodów warunkującego opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie będzie wiązało się z obawą utraty prawa do uproszczonego sposobu opodatkowania osiąganych przychodów.

Wprowadzenie podwyższonego limitu przychodów uprawniającego do opodatkowania w formie ryczałtu będzie dwuetapowe. Przewiduje się, że docelowy limit 2 mln euro będzie obowiązywał od 2022 r. W 2021 r. limit ten będzie wynosił 1 mln euro

Harmonogram

- Przyjęcie projektu przez Radę Ministrów – II kwartał 2020 r.

- Prace legislacyjne w Sejmie i Senacie – II-III kwartał 2020 r.

- Planowane wejście w życie ustawy – 1 stycznia 2021 r.

Skutki finansowe

Zmniejszenie dochodów w przypadku podwyższenia tego limitu do 1 mln euro oszacowano na kwotę 0,8 mld zł, a do 2 mln euro na kwotę 1,1 mld zł; skutki te mogą być jednak niższe z uwagi na fakt, że część podatników, mimo że mogłoby to być dla nich opłacalne nie skorzysta z tej formy opodatkowania – odpowiednio o 0,4 mld zł i 0,6 mld.

Źródło: Krajowy Program Reform na rzecz realizacji strategii "Europa 2020" (Aktualizacja 2020/2021 przyjęta przez Radę Ministrów 28 kwietnia 2020 r.)

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Podatki i prawo gospodarcze. Pakiet 5 ebooków

Promocja: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2021 roku - limit 1 mln euro
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2021 roku - limit 1 mln euro

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama