reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Kto musi składać PIT-28/A

Kto musi składać PIT-28/A

PIT-28/A jest załącznikiem do zeznania rocznego PIT-28. Zeznanie to składają podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Częstym błędem popełnianym przez podatników opodatkowującym w PIT-28 przychody z najmu prywatnego jest nie dołączenie załącznika PIT-28/A.

Błąd ten wynika z przekonania, że PIT-28/A powinny składać jedynie osoby prowadzące działalność gospodarczą.

W rzeczywistości formularz PIT-28/A składają jako załącznik do PIT-28 zarówno podatnicy prowadzący działalność gospodarczą jak i osoby osiągające poza działalnością gospodarczą przychody z najmu (tzw. najem prywatny) opodatkowane stawką 8,5%.

Zobacz także: Jak wypełnić PIT-28 (przychody z najmu) krok po kroku

Obowiązek ten wiąże się nie tylko z umowami najmu, ale podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. 

Problem, czy rzeczywiście osoby nieprowadzące działalności gospodarczej muszą składać PIT-28/A był przedmiotem interpretacji indywidualnych. Przykładem jest interpretacja z 3 grudnia 2010 wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach(nr IBPBII/2/415-961/10/MMa).

Organ podatkowy odpowiedział w niej na dwa pytania:

1. czy podatnik nie prowadzący działalności gospodarczej polegającej na najmie lokali mieszkalnych zobowiązany jest do składania deklaracji PIT-28/A?

2. czy złożenie takiego formularza oznacza automatyczne zakwalifikowanie dochodu jako przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?

Zobacz także: Jak wypełnić PIT-28 (przychody z działalności gospodarczej) krok po kroku

Organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„Zauważyć należy również, że zgodnie z objaśnieniem zawartym w formularzu PIT-28 pkt 1 - załącznik (formularz) PIT-28/A wypełnia podatnik uzyskujący przychody z działalności prowadzonej na własne nazwisko oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Z literalnego brzmienia wynika, że załącznik ten składają zarówno osoby uzyskujące przychody z działalności prowadzonej na własne nazwisko jak również osoby uzyskujące przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Nie oznacza to jednak, że osoba uzyskująca przychody z najmu, po wypełnieniu i złożeniu ww. załącznika automatycznie będzie zakwalifikowana jako podatnik uzyskujący przychody z działalności prowadzonej na własne nazwisko. Deklaracja PIT-28 wraz z PIT-28/A przeznaczona jest dla podatników uzyskujących przychody z obu tych źródeł. Z powyższego wynika, że podatnik uzyskujący przychody z najmu wraz z formularzem PIT-28 składa załącznik - formularz PIT-28/A do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym a samo złożenie formularza nie czyni z niego jeszcze osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Reasumując, podatnik nie prowadzący działalności gospodarczej polegającej na najmie lokali mieszkalnych zobowiązany jest przy składaniu zeznania PIT-28 do złożenia załącznika PIT-28/A jednakże złożenie tego załącznika nie powoduje z mocy prawa zakwalifikowania dochodu jako przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.”

Podatnicy osiągający przychody z najmu w PIT-28/A nie wypełniają rubryk  „7. REGON”  oraz „8. Miejsce prowadzenia działalności”. Wypełniają je podatnicy prowadzący działalność gospodarczą

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Aksamit

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama