| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Stawki i rozliczenia > Kucharz-przedsiębiorca może płacić 3% podatek ryczałtowy

Kucharz-przedsiębiorca może płacić 3% podatek ryczałtowy

Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą kucharz, świadczący usługi gastronomiczne w zakresie przygotowywania posiłków na rzecz restauracji z wyłączeniem sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, może korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 3% od przychodów uzyskiwanych z ww. tytułu.

Okazuje się, że kucharz nie musi płacić PIT wg skali podatkowej i oddawać fiskusowi przynajmniej 18% swoich dochodów uzyskiwanych z pracy w restauracji, czy innej placówce gastronomicznej. Znacznie korzystniejszą formą opodatkowania wydaje się być w tym przypadku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Jest on dostępny (co do zasady – oprócz uzyskujących dochody z tzw. najmu prywatnego) dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niektórych branżach. Zatem aby skorzystać z tej formy opodatkowania trzeba zarejestrować działalność gospodarczą. Jednak ta „fatyga” nie wydaje się zbyt duża, a na pewno rekompensuje ją korzyść podatkowa. Bowiem w przypadku kucharza-przedsiębiorcy sprzedającego usługi swojej firmy możliwe jest skorzystanie z 3% podatku od przychodów. Biorąc pod uwagę, że zwykłe koszty pracownicze w PIT są niewielkie, to 3% od przychodu (ryczałt) jest mniejszym obciążeniem podatkowym niż 19% od dochodu (PIT).

Polecamy: Komplet podatki 2019

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi m.in.:

8,5% - przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy (pkt 3 lit. b),

3% - z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% (pkt 5 lit. a).

Działalnością gastronomiczną są w art. 4 ust. 1 pkt 1 ww ustawy określane usługi związane z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów.

Zatem jeżeli kucharz-przedsiębiorca świadczy swoje usługi gastronomiczne restauracji, czy innej placówce gastronomicznej i nie sprzedaje jednocześnie napojów alkoholowych (o zawartości alkoholu poniżej 1,5%), to może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 3%.

Taką wykładnię potwierdzają interpretacje podatkowe – przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 października 2018 r. (nr 0112-KDIL3-1.4011.371.2018.1.IM).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Kalkulując opłacalność ryczałtu w porównaniu do opodatkowania „zwykłym” podatkiem dochodowym (PIT) warto też wspomnieć, ze ryczałtowcy nie mogą korzystać z ulgi prorodzinnej (ulga na dziecko) ani ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem ani z samotnie wychowywanym dzieckiem.

Opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą natomiast odliczać darowizny, składki na ZUS i na ubezpieczenie zdrowotne, wpłaty na IKZE, mogą korzystać z ulgi internetowej, ulgi dla honorowych krwiodawców i z ulgi rehabilitacyjnej.

Trzeba też wspomnieć, że nie każdy przedsiębiorca może opodatkować przychody ze swojej działalności w formie ryczałtu.

Po pierwsze załącznik nr 2 do ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zawiera wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (nie ma jednak w tym wykazie usług gastronomicznych.

Po drugie z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku zarobili więcej niż wynosi ustawowy limit (równowartość 250 tys. euro).

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2018 r. - limity

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2019 – limity przychodów

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »