| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Ulga rehabilitacyjna – przystosowanie lokalu i wydatki zagraniczne

Ulga rehabilitacyjna – przystosowanie lokalu i wydatki zagraniczne

Można odliczyć wydatki na przystosowanie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności mieszkania, które nie jest własnością niepełnosprawnego. Można odliczyć również wydatki poniesione za granicą. Dwa kazusy z zakresu ulgi rehabilitacyjnej zostały wyjaśnione przez ekspertów Krajowej Informacji Podatkowej.

Niepełnosprawny adaptuje mieszkanie niebędące jego własnością

Podatnik będący osobą niepełnosprawną poniósł wydatki na adaptację mieszkania, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Podatnik mieszka wraz z rodzicami a mieszkanie stanowi wyłącznie własność rodziców. Podatnik posiada tytuł prawny do lokalu na podstawie umowy użyczenia.

Ulga rehabilitacyjna w PIT 2014 / 2015

Czy w/w wydatki poniesione na adaptację mieszkania, nie stanowiącego własności podatnika, mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź KIP:

Tak. Podatnik, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności, ma prawo do odliczenia od dochodu w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej, udokumentowanych wydatków jakie poniósł z własnych środków na adaptację mieszkania stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Nie ma znaczenia, iż podatnik nie jest jego właścicielem. Ważne, że posiada tytuł prawny w postaci umowy użyczenia.

Odliczenie wydatków na cele rehabilitacyjne

Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Zakupy poza terytorium Polski

Czy określona w art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tzw. ulga rehabilitacyjna dotyczy także wydatków poniesionych poza granicami kraju?

Odpowiedź KIP:

Prawo do przedmiotowej ulgi nie jest uzależnione od miejsca poniesienia wydatku. Oznacza to, że bez znaczenia pozostaje fakt gdzie został poniesiony wydatek, tj. w kraju czy poza jego granicami.

Należy jedynie mieć na uwadze, że zgodnie z art. 11a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki uprawniające do odliczeń od dochodu (w tym w ramach ulgi rehabilitacyjnej) wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku lub zapłaty podatku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »