reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Ulga rehabilitacyjna – przystosowanie lokalu i wydatki zagraniczne

Ulga rehabilitacyjna – przystosowanie lokalu i wydatki zagraniczne

Można odliczyć wydatki na przystosowanie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności mieszkania, które nie jest własnością niepełnosprawnego. Można odliczyć również wydatki poniesione za granicą. Dwa kazusy z zakresu ulgi rehabilitacyjnej zostały wyjaśnione przez ekspertów Krajowej Informacji Podatkowej.

Niepełnosprawny adaptuje mieszkanie niebędące jego własnością

Podatnik będący osobą niepełnosprawną poniósł wydatki na adaptację mieszkania, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Podatnik mieszka wraz z rodzicami a mieszkanie stanowi wyłącznie własność rodziców. Podatnik posiada tytuł prawny do lokalu na podstawie umowy użyczenia.

Ulga rehabilitacyjna w PIT 2014 / 2015

Czy w/w wydatki poniesione na adaptację mieszkania, nie stanowiącego własności podatnika, mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź KIP:

Tak. Podatnik, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności, ma prawo do odliczenia od dochodu w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej, udokumentowanych wydatków jakie poniósł z własnych środków na adaptację mieszkania stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Nie ma znaczenia, iż podatnik nie jest jego właścicielem. Ważne, że posiada tytuł prawny w postaci umowy użyczenia.

Odliczenie wydatków na cele rehabilitacyjne

Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Zakupy poza terytorium Polski

Czy określona w art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tzw. ulga rehabilitacyjna dotyczy także wydatków poniesionych poza granicami kraju?

Odpowiedź KIP:

Prawo do przedmiotowej ulgi nie jest uzależnione od miejsca poniesienia wydatku. Oznacza to, że bez znaczenia pozostaje fakt gdzie został poniesiony wydatek, tj. w kraju czy poza jego granicami.

Należy jedynie mieć na uwadze, że zgodnie z art. 11a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki uprawniające do odliczeń od dochodu (w tym w ramach ulgi rehabilitacyjnej) wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku lub zapłaty podatku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama